Skocz do zawartości

Soap Bubble Nebula czyli PN G75.5+1.7


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Piękna, choć niezbyt duża mgławica planetarna o bardzo regularnym kształcie bańki. Odkryta i sfotografowana przez astrofotografa amatora Dave Jurasevicha 18 czerwca 2007 roku.

Zdjęcie jest fragmentem głębszej analizy regionu Łabędzia. Technika bicolor.

Setup: OS Veloce RH 200, STL 11000, EM-200.

Ha: 15x1200 sek,OIII: 15x1200 sek.

 

Soap Bubble Nebula.jpg

 

Soap Bubble Nebulainv.jpg

 

Edit: sądząc po niektórych wpisach wymagane są dodatkowe wyjaśnienia. Skala tego obrazka to 1,6 arcsec/piksel. Moim zamysłem było sprawdzenie , jak trudne dla odkrywcy było znalezienie tego obiektu - on fotografowal astrografem o aperturze 166 mm, ja 200 mm. Kolorystyka i gwiazdy - bez znaczenia, bo to narrowbandowy bicolor, bez jakiejkolwiek staranności w obróbce bo nie o jakość mi chodziło.

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest astrofotografia estetyczna. Jakość gwiazdek jest bez znaczenia.

Kilka innych cytatów, które można byłoby dodać np: " że nie przejmuj się czepialskimi", albo "to nie zdjęcie dla astrofotograficzny onanistów".

 

Jak widać wszystko zależy od punktu siedzenia :) czyli Kogo i Kto ocenia :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka innych cytatów, które można byłoby dodać np: " że nie przejmuj się czepialskimi", albo "to nie zdjęcie dla astrofotograficzny onanistów".

 

Jak widać wszystko zależy od punktu siedzenia :) czyli Kogo i Kto ocenia :)

Wiesz co Jarek, spaprałeś mi przyjemność zrobienia ekstremalnie trudnego obiektu. Walisz na oslep, byle przywalić.

Najwyraźniej nie masz pojęcia ani o problemach związanych z takimi obiektami ani o samych obiektach. Szkoda.

To jest powiększenie dwukrotne z cropa ok. 500 x 300 pikseli. Policz skalę, potem pisz kąsliwe uwagi. Miłego dnia.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Jarek, spaprałeś mi przyjemność zrobienia ekstremalnie trudnego obiektu. Walisz na oslep, byle przywalić.

Najwyraźniej nie masz pojęcia ani o problemach związanych z takimi obiektami ani o samych obiektach. Szkoda.

To jest powiększenie dwukrotne z cropa ok. 500 x 300 pikseli. Policz skalę, potem pisz kąsliwe uwagi. Miłego dnia.

No właśnie miałem tak niezliczoną ilość razy i co ciekawe nie przy odbiorze swoich prac :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Robiłeś z Broku? Ciekaw jestem czy sięgnę ją z mojego przyulicznego obserwatorium w naprawdę wąskich pasmach Ha i OIII, w kazdym razie przymierzałem się do tego obiektu.

Gratulacje!

Ryszard

P.S.

ładnych pare lat temu sfotografował ją Adam, chyba 10" Orionem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ładnych pare lat temu sfotografował ją Adam, chyba 10" Orionem.

To prawda. Co gorsza, przez chwilę towarzyszyły temu zjawisku euforie, bo... myślałem, że odkryłem nowy obiekt :D Nie było łatwo wtedy znaleźć o nim informacje, bo o ile dobrze pamiętam, jeszcze nie był do końca "confirmed".

 

Moje zdjęcia wtedy zgłosiłem do bazy. Fajna przygoda.

 

http://astropolis.pl/topic/22863-objekt-x-zagadka-sezonu/

 

 

 

A skąd :] za słabe mam niebo a wtedy jeszcze nie miałem Ha, ale narobiłem sobie na nią ochoty na nowo ^_^

Wg mnie, bez Ha to nie jest możliwe w ogóle.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Nie. Zależy od obiektu. W zeszłym roku robiłem Simeis147 - to obiekt bardzo wymagający. Ma mnóstwo ciemnych , cienkich włókien. Robiłem 20% ponad to co mówil rozsądek. Zresztą po raz pierwszy robiłem Ha w czasie nowiu z Broku.

Opis znajdziesz tutaj : http://astropolis.pl/topic/42970-simeis-147-sh2-240/

Tu jest podobnie. Ja myślę że z moim setupem opór jest na 10 godzin w subsach po 20 minut. Więcej nic nie daje.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Przy okazji wspomniany Abell 39, ktory planowałem ostatnio sfotografować, ale warunki mi nie pozwoliły tego zrobić.

Przepraszam z góry za jakość zdjęcia:) F-2m, 0,7"/pix; 3x10min w L.

Tej samej nocy próbowałem zarejestrowac w L Abell 61 w Cyg, ale skubaniec w flitrze L i 10 mn ekspozycji wogóle sie nie ujawnił :) Bez OIII nie ma co podchodzic do tego obiektu :)

 

Podczepiam temat, bo nie warto z tego robić odrębnego wątku, a obiekt chyba dość podobny do bańki Maćka :)

 

 

Pozdro

Paweł

Abell_39_Her_23.05.2014.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Przy okazji wspomniany Abell 39, ktory planowałem ostatnio sfotografować, ale warunki mi nie pozwoliły tego zrobić.

Przepraszam z góry za jakość zdjęcia:) F-2m, 0,7"/pix; 3x10min w L.

Tej samej nocy próbowałem zarejestrowac w L Abell 61 w Cyg, ale skubaniec w flitrze L i 10 mn ekspozycji wogóle sie nie ujawnił :) Bez OIII nie ma co podchodzic do tego obiektu :)

 

Podczepiam temat, bo nie warto z tego robić odrębnego wątku, a obiekt chyba dość podobny do bańki Maćka :)

 

 

Pozdro

Paweł

 

Nieźle wyszło, i to bez wyciągania go.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.