Skocz do zawartości

m31


dargeo

Rekomendowane odpowiedzi

WCS to kanał, na którym zrobiłeś plate solve'a. Nie jest to aż takie skomplikowane. Jak możesz, użyj metody Linear Regression, a jak uda się zrobić kalibrację, to użyj guzika "Remove Outliers" kilka razy, że wartość StdDev była na poziomie 0.05, a najlepiej mniejszym, ale żeby ilość wykorzystanych gwiazd nie była za mała (4 to już na moje oko trochę mało).

Wes, pewnie że tak, ale dzięki temu programowi Darek będzie miał jakiś punkt odniesienia, do którego ma dążyć.

Ostatnia próba wygląda chyba najlepiej pod względem koloru. Teraz tylko pociągnąć, żeby uwydatnić galaktykę i nie przepalić jądra za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zainteresowanych podaję linka do pobrania surowego pliku *.fit (ok 206 MB (bajtów: 216 305 280))

 

https://drive.google.com/file/d/0BwhZq2GUBxGRVC1BclZhdXFKWVU/edit?usp=sharing

 

Zapraszam do eksperymentowania i dalszych uwag

 

za moment dodam plik *.tif

dodatkowo plik .tif (ok 103 MB (bajtów: 108 178 120))

 

https://drive.google.com/file/d/0BwhZq2GUBxGRMC1jR2F2d3RFaEk/edit?usp=sharing

Edytowane przez dargeo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wyszło tak:

 

Dargeo.jpg

 

Nie chciałem mocniej ciągnąć, bo tam szumu co nie miara.

 

Darek, zbieraj więcej klatek. Dużo więcej. Insza sprawa, że gdybyś robił z ciemnego miejsca, to sygnał byłby mocniejszy i więcej detalu, szczególnie tego ciemniejszego, by się na zdjęciu pojawiło.

Pierwsze koty za płoty, a w ramach ćwiczeń obróbki działaj dotąd, aż dojdziesz do podobnego rezultatu jak Tomka lub mój.

 

Podpowiem. Ja zrobiłem:

1. Rozciągnięcie.

2. Sztuczny flat.

3. Odszumianie na poszczególnych kanałach (przy robieniu flata).

4. Zaś rozciąganie, ale już tylko odrobinę.

5. HLVG (czyli pozbywam się zielonego).

6. Wyrównanie tła na poziomach, w poszczególnych kanałach.

7. Wyostrzanie przez high-pass, z użyciem maski tylko tam, gdzie chcę wyostrzyć.

 

Tyle w skrócie.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem stare klatki flat i po zastosowaniu ich w maximie wyszło coś takiego

Pytani: skąd te czerwone śmieci?

M31test-5-z-flatem--web.jpg

 

dodam, że poprzednim razem jak stosowałem te klatki też wychodziły jakieś dziwne śmieci

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop skierowany na niebo tuż po zachodzie słońca na w taki sposób by nie było gradientów

 

Najłatwiej jest narzucić białą koszulkę na tubus i skierować w neutralne światło. Możesz je sobie np. zrobić na ekranie monitora, wystarczy wyświetlić kolor szary. Byle wyciąg był w takiej pozycji, jak podczas robienia zdjęć, a jak masz ugięcia, to kąt teleskopu też powinien być w pozycji jak podczas robienia zdjęć albo chociaż przybliżonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najłatwiej jest narzucić białą koszulkę na tubus i skierować w neutralne światło. Możesz je sobie np. zrobić na ekranie monitora, wystarczy wyświetlić kolor szary. Byle wyciąg był w takiej pozycji, jak podczas robienia zdjęć, a jak masz ugięcia, to kąt teleskopu też powinien być w pozycji jak podczas robienia zdjęć albo chociaż przybliżonej.

Kuba to wiem, jedyne z czym może być problem to z naświetleniem na canonie bo podobno musi być odpowiedni czas ustawiony itd ale nie wiem czy zdjęcie ma mieć 50 procent szarości czy coś innego. Coraz bardziej zastanawiam się nad kupnem flatownicy aurory

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba to wiem, jedyne z czym może być problem to z naświetleniem na canonie bo podobno musi być odpowiedni czas ustawiony itd ale nie wiem czy zdjęcie ma mieć 50 procent szarości czy coś innego. Coraz bardziej zastanawiam się nad kupnem flatownicy aurory

 

To nie musi być dokładnie 50%, jak się wstrzelisz w zakres 35%-65% to nie ma prawa, żeby było źle. Na razie nie ma raczej sensu kupować flatownicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To nie musi być dokładnie 50%, jak się wstrzelisz w zakres 35%-65% to nie ma prawa, żeby było źle. Na razie nie ma raczej sensu kupować flatownicy

 

Kuba więc rozumiem że musi to być 50% na wykresie z maxima czy na wykresie aparatu? Oczywiście plik nie modyfikowany bo wówczas traci to sens? I jeszcze pozostaje kolor

szarość jest pożądana wiec skayflat należy odbarwić z niebieskiego?

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim ma dziwne te wykresy, a wszystko zależy od matrycy, dlatego lepiej podglądać na aparacie. Na przykład 350D ma 12-bitowy przetwornik i 50% to wartość 2047, a 450D ma przetwornik 14-bitowy i tutaj 50% to już 8191.

Co do odbarwienia, to jak będziesz miał niebieski flat, to będzie widoczna dominanta na stacku, ale że i trak robisz balans kolorów, to w końcowym efekcie nie powinno być różnicy. Tyle w teorii, a w praktyce może być różnie, musisz popróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim ma dziwne te wykresy, a wszystko zależy od matrycy, dlatego lepiej podglądać na aparacie. Na przykład 350D ma 12-bitowy przetwornik i 50% to wartość 2047, a 450D ma przetwornik 14-bitowy i tutaj 50% to już 8191.

Co do odbarwienia, to jak będziesz miał niebieski flat, to będzie widoczna dominanta na stacku, ale że i trak robisz balans kolorów, to w końcowym efekcie nie powinno być różnicy. Tyle w teorii, a w praktyce może być różnie, musisz popróbować.

 

NAjciekawsze jest to że wszystkie zdjęcia które robię do astro są zapisywane w maximie. Ale popróbuje to może coś mi wyjdzie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop skierowany na niebo tuż po zachodzie słońca na w taki sposób by nie było gradientów

Słyszałem kiedyś o zupełnie przeciwnej metodzie, teleskop skierowany za dnia w część nieba oddaloną od słońca, żeby nie było gradientów.

 

Swoją drogą... widziałeś kiedyś niebo tuż po zachodzie słońca bez gradientów? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem kiedyś o zupełnie przeciwnej metodzie, teleskop skierowany za dnia w część nieba oddaloną od słońca, żeby nie było gradientów.

 

Swoją drogą... widziałeś kiedyś niebo tuż po zachodzie słońca bez gradientów? :D

dziki ja tylko napisałem tak na podstawie tego co przeczytałem

cyt: Flat Frame

FLATS – Ujęcia wykonane na równomiernie oświetlonym obiekcie, takim jak LIGHT BOX, lub na niebie (sky flat) zaraz po zachodzie słońca lub niedługo przed wschodem. Poprawnie wykonany flat powinien być przede wszystkim nie prześwietlony (!), jeśli mamy taką możliwość to warto jest podejrzeć liczbę zliczeń w pikselach i robić takie czasy naświetlania, aby liczba ta nie przekraczała w znaczący sposów połowy maksymalnej wartości, wtedy kamera działa najbardziej liniowo. W przypadku, gdy robimy sky flaty teleskop należy skierować w przeciwną stronę niż słońce, aby na ekspozycji było jak najmniej gradientów (oczywiście nie można też skierować teleskopu tuż nad horyzont). Dobrym nawykiem jest tez po każdym flacie przesunięcie odrobinę teleskopu, w ten sposób usuniemy gwiazdy, które mogłyby się już zarejestrować (nawet jeśli ich jeszcze nie widać...). Uśrednianie flatów warto jest wykonać nie klasyczną średnią, lecz medianą, jest to kolejny sposób na usunięcie potencjalnych gwiazdek...

 

Flaty są używane w późniejszej obróbce materiału do korygowania winietowania (czyli zaciemnienia obrazu blisko krawędzi pola kadru) obrazu teleskopu / obiektywu, oraz do korygowania nierówności czułości kamery, czy też w końcu kurzu znajdującego sie na matrycy. Powinny być wykonane na najniższym ustawieniu ISO, na jakie pozwala kamera. Dekiel przedni zdjęty.

 

Źródło: http://www.celestia.pl/Flat_Frame

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.