Skocz do zawartości

Flat innym sposobem :)


dargeo

Rekomendowane odpowiedzi

Nie używam Maxima do akwizycji, więc nie wiem. Ale skoro zapisujesz do fita, to pewnie ma on głębię 16-bitów, a 7D ma przetwornik 14-bitowy, więc tutaj może być przyczyna.

Spróbuj przepalić zdjęcie i zobacz, jakie odczyty mają te miejsca. A flaty naświetlaj potem do połowy tej wartości. Może tak się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisując do fitsa Maxim prawdopodobnie przeskalowuje wartości do dynamiki 16 bitowej, więc maksimum będzie na 65535. Potwierdza to zdjęcie M31, które dargeo pokazał w innym wątku. A histogram Maxima jest taki dziwny dlatego, że Maxim jakby "dociąga" wykres (sam wykres, nie stretchuje) tak, żeby z lewej była minimalna wartość, jaka jest na zdjęciu, a z prawej maksymalna. Czyli w tym wypadku histogram pokazuje wartości z przedziału 0 - 24898, bo w takim przedziale są wartości pikseli na tym konkretnym zdjęciu. Tak więc ten wykres histogramu jest "rozciągnięty" ok 3x, co by się zgadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz zrobić czarno-białego flata na kolorowej matrycy?

 

Kuba zrobiłem tak, że skonwertowałem do szarości i zapisałem kolejny raz mastera

 

Flat, którego pokazałeś nie był pośrodku.

 

Był po środku w maximie co nie znaczy, że był po środku w PSie :)

 

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba zrobiłem tak, że skonwertowałem do szarości i zapisałem kolejny raz mastera

 

Jak tak zadziała, to w sumie czemu nie.

 

Był po środku w maximie co nie znaczy, że był po środku w PSie :)

Bo w Maximie nie patrzy się na wykresy tylko na wartości pod wykresem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytat z poradnika autor Jacek Pala:

"Flaty należy naświetlić z takim czasem by wartość ADU (czyli jasność pikseli
zdjęcia ) wynosiła około połowy maksymalnej możliwej jasności. Czas naświetlania flata należy dobrać
eksperymentalnie. Powinno być dobrze na nich widać winietowanie, niejednorodności i brudy z
przetwornika. Flaty koniecznie muszą być czarno białe. W przypadku kamer z kołem filtrowym należy
sobie naświetlić flaty do każdego filtra oddzielnie. Do flatów powinniśmy sobie również naświetlić darki
z odpowiednimi czasami i biasy wykonane przy tej samej co flaty temperaturze. Doradzał bym też
zrobienie wszystkiego w tej samej temperaturze co zdjęcia, ale w zasadzie nie jest to konieczne."

 

Pytanie: Gdzie w maximie sprawdzić wartość ADU i której maksymalnej możliwej jasności mam się pilnować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prośba o przetłumaczenie i pokazanie gdzie to jest w maximie

autor: Dziki

"Flat Norm. specifies the type of normalization applied to a flat group. Select Monochrome except when working with images from a DSLR or one-shot color camera, where adjacent pixels vary in intensity due to the different filters covering them. Ordinary normalization of a flat field would remove essentially all the color information from such images. Two methods of dealing with this are available: either use Boxcar Filter which blurs the flat field slightly, or select Bayer Planes to normalize the flat separately for each color subimage."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez przesady, ja tylko "ctrl+c ctrl+v" :D

 

 

Sens tego przekazu jest taki: jeśli robisz kamerą mono, wybierz normalizację flata "monochrome". Jeśli robisz DSLR luub kolorową kamerką, wybierz sposób normalizacji "boxcar filter" (lekko rozmywający flata) lub Bayer Planes który normalizzuje flata osobno dla każdego koloru.

 

Gdzie to jest: Process -> Set calibration -> pośrodku wybierasz z rozwijanego menu "FLAT", klikasz "Add group", pojawi się grupa "Flat1", na samym dole w "Group Membership" klikasz "Add", dodajesz flaty, i po prawej stronie w menu rozwijanym "Flat Norm." wybierasz normalizację flata: dla DSLR jedną z opcji na "B" :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chcialbym podpiac sie pod temat i troche go odswiezyc.

 

Dzis pierwszy raz zrobilem flata w APT. Jest tu opcja, ze program automatycznie wyszuka ci wartosc ekspozycji dla zadanej wartosci ADU.

moje pytanko.

Jak sprawdzic czy flat jest ok?

Czuje, ze jest nie tak jak powinno byc.

 

zestaw

teleskop-dwie warstwy przescieradla bialego-laptop z bialym tlem, zero zewnetrznego swiatła

 

wartosci w ATP

flat01.jpg

 

flat jpg

RGB_F_2015-12-08_09-57-41_2015-12-08_4.375s_Bin1x1__-20C_3.jpg

 

histogram z ps

flat-histo.jpg

 

 

Czy trzeba wyrowna kanały we flacie np szara pipeta?

po wyrownaniu wychodzi mi cos takiego:

 

flat+histo

RGB

flat - pipeta02.jpg

 

flat+histo

grayscale

flat - pipeta03BW.jpg

 

porownanie pojedynczego flata i pojedynczej klatki

flat04.jpg flat05.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.