Skocz do zawartości

canon 40d bez filtra IR ?


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, odwiedzilem zaprzyjaxnionego znajomego fotografa. Zdjął mi w 40d najpierw ten pierwszy filtr ze zintegrowanym czyscikiem ultradzwiekowym...okazalo sie ze aparat nadal robi poprawne zupelnie zdjecia dzienne a oczekiwalem efektu full spectrum. Potem zauważyliśmy ze jest jeszcze jeden filtr IR przed samą matrycą - taki niebieski. Po zdjęciu jego ale z zamontowanym z powrotem poprzednim Low pass filiter 1 aparat nadal robi zupelnie normalne zdjęcia a nie takie jak oczekiwałem czyli efekt zaśnieżonych liści etc etc,,, czy mam zdjąć dwa te filtry żeby w końcu uzyskać taki efekt? mam na myśli taki efekt:

Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj do zimy ;)

 

A serio, to wygląda na jakąś obróbkę stylizowania na zdjęcie w bliskiej podczerwieni. Co do filtra, to powinniście usunąć tylko jeden filtr przed matrycą, ten: http://www.ekempen.com/index.php?option=com_g2bridge&view=gallery&Itemid=65&g2_itemId=2187 - i najlepiej wymienić na filtr astro, baader produkuje coś takiego m.in. do Canona 40D. Nie wiem za co odpowiada ten filtr zamocowany obok elementu piezo, ale nie usuwałbym go.

 

Efektem będą zaróżowione zdjęcia, ale nie spodziewaj się że aparat zacznie widzieć full spectrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd zatem ten efekt śnieżnych liści etc ? Sądziłem, że po zdjęciu filtra efekt będzie taki właśnie... Na tym chyba polega efekt full spectrum, żeby zdjąć filtr IR i nie zastępować go niczym innym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia po usunięciu filtra nie wychodzą od razu tak na aparacie. Śnieżna biel to efekt modyfikacji ustawień aparatu (balans bieli) i/lub późniejszej obróbki. Efekt można poprawić umieszczając filtr który przepuści tylko IR.

 

 

Czytając opis modyfikacji 550 znalazłem informację o działaniu filtrów. Wygląda na to że najlepszy efekt daje usunięcie obu.

http://ir-photo.net/ir_550dmod.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK to już coś tłumaczy. Czyli sugerujecie aby zostawić low pass filter z tą bezużyteczną myjką ultradzwiękową i pozostawić zdjęty tylko główny? Najchętniej ściągnąłbym dwa bo ten low pass filter czy "front filter" jak go zwą również blokuje podobno IR i UV choć nie tak intensywnie jak ten przed samą matrycą...nie wiem tylko czy matryca goła powinna zostać. Są i takie modyfikacje ze zostaje gola matryca bez żadnego filtra zupełnie ale czy to dobrze to inna sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zdecydowalem sie zostawic aparat ze zdjętym tylko filtrem IR tym glownym co zwiększa czułość na H alfa podobno ok 20-25 razy. Filtr przedni podobno jest transparentny w 90 % i eliminuje jedynie szczątkowo UV wiec przynajmniej plackowatych gwiazd nie bede mial :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd zatem ten efekt śnieżnych liści etc ? Sądziłem, że po zdjęciu filtra efekt będzie taki właśnie... Na tym chyba polega efekt full spectrum, żeby zdjąć filtr IR i nie zastępować go niczym innym ?

Postprocessing. Obstawiam że zdjęcie zostało przepusczone przez jakiś preset np w Lightroomie i/lub zostało podmienione niebo na niebieskie.

 

Full spectrum to mi się kojarzy z zakresem od podczerwieni do UV, ale na to bym nie liczył ;) Nie wiem skąd przekonanie że zdjęcie filtra IR da spektakularne rezultaty (również w fotografii dziennej, jak rozumiem). Mod powoduje wpuszczenie więcej (pod)czerwonego na matrycę, nic więcej. Więc jak takim aparatem zrobisz zdjęcie drzewu, to będzie miało ono czerwony zafarb.

 

Ok zdecydowalem sie zostawic aparat ze zdjętym tylko filtrem IR tym glownym co zwiększa czułość na H alfa podobno ok 20-25 razy. Filtr przedni podobno jest transparentny w 90 % i eliminuje jedynie szczątkowo UV wiec przynajmniej plackowatych gwiazd nie bede mial :)

Pogadaj (może ktoś się zgłosi) z ludźmi którzy zdjęli filtr IR ale nie założyli żadnego innego (czyli wspomnianego przeze mnie Baaderowskiego filtra o rozszerzonym paśmie podczerwieni) - z tego co kojarzę tak zmodyfikowane aparaty dają plackowate nieostre gwiazdy (zdejmujesz z toru optycznego szkiełko o określonej grubości i nie dajesz nic w zamian).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, odwiedzilem zaprzyjaxnionego znajomego fotografa. Zdjął mi w 40d najpierw ten pierwszy filtr ze zintegrowanym czyscikiem ultradzwiekowym...okazalo sie ze aparat nadal robi poprawne zupelnie zdjecia dzienne a oczekiwalem efektu full spectrum. Potem zauważyliśmy ze jest jeszcze jeden filtr IR przed samą matrycą - taki niebieski. Po zdjęciu jego ale z zamontowanym z powrotem poprzednim Low pass filiter 1 aparat nadal robi zupelnie normalne zdjęcia a nie takie jak oczekiwałem czyli efekt zaśnieżonych liści etc etc,,, czy mam zdjąć dwa te filtry żeby w końcu uzyskać taki efekt? mam na myśli taki efekt:

attachicon.gifPrzechwytywanie.JPG

 

zdjęcie filtrów powoduje, że aparat "widzi" szersze pasmo ale nadal widzi pełne spektrum. Aby robić fotki w podczerwieni potrzebny jest filtr przepuszczający tylko podczerwień, a blokujący światło widzialne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem zdjęcia w podczerwieni i uzyskiwałem efekt jak na zdjęciu podanym przez kolegę. Nie ma tutaj żadnego czary mary ani wielkiej obróbki. Trzeba mieć aparat bez filtra wycinającego IR, filtr IR pass np. Hoya R72 (taki akurat mam). Następnie balans bieli ustawiamy w lustrzance na custom a próbkę bierzemy ze zdjęcia delikatnie rozogniskowanej trawy lub drzew. Po takim ustawieniu balansu bieli, zieleń wychodzi od razu biała i nie jest potrzebny post processing. Efekt niebieskiego nieba to zmiana kanału czerwonego na niebieski opcją channel mixer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna metoda, ale jednak jak widzisz posprocessing nastąpił :) ... skoro dla niebieskiego nieba jest potrzebna zmiana kanału.

 

Natomiast rozumiem, że można taki efekt (białych zieleni) uzyskać bezpośrednio na ekranie aparatu - super sprawa.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co już sprawa zalatwiona. Aparat ma zdjety IR ten glowny przed matrycą. Już widzę sporą różnice. Zdecydowanie zabarwia zdjęcia na czerwonawy kolor. Wlasnie testuje na ED80 ale lysy świci i nic chyba dluzej jak 2-3 min nie naświetle... Dziekuje za wskazówki. Jak dostane wreszcie filtr Ha to potestuje sprzęt poważniej bo z miasta a szczegolnie z centrum wawy to bez niczego wycinajacego LP ani rusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

À propos obróbki, mam poglądowe zdjęcia ze swojego przerobionego kompaktu (opis w http://astropolis.pl/topic/42348-przerbka-kompaktu-na-pene-widmo/), zrobione przez filtr Baader IR-pass 685 nm. Parami, surowe i obrobione:

 

dzieciolr.jpg

dzieciol.jpg

 

staw1r.JPG

staw1.jpg

 

staw2r.JPG

staw2.jpg

 

Czyli efekt śnieżnego listowia „na dzień dobry” nie jest uderzający, ale jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem też przerobionego kompakta i w kompaktach efekt jest sporo gorszy. Wrzucę swoją fotkę prosto z puszki jak znajdę ;)

 

Edit: Wrzucam surowego, wywołanego rawa. Fotka z przerobionego do astro C450D.

test.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekna sprawa. No mój nie robi takich ładnych snieznych liści nawet w niewielkimk stopniu. Obraz jest zaczerwieniony to fakt, widzę IR z pilota do TV więc sądzę, że cel osiągnięty i wraz z filtrem Halfa będzie to grało. Rozważam kupno filtra Ha 32nm ale nie wiem czy to ne za szerokie spectrum jak na mega zaświecona Warszawę...może lepszy efekt przyniósłby 12nm lub 7nm...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekna sprawa. No mój nie robi takich ładnych snieznych liści nawet w niewielkimk stopniu. Obraz jest zaczerwieniony to fakt, widzę IR z pilota do TV więc sądzę, że cel osiągnięty i wraz z filtrem Halfa będzie to grało. Rozważam kupno filtra Ha 32nm ale nie wiem czy to ne za szerokie spectrum jak na mega zaświecona Warszawę...może lepszy efekt przyniósłby 12nm lub 7nm...?

Podrzuć to Swoje zdjęcie bez obróbki, to zobaczymy co da się zrobić :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POdrzuce wieczorkiem bo jestem w pracy. Wczoraj przez księżyc nie bardzo miałem szansę coś powalczyć. Z nudów sprawdziłem czy mój EQ6 uciągnie 20 minut i.... byłem bardzo mile zaskoczony - uciągnął bez zająknięcia. 1200 sek M45 ISO 100 wiec niestety nie było szans z pojedyńczej klatki coś uzyskać ale powiem szczerze, że prosty zabieg wyjęcia silników i skasowania nadmiernego (nie zupełnie) luzu pomiędzy zebatkami dało wyśmienity efekt. Bez najmniejszego problemu udaje sie 1200 sek ciągnąć bez poprawek w DEC i z niewielkimi poprawkami w RA. Wrzuce zdjęcie wieczorkiem

 

POdrzuce wieczorkiem bo jestem w pracy. Wczoraj przez księżyc nie bardzo miałem szansę coś powalczyć. Z nudów sprawdziłem czy mój EQ6 uciągnie 20 minut z ED80 i.... byłem bardzo mile zaskoczony - uciągnął bez zająknięcia. 1200 sek M45 ISO 100 wiec niestety nie było szans z pojedyńczej klatki coś uzyskać ale powiem szczerze, że prosty zabieg wyjęcia silników i skasowania nadmiernego (nie zupełnie) luzu pomiędzy zebatkami i przesmarowanie dało wyśmienity efekt. Bez najmniejszego problemu udaje sie 1200 sek ciągnąć bez poprawek w DEC i z niewielkimi poprawkami w RA. Wrzuce zdjęcie wieczorkiem

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.