Skocz do zawartości

Niebieska pełnia?


MarviN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Słyszeliście może coś o tym, że 31 lipca ma być niebieska pełnia? :shock:

Może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi, bo z tym zjawiskiem się jeszcze nie spotkałem?

 

P.S. Za to w ubiegłym tygodniu udało mi się zaobserwować nad Jastrzębiem obłoki srebrzyste! :D

 

Pozdrawiam!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno chodzi tu o zanieczyszczenia w atmosferze (tak przynajmniej gdzieś przeczyczytałem), które powodują że Księżyc wydaje się być niebieski... ale nie z naszych szerokości geograficznych.  Podobno widoczne w Australii.

 

Zostało już powiedziane, że blue moon oznacza po prostu drugą pełnię w ciągu jednego miesiąca. Przastańcie siać szum informacyjny.

 

PS Jakiekolwiek zanieczyszczenie atmosfery powoduje zawsze poczerwienienie światła, nigdy odwrotnie. Taka jest natura rozpraszania światła :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Nic nie rozumiem, czyli po co tyle szumu z tym nibieskim kolorem na astronecie skoro niczym nie odbiega ta pełnia od innych ?

 

A wiesz Chłopcze co to sezon ogórkowy :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Jakiekolwiek zanieczyszczenie atmosfery powoduje zawsze poczerwienienie światła' date=' nigdy odwrotnie. Taka jest natura rozpraszania światła :wink:[/quote']

 

z astronetu:

Chmury pyłu wulkanicznego zawierały cząstki o średnicy około mikrona (jedna milionowa część metra) - idealnie, by mocno rozpraszać czerwone światło i przepuszczać inne kolory. Przechodzące światło, odbite przez Księżyc, widoczne było jako niebieskie lub, rzadziej, zielone :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, na Astronecie rozpisują się o niebieskiej pełni, a nigdzie nie jest powiedziane, co to właściwie znaczy. Po prostu zrobili kalkę z angielskiego... Rzeczywiście ktoś, kto pierwszy raz styka sie z tym określeniem może się pogubić (nie mówiąc o tym, że w języku polskim takie określenie wogóle nie istnieje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, na Astronecie rozpisują się o niebieskiej pełni, a nigdzie nie jest powiedziane, co to właściwie znaczy. Po prostu zrobili kalkę z angielskiego... Rzeczywiście ktoś, kto pierwszy raz styka sie z tym określeniem może się pogubić (nie mówiąc o tym, że w języku polskim takie określenie wogóle nie istnieje).

 

Racja. Artykuł na astronecie powinien być raczej umieszczony jako ciekawostka, że jakiś czas po wybuchu wulkanu Krakatau w powietrzu unosiły się "chmury pyłu wulkanicznego zawierające cząstki o średnicy około mikrona (jedna milionowa część metra) - idealne, by mocno rozpraszać czerwone światło i przepuszczać inne kolory", co spowodowalo, że Księżyc "zabarwiony" był na niebiesko. Tam natomiast artykuł został umieszczony jako nowość ze świata astronomii (news). Nie wiem jaki to ma związek z dniem 31 lipca :? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wiecej, temat mnie zaciekawi i poczytalem znowu na temat Krakatau i nigdzie nie ma wzmianki o niebieskim czy zielonym Sloncu czy Ksiezycu. Za to wszedzie powtazaja sie wzmianki o niezwykle nasyconych czerwieniach i pomaranczach. Nie wyobrazam sobie jak pyl mialby rozpraszac swiatlo w ten sposob. Nie chce sie kategorycznie wypowiadac, ale zdaje sie, ze cala ta wiadomosc to jakies nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja teoria jest taka :wink: : Niebieska pelnia jest to pełnia podczas białych nocy ,kiedy niebo nie jest czarne tylko jasne(niebieskie).Tak więc niebieska pelnia nie ma nic do koloru księżyca , raczej chodzi o kolor nieba na którym Księżyc się znajduje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Blue Moon pisano w którymś z ostatnich Sky&Teleskope, zapewne w lipcowym. Przyjęło się dzisiaj mówić o blue moon jako o miesiącu w którym występują dwie pełnie, jednak przed rokiem bodajże 1940 blue moon miało inne znaczenie, a wyjaśnienie dwóch pełni w jednym miesiącu jest niejako nowym desygnatem blue moon. Z pewnością można to znaleźc na stronach www.skyandtelescope.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.