Skocz do zawartości

System GOTO do Synty 12"


methical

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Obserwuję kosmos już jakiś czas i Dobsonowski system ustawiania teleskopu mnie po paru godzinach obserwacji DSów po prostu zniechęca. Chciałbym zapytać czy jest możliwość zakupienia systemu goto do Synty 12, a jeśli tak, to czy zamontowanie go i dokładnie ustawienie jest możliwe dla początkującego obserwatora, czy trzeba byłoby się udać z całym sprzętem do odpowiedniego serwisu? Dzięki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki upgrade, nietani (tutaj akurat niedostępny): http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=2221&lunety=Upgrade_Kit_GoTo_do_Dobson_12%27%27_Sky-Watcher

 

Sprowadza się tylko do wyjęciea tuby z dotychczasowego montażu i wsadzenie jej w nowy. Są też i ATM'owe budowy napędów i modyfikacji ale o nich nie czytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoTo jest i to sprzedawane w tych samych sklepach co Synty, dziwi mnie że ich nie zauważyłeś. Są one jednak dosyć drogie. Jeżeli chodzi o "domowe" projekty GoTo dla Synt to ja najczęściej spotykałem się z takimi bez silników, tzn. z samymi enkoderami osi - tak aby można było to podłączyć po komputer i widzieć na komputerze gdzie teleskop patrzy. Nie pozwala to nakierować telekopu przez silniki na odpowiednią lokalizację ale też może być pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsonowski system ustawiania teleskopu mnie po paru godzinach obserwacji DSów po prostu zniechęca

 

Jestem tego ciekaw, możesz rozwinąć ?

Bo jeśli chodzi o komfort to możesz znacznie taniej niż GOTO wymienić szukacz na kątowy i do tego szukacz laserowy do zgrubnego szukania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowany szukacz na tubie jest w tak niewygodnym miejscu, że przy obiektach bliskich zenitu trzeba prawie przy teleskopie klęczeć i dodatkowo prężyć kark. Samo operowanie tubą przy pomocy gałki ustawionej na spodzie jest wygodne przy małych przybliżeniach i szerokim kącie obiektywu. Używając już okularu 5mm i Barlowa 2x podążanie za obiektami jest bardziej uciążliwe niż przy moim dawnym zestawie na trójnogu i dwóch porętłach pion-poziom. Samo szukanie na szukaczu krzyżakowym nie jest łatwe, ale przyjemne i satysfakcjonujące. Nie jest to dla mnie problemem. Chodzi tylko o ergonomię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest klasyczna, biała synta ? A może dorób sobie łożyskowanie w azymucie i wtedy montaż będzie gładko chodził. Chodź się nie dziwę - 600x powiększenia to już bardzo dużo.

I tak jak pisałem szukacz kątowy + szukacz laser (opcjonalnie star pointer). Sam mam zamiar takie coś mieć. Laserowym namierzasz jasną gwiazde i potem szukasz kątowym w wygodniejszej pozycji.

Miałem synte 3 lata i musze przyznać że ta gimnastyka przed snem przy szukaczu robiła mi dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukanie przez 15 minut m101 żeby się przekonać, że prawie nic nie widać. Nie potwierdzam, zaprzeczam.

 

No nie mów mi, że na M 101 nic nie widzisz przez Syntę 12". Masz pewnie kiepskie niebo. Bo u mnie w Syncie 8" jest widoczna całkiem nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukanie przez 15 minut m101 żeby się przekonać, że prawie nic nie widać. Nie potwierdzam, zaprzeczam.

 

W moim przypadku właśnie to sprawia przyjemność z obserwacji. Po za tym szukam raczej obiektów które wiem że są chociaż teoretycznie na granicy widoczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGoris - no tak, zapomniałem wspomnieć, że szukałem przez Syntę 8".
Syntę 8" miałem półtora roku i przesiadłem się na 8" ale GoTo. Niby niebo już znałem więc GoTo w moim przypadku to dopiero powinien być strzał w kolano. Ale GoTo ma swoje niezaprzeczalne zalety:
Pierwsze - nie tracę czasu na przeczesywanie nieba w poszukiwaniu obiektów. Bo te najsłabsze, nawet jak już wiem gdzie są, itak chwile zajmują żeby je znaleźć. Nie tracę też tylę czasu na planowanie obserwacji - po prostu spisuję sobie co będzie na niebie. Nie martwię się czy obiekt w ogóle będę w stanie zobaczyć w 8". Jak nie zobaczę to parę kliknięć i następny, A w syncie szukanie po niebie i pytanie: "nie widać czy nie trafiam" ?

Drugie - mogę cyknąć jakąś fotkę - co jest fajnym urozmaiceniem astro.

Trzecie - mogę oderwać wzrok od okularu na dłużej - usiąść sobie, napić się czegoś ciepłego, przegryźć coś lub zmienić okular, bez potrzeby ponownego poszukiwania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.