Skocz do zawartości

Zasięg teleskopu dla obiektów niegwiazdowych


Watteau

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry ale w obserwacje obiektu 13.75 mag refraktorem 7cm (nawet jeśli jest to Pronto TeleVue i nawet jeśli

obserwacje robił Skiff) ja też nie uwierzę. Skiff pewnie jest przekonany, że go widział, ale to tylko przekonanie.

Jak się bardzo czegoś chce, to się to zobaczy.

 

Pamiętam, że swego czasu szukałem jakiejś słabiutkiej komety. Warunki miałem przednie, bo LM na poziomie

6.5 mag, a sprzęt do dyspozycji fajny, bo 25cm refraktor. Odszukałem miejsce, gdzie powinna być kometa i

im bardziej się w nie wpatrywałem tym bardziej mi się tam coś mgliło... No ale nie chwaliłem się pozytywną detekcją tej komety na necie i nie wysłałem jej obserwacji do SOKu, bo na 99% było to złudzenie niż realna

obserwacja.

 

Różne rzeczy ludzie wypisują i to wystarczy nasze fora przejrzeć by znaleźć kilka kwiatków, choćby widocznośc 8.2 mag w Polsce, komety 14 mag 20cm Uniwersałem z miasta czy gwiazdy 14.5 mag 20cm

Uniwersałem...

 

Wzrok mam dobry, naprawdę ciemne niebo widziałem i sporo pod nim obserwowałem więc wiem jakie są

jego możliwości.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale w obserwacje obiektu 13.75 mag refraktorem 7cm (nawet jeśli jest to Pronto TeleVue i nawet jeśli

obserwacje robił Skiff) ja też nie uwierzę. Skiff pewnie jest przekonany, że go widział, ale to tylko przekonanie.

Jak się bardzo czegoś chce, to się to zobaczy.

 

Toteż nikogo nie namawiam do "uwierzenia".

Żeby sprawdzić czy faktycznie coś się widziało, starczy zrobić szkic i następny po paru dniach (nie patrząc na mapkę przewidywanej pozycji) i porównać..

 

Różne rzeczy ludzie wypisują i to wystarczy nasze fora przejrzeć by znaleźć kilka kwiatków, choćby widocznośc 8.2 mag w Polsce, komety 14 mag 20cm Uniwersałem z miasta czy gwiazdy 14.5 mag 20cm Uniwersałem...

 

Akurat zobaczenie gwiazd 14,5 20cm Newtonem nie jest jakąś rewelacją... ;-)

 

Wzrok mam dobry,

 

Widać cechy osobnicze wzroku mają większe znaczenie niż sądziłeś.. ;-)

 

Ech, zawracanie rzeki kijem ;) Podałem link do dość interesującego IMO artykułu n/t możliwego granicznego zasięgu. Podałem linki do obserwacji Plutona małymi aperturami (więcej tu: http://www.pietro.org/Astro_C5/Articles/Pl...toVisualLog.htm )

Ron Bee widział w TV 102: http://members.cox.net/ronby/Solar-System/.../Pluto-0603.htm

Na 14 stronie S&T z sierpnia 2000 masz list Scotta Ewarta o obserwacji Plutona 114cm Newtonem. także J.S. O'Meara, jeden z redaktorów S&T obserwował Plutona czterocalowym refraktorkiem - wspomniane jest to w tym samym miejscu.

Ale skoro mówisz że się nie da to się widać nie da i kropka. Wierzę Ci, ufam i nigdy nie zobaczę Północnej Ameryki, ani M10, M13 czy M35 gołym okiem, a jeśli kiedykolwiek widziałem to to pewnie mi się zdawało..

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym miejscu dodam, ze w obserwacji obiektow na granicy widocznosci bardzo przydaje sie znajomosc "mapy" czulosci siatkowki, a stopien tej znajomosci zalezy od doswiadczenia obserwatora. Najwieksi wyjadacze potrafia ustawic obiekt w tym malym obszarze, w ktorym zageszczenie precikow na ich siatkowce jest najwieksze i moga w ten sposob osiagac ponadprzecietne rezultaty. Nawet nie znajac dokladnie swojej "mapy" mozna dostrzec obiekt, ktorego poczatkowo w ogole nie bylo widac, po prostu zerkajac pod roznymi mozliwymi katami i w roznych odleglosciach od centrum widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polowanie na wizualnego Plutona nie jest z mojej strony jakieś obsesyjne. Parę razy w roku jak jest okazja to kieruję tube w obszar gdzie się Pluton znajduje i tak jak napisałem narazie nic. Moge napewno powiedzieć, że wzroku mój nie jest sokoli ale też i nie mam jakiejś specjalnej wady. Ostatnio postanowiłem zmienić metodykę i najpierw namierzyć Plutona kamerą, a później spojrzeć w okular. Ciekawe ilu ludzi w Polsce widziało Plutona wizualnie i jakim sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M13 czy M35 gołym okiem

 

To nie jest to samo co 13,75 mag. refraktorem 7cm!!!!

 

Podajemy wartości graniczne zasięgu gwiazdowego we Wrocławiu:

1. refraktor 100mm - 11,8

2. refraktor 150mm - 12,5

 

Wrocław - zasięg mgławicowy:

Newton 350mm (zasięg gołym okiem 4,6 mag.) - obiekty do 11 mag.

 

Jak to porównasz z twierdzeniem, że w Krakowie widać obiekty mgławicowe 11 mag refraktorem 100mm? Kolegów z Wrocławia doprowadziło to do gromkiego śmiechu :lol: !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M13 czy M35 gołym okiem

 

To nie jest to samo co 13,75 mag. refraktorem 7cm!!!!

 

Podajemy wartości graniczne zasięgu gwiazdowego we Wrocławiu:

1. refraktor 100mm - 11,8

2. refraktor 150mm - 12,5

 

Wrocław - zasięg mgławicowy:

Newton 350mm (zasięg gołym okiem 4,6 mag.) - obiekty do 11 mag.

 

Jak to porównasz z twierdzeniem, że w Krakowie widać obiekty mgławicowe 11 mag refraktorem 100mm? Kolegów z Wrocławia doprowadziło to do gromkiego śmiechu :lol: !

 

Pozostaje mi tylko poczekać na raport kogoś jeszcze kto ma podobny sprzęt jak ja i chwilę żeby popatrzeć przezeń w niebo. Ale:

 

1.) Wspomniana galaktyka ma około 2' kątowe - choćby dlatego dość łatwo ją zobaczyć i można zastosować dość duże powiększenie

2.) Refraktor 100mm - 11.8, mówisz? A z moich 12 mag się wyśmiewasz..

3.) Opis: "Widoczne też były gwiazdy ciut ponad 12mag (wydrukowałem mapkę ze SkyViewPro 5 z gwiazdami do 12m). Początkowo nie było jej widać wcale, ani wprost, ani zerkaniem, potem pokazała się zerkaniem gwiazdka 10,8 mag położona jakieś 8' na południe-południowy zachód, potem gwiazdkę było widać stale, nawet patrzeniem wprost, po chwili zaczęła być widoczna zerkaniem 7479 i słabe gwiazdki w okolicy."

 

Teraz możesz sobie jeszcze trochę porechotać z kamratami...

 

Ps

Podobne warunki jak we Wrocławiu:

http://www.cloudynights.com/observe/ronbee...DSO/092401.html

(NGC 6905, Blue Flash Nebula. Mag 12 with 15th magnitude central star.)

(NGC 6751. PN. Mag 13)

H400 przy niebie 5mag:

http://www.cloudynights.com/observe/ronbee.../DSO-Plate.html

 

To wszystko oczywiście też zmyślenie, imaginacja i kłamstwa, cały Wrocław o tym mówi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałem reflektor 350 mm poza miastem. Nie próbowaliśmy oceniać zasięgu, tak, że nie wiem jakie gwiazdy było widać gołym okiem, ale drogę mleczną było widać bardzo dobrze. Było to w środku lasu na dużej polanie w odległości 30 km od średnich miast i 50 km od większych.

W pobliżu M13 jest galaktyka NGC 6207 o wymiarach 3 minuty i jasności 11,4. Widziałem ją

dobrze na wprost, ale przypuszczam, że nawet młoda osoba z dobrym wzrokiem mogłaby widzieć w tych warunkach obiekty tego typu do 13 mag. Ta galaktyka jest mała kątowo i wdzięczna do obserwacji. Trudno mi powiedzieć jakie gwiazdy było wówczas widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pobliżu M13 jest galaktyka NGC 6207 o wymiarach 3 minuty i jasności 11,4.

W NED jest jako 12.16 mag, widziana w centrum Paryża Newtonem 152mm przy 92x (B. Clouet, obserwatorium S.A.F., L'Astronomie t.64, pp. 413-422). Tu opis jak ją widać w 200mm Newtonie pod niebem 4 mag:

http://www.visualdeepsky.org/netastrocatal...g/msg01417.html

 

;)

 

A u Todd Gross oglądający moją galaktykę w podobnych do Wrocławia warunkach przez trochę tylko od Wrocławskiego większy teleskop (450mm) i widzący w niej ramiona spiralne:

http://www.visualdeepsky.org/netastrocatal...g/msg01492.html

 

Zresztą krótkie przeszukanie katalogów IACC

http://www.visualdeepsky.org/search.html

sugeruje daleko posuniętą ślepotę u naszych wrocławskich kolegów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślepi ale w dosoknałym towarzystwie i w śweitnych humorach oberwujemy dzisiaj kolejne emki. Nie są to obiekty 11 czy 13 wielkości, ale z zadowoleniem gapimy się w okular. Poza tym są zdjęcia, filmy i ogólnie świetna atmosfera, zakłocona nieco myślą o pobudce o 6.30.

 

Czy w Krakowie widoki 3D i star gazing poniżej 10 mag dopisuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj już spokój, lepiej napisz co sam obserwowałeś, a nie powołuj się na relacje z inetrnetu.

 

Zlitujże się. Najpierw opisuję co zobaczyłem, to mi zarzucasz kłamstwo. To podaję obserwacje dowodzące mojej tezy. Na to piszesz żebym opisywał swoje obserwacje. Zdecydujże się wreszcie ;)

A jak po prostu chcesz się czepiać bez sensu, to może lepiej na priva niż zaśmiecać forum? ;-)

 

PS. Akurat 350-mm dzisiaj nie był wystawiony.

 

Teraz serio: wyniki jakie podałeś dla tej 350tki wydają mi się dziwne. Nie wierzę, żebyście nie wiedzieli jak patrzeć i np. stosowali za małe powiększenia (dla galaktyki 2' w takim teleskopie najlepsza dostrzegalność jest przy około 100x). Może z lustrami coś nie tak, może okulary brudne - nie wiem. Ale tak kiepski zasięg dla obiektów mgławicowych w tak dużym teleskopie? Nie za bardzo chce mi się wierzyć - zwłaszcza porównując z obserwacjami takimi jak ta:

http://www.visualdeepsky.org/netastrocatal...g/msg00100.html

 

Bardzo zdziwiony

 

[ Add: Sro 04 Sie, 2004 ]

Oskarze, mam prośbę - póki jeszcze obserwujecie..

Możesz - jeśli masz chwilę - ocenić widzialność najsłabszych gwiazd koło epsilonów Lutni?

Załączam mapkę z jasnościami - ciekaw jestem jaka jest faktycznie widzialność we Wrocławiu (mimo Księżyca)

 

Grr, "limit na wszystkie załączniki na tym forum..." Wyślę jako prywatną wiadomość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy mają dobre oczy, może dlatego są takie wyniki. Ja czytałem w necie o takich co widzieli 8" teleskopem niektóre mgławice w kolorze. Jnni zaś twierdzą, że do tego trza lustra co najmniej 1m. J bądź tu mądry. Ja napisałem co widziałem. Jak kiedyś zobaczę coś więcej to dam znać.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bynajmniej nie czepiam się Watteau. Nie chcę tylko, żeby pewne wyjątkowe raporty z obserwacji powodowały, że mniej doświadczone osoby rozczarują się po kupieniu sprzętu i wyliczeniu teoretycznym zasięgu danego teleskopu. A piszę to co po prostu widzimy, bez żadnego wydziwiania. Ja osobiście jestem ślepak i to potwierdzam, natomiast koledzy, a zwłaszcza DaVe, są obdarzeni świetnym wzrokiem i nie sposób twierdzić, że gorzej widzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z linków jest cos takiego:

...FACTORS THAT AFFECT VISUAL ACUITY

 

age, smoking, alcohol, altitude, blood-sugar level, diet, pre-exposure to bright sunlight. Don't smoke or drink while (and before) observing; don't observe when you're hungry...

 

Moim zdaniem to wiele wyjaśnia, ja (bez kitu) spalam ponad 2 ramki fajek/dobę, ale za to zero alku :-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bynajmniej nie czepiam się Watteau.  Nie chcę tylko, żeby pewne wyjątkowe raporty z obserwacji powodowały, że mniej doświadczone osoby rozczarują się po kupieniu sprzętu i wyliczeniu teoretycznym zasięgu danego teleskopu.

 

Oskarze, ale ja przecież piszę o wyjątkowych wypadkach - gdy akurat było po deszczu, niebo bardzo przejrzyste, itd. mimo to, żeby zobaczyć tą galaktykę, wpatrywałem się w pole widzenia prawie pół godziny przy użyciu różnych okularów, z głową okrytą razem z okularem czarną tkaniną, itd. W typowych warunkach jest dużo gorzej, bywają w Krakowie takie noce, że przez ten 10cm refraktor ledwie widać patrzeniem wprost np. NGC 6934 - 9mag gromadę kulistą w Delfinie, a zasięg jest ciut ponad 10 mag zerkaniem. Takich wyjątkowych nocy rzadko kiedy jest kilka w miesiącu, a bywa że i wcale. No i poniżej jakichś 30-40 stopni nad horyzontem niebo zwykle jest tak rozświetlone, że mało co widać ;(

Początkujący obserwator podczas typowej nocy pod typowym pozamiejskim niebem (~5-5.5mag) pewnie będzie miał trudności z zobaczeniem obiektów mgławicowych rzędu 10 mag przez 10cm teleskop, a nawet jeśli je dostrzeże, to srodze się rozczaruje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkujący obserwator podczas typowej nocy pod typowym pozamiejskim niebem (~5-5.5mag) pewnie będzie miał trudności z zobaczeniem obiektów mgławicowych rzędu 10 mag przez 10cm teleskop, a nawet jeśli je dostrzeże, to srodze się rozczaruje..

 

I z tym się zgadzam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz z innej beczki, ale nie chciałem wzbudzac sensacji nowym tematem.

Mam taka koncepcję: obserwuję na działce daleko za miastem (n.b. jest to działka szwagra). Ostatnio zostawiłem tam swojego Tała 100. Okolica jest b. spokojna, wszyscy sie znają, nikt nigdy tam nie wlazł itd. Wymyśliłem, że wykopię rowek 150/30/30cm, będę wkładał tam teleskop i wszystko przykrywał gałęziami, śmieciami, itd. Pytanie: czy w okresie wiosna, lato, jesień może to sobie tak leżeć całą dobę? Oczywiście w pokrowcu jakimś foliowym co by piachu nie naleciało. Zbyt szczelne to to nie bedzie, więc może nie skiśnie, a zawsze to bezpieczniej, niż trzymac nawet schowany, ale w domku. Wozić mi się nie chce co i raz, a teraz mam wakacje (przerwa sezonowa w mojej firmie :-)), więc mam nadzieje na częste wyjazdy, przynajmniej do końca sierpnia.

Co Wy na to?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ten krzyż zapewne też przyda się teleskopowi po jednym sezonie obserwacyjnym będzie trupem sprzętowym w pełnym tego słowa znaczeniu, to beznadziejny pomysł i o gorszym nawet jeszcze nie słyszałem :shock: :shock: :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewny, że jeżeli sie postaram robic wszystko delikatnie, to nic mu sie nie stanie. W końcu nikt nie bedzie po nim deptał, bo zrobię pokrywe z desek, albo cos takiego. O te sprawy sie nie martwię, chodzi mi raczej, czy nic mi tam nie zmatowieje, albo cos takiego. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to było by ono o klase lepsze, niż trzymanie go w domku, nie mówiąc o ryzyku uszkodzeń przy ciagłym znoszeniu z 2 piętra, pakowaniu do samochodu, 10 km droga przez las itd.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.