Skocz do zawartości

Gdzie można kupić lornetkę KRONOS 26x70???


demig0d

Rekomendowane odpowiedzi

Trudno mi pisać o "niższych" modelach Celestrona (tj. 70 i 80), bo nigdy przez nie nie patrzyłem.

 

Wg mnie zakup Celestrona ma tylko wtedy sens, jeżeli idzie się "na całość" i kupuje 100tke. Sądząc po optyce mojego bina niższe modele nie będą rewelacyjne (pod względem mechanicznym nie mam się do czego przyczepić) - koma i kolor dręczyć będzie także mniejsze chińskie soczewki, a straci się na zdolności zbierania światła w stosunku do największego modelu. Trzeba sobie zdać sprawę, co w praktyce jest bardzo trudne, że to lornetki do DS i ewentualnie Księżyca tudzież Słońca - na tych obiektach "czuje się" 100 mm soczewki, co w przypadku DS i dobrego nieba (czyt. w Jodłowie i Bieszczadach) daje taki efekt, że po jednej sesji obserwacyjnej nie można doczekać się na drugą - gwarantuje Ci!!!. :)

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie myślałem o tej największej - 25x100, bo mam możliwość kupić ją w USA za $250 co jest jak na polskie warunki ceną hiperniską ;) jak ma się ta lornetka do rosyjskich BPC? lepsza optyka? jak astygmatyzm? o tym, że DS i księżyc widać świetnie, jestem przekonany, natomiast jak planety? i jakie jest wejście na statyw - standardowe? czy warto poczekać te 2 miesiące, dołożyć 100 zł i kupić ją zamiast BPC 26x70?

pozdrawiam!! :)

 

--

Demi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście - 250$ to bardzo atrakcyjna cena i naprawdę warto ją kupić.

 

Wejście na statyw - tradycyjne, jak widać na załączonym obrazku :)

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d6d52274d7a3814

 

Pod względem mechanicznym jest ewenementem wśród chińskich lornetek - wszystko pracuje tu gładko i z "miłym" oporem - jest solidna i estetycznie wykonana (przynajmniej mój egzemplarz).

 

Trudno porównywać ją z BPC i Kronosem, bo to trochę inna liga... Pod względem optyki ruskie lornetki troszkę przeważają, ale pod ciemnym niebem te różnice zanikają - trochę drażni koma, która "kasuje" obraz na 1/5 pola widzenia i w dzień wyraźnie daje o sobie znać aberracja chromatyczna. Jednak w przypadku obserwacji stricte astronomicznych - Księżyc i Słońce - kolor przestaje być tak dokuczliwy, a niekiedy jest nawet niezauważalny.

 

Jeżeli chodzi o planety, to tak jak wcześniej pisałem - tu nie o to chodzi... :)

Owszem można pooglądać fazy Wenus, parę szczegółów na Jowiszu, pierścienie Saturna, ale nie robi to, przynajmniej na mnie, większego wrażenia. Dopiero kiedy zerknie się na M31 lub namierzy się jakąś gromadę otwartą, to staje się jasne, do czego tak naprawdę ta lornetka służy. Uwierz mi - w przypadku DS 100tka nie ma sobie równych wśród 70tek i 80tek - ale to trzeba zobaczyć na własne oczy, bo inaczej jest tylko suchą i subiektywną oceną.

 

Tak czy inaczej polecam Ci ten model, choć, nie wątpie, są lepsze lornety, ale za tą cenę... nie ma o czym mówić :)

 

 

Pozdrawiam,

 

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornety 25x100 Sutter w Astrokraku są lepsze od konkurencyjnych Celestronów i Oberwerków (rónież ich podróbek) ponieważ mają większe pryzmaty i mniejsze winietowanie. Do tego dochodzi regulacja ostrości na 2 okularach i walizka. Miesiąc temu już bym ją miał - czy teraz jeszcze pozostał jakiś egzemplarz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj miałem okazję osobiście w Astrokraku krótko przetestować rzeczoną lornetę Sutter 25x100.

 

Największe i "rzucające się w oczy" jej plusy to: duże solidne pryzmaty=niewielkie winietowanie, duży rozstaw IPD spokojnie do ok. 75mm (dla mnie z zapasem wystarcza a mam 72mm na nieskończoność), jasny całkiem ładny "biały" obraz, indywidualny - wygodny w astro fokus. Wady: widoczna aberracja chromatyczna (ale i tak o ok. 30% mniejsza niż w tańszej Apollo 22x100 za 1449zł), brak możliwości ręcznej kolimacji przez użytkownika co przy takim dużym powerze 25x może być problemem przy "terenowym" użytkowaniu i transporcie (taką ręczną kolimacji przez użytkownika ma nawet wspomniana tańsza Apollo 22x100), dosyć wysoka cena 1790zł którą częściowo rekompensuje załączana solidna aluminiowa walizka (dosyć ciężka zarazem), brak muszli z bocznymi wydłużonymi osłonkami ograniczającymi światło boczne (takie muszle ma nawet wspomniana tańsza Apollo 22x100).

 

Generalnie lorneta Sutter 25x100 zrobiła na mnie pozytywne solidne wrażenie, ocena całości na "dobry minus". Szkoda że nie ma możliwości ręcznej kolimacji przez użytkownika oraz muszli z bocznymi wydłużonymi osłonkami ograniczającymi światło boczne, wtedy byłby nawet "dobry plus" ze względu na stosunek jej wartości do ceny 1790zł. Oczywiście nie miałem możliwości przetestować jej sprawności optycznej ani jakości warstw MC i innych parametrów (gnałem na Wawel).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, zastosowanie muszli bocznych byłoby chyba bez sensu przy regulacji ostrości na obu okularach :roll:

 

Wcale nie, np. Apollo 22x100 ma po prostu dowolnie obracające się "boczne" muszle oczne niezależnie od regulacji ostrości i to nic a nic nie przeszkadza, a ustawienia ostrości dokonuje się i tak tylko raz na jakiejś gwieździe i dalej się go już nie rusza. Naprawdę przynajmniej wymienne ze standardowymi muszle "boczne" takie jak w Apollo 22x100 byłyby pożądane i szkoda że ich nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie, jak w temacie + jaka mniej więcej jest cena  :wink:  (w google nic w okolicach Polski nie znalazłem :/ )

z góry dziękuję za odpowiedź!!!  :)  

 

pozdrawiam!!! :)

 

--

Demi

 

Pojawiła się na Allegro

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=29616052

 

pzdr

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie niedawno koledzy rosjanie przywieżli mi zza wschodniej granicy kronosa 26x70, kosztowała mnie 750 PLN-ów ale jakbyś zachaczył o stadion to możesz z tego urwać jeszcze stówkę bo moja jechała właśnie przez warszawę i każdy z pośredników sobie coś doliczył. prawdopodobnie lornetka kosztuje w rosji ok 140 $ ale nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Możesz kupić ją tutaj :P r y z m a t

Export-Import Danuta Modelewska

96-500 Sochaczew

al. 600-lecia 72c

tel +48 (046) 862-56-13

e-mail: info@pryzmat-fotooptyka.com.pl

Ja tam kupiłem BPC 25x70 czas oczekiwania 1 dzień :Salut:

ładnie ci zapakują i sprawdzą drzed wysyłką , zaopatrują sie tam rosyjscy bazarowcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.