Skocz do zawartości

NGC 6888 - bicolor w wersji nr 2.


Andrzej F.

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie super, chociaż bikolor to nie moja bajka. Wykres bardzo dobry jak na mobilny setup :)

Dzięki wessel za oceny. Tym wykresem chciałem tylko zaznaczyć, że trzeba mieć dobrze ustawiony montaż na Polarną, aby robić długie ekspozycje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wszystko z montażem już ok ? ... http://astropolis.pl/topic/49221-czy-jest-podstawa-do-reklamacji/ jak to się skończyło ?

Montaż ASA DDM60 sprawuje się bez zastrzeżeń, ale tylko w temperaturach powyżej 0* C. Podczas ujemnych temperatur łożyska wykazują jakaś dziwną ziarnistość i montaż prawie co drugą klatkę wykonuję tak jakby ktoś dotykał ręką teleskopu. Zgłosiłem reklamację trzy miesiące temu oraz wysłałem specjalne pliki, które pokazują cały przebieg pracy montażu wraz z zarejestrowanymi błędami i do tej pory nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli problem pojawił się stosunkowo niedawno? Nówka była w pełni sprawna? Jak rozumiem pewnie własnoręczne grzebanie przy tym cacku to proszenie się o problemy? Gdyby to był NEQ6, to pewnie już być go sam naprawił :)

Mógłbyś wytłumaczyć, co w zasadzie przedstawiają te wykresy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli problem pojawił się stosunkowo niedawno? Nówka była w pełni sprawna? Jak rozumiem pewnie własnoręczne grzebanie przy tym cacku to proszenie się o problemy? Gdyby to był NEQ6, to pewnie już być go sam naprawił :)

Mógłbyś wytłumaczyć, co w zasadzie przedstawiają te wykresy?

Problem z montażem w niskich temperaturach istniał od samego początku. Nie zdawałem sobie wówczas z tego sprawy. Nie tak dawno dowiedziałem się, że podobne problemy ma kilku innych użytkowników z Polski. Wykresy, które dołączyłem do zdjęć, przedstawiają korektę montażu podczas 180 min. sesji, którą pomierzył program Sequence. Na bieżąco wprowadza ją program Autoslew sterujący trackingiem. Koryguje on prowadzenie montażu 100xna sekundę w osi Ra i De, korzystając z krzywej błędu, którą pokazują wykresy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresy, które dołączyłem do zdjęć, przedstawiają korektę montażu podczas 180 min. sesji, którą pomierzył program Sequence. Na bieżąco wprowadza ją program Autoslew sterujący trackingiem. Koryguje on prowadzenie montażu 100xna sekundę w osi Ra i De, korzystając z krzywej błędu, którą pokazują wykresy.

Ok, czyli to są te poprawki, które pomierzył program przed sesją wykonując kilka zdjęć w różnych pozycjach "na trasie" prowadzenia, które wynikają z ugięć itp?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli to są te poprawki, które pomierzył program przed sesją wykonując kilka zdjęć w różnych pozycjach "na trasie" prowadzenia, które wynikają z ugięć itp?

Rzeczywiście , są to poprawki, które pomierzył program przed sesją. Ale wynikają one głównie z błędu ustawienia na Polarną. Czym mniejszy błąd, tym mniej poprawek. Żeby uzyskać takie wykresy prowadzenia, musiałem ustawić montaż z błędem na Polarna wynoszacą około 1 arcmin. Wówczas można robić ekspozycje nawet 20 minutowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wynikają one głównie z błędu ustawienia na Polarną. Czym mniejszy błąd, tym mniej poprawek.

Rozumiem. Wydaje mi się, że te poprawki program mógłby wyliczyć na podstawie samej alignacji na 3 punkty. Bo wtedy teoretycznie zna on błąd ustawienia na polarną, więc może przeliczyć odchylenia prowadzenia w czasie sesji na tej podstawie. Wtedy byłoby to bazowanie na wyliczeniach, a nie na faktycznych błędach, które są tu mierzone. Teoretycznie obie metody powinny dać zgodny wynik, ale pewnie w praktyce nie dają, skoro producent tak tego nie robi. Takie poprawki mógłby wyliczać nawet głupi NEQ6, zastanawia mnie, czemu tego nie robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Wydaje mi się, że te poprawki program mógłby wyliczyć na podstawie samej alignacji na 3 punkty. Bo wtedy teoretycznie zna on błąd ustawienia na polarną, więc może przeliczyć odchylenia prowadzenia w czasie sesji na tej podstawie. Wtedy byłoby to bazowanie na wyliczeniach, a nie na faktycznych błędach, które są tu mierzone. Teoretycznie obie metody powinny dać zgodny wynik, ale pewnie w praktyce nie dają, skoro producent tak tego nie robi. Takie poprawki mógłby wyliczać nawet głupi NEQ6, zastanawia mnie, czemu tego nie robi?

Z mojego doświadczenia wynika, że dokładne ustawienie na Polarną jest wystarczające do wykonywania 10 min. ekspozycji. W przypadku ekspozycji 20 lub 30 minutowych należy dla pewności wykonać dodatkowo pomiar błędu na całej trasie teleskopu, gdzie będziemy fotografować konkretny obiekt (funkcja MLPT w programie Sequence). Wynika to pewno z tego, że nie ma idealnego teleskopu. Każdy ma określoną sztywność i kiwające się lustro w celi. W zależności od położenia, te wady będą miały różny wpływ na prowadzenie montażu. Czasochłonność funkcji MLPT jest niewielka i wynosi zazwyczaj kilka minut, wiec nie ma to żadnego wpływu na naszą sesje zdjęciową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej ale ja tu czegoś nie rozumiem >?

 

Problem z montażem w niskich temperaturach istniał od samego początku. Nie zdawałem sobie wówczas z tego sprawy. Nie tak dawno dowiedziałem się, że podobne problemy ma kilku innych użytkowników z Polski.

Polska chyba nie jest krajem , w którym temp ujemne zdarzają się bardzo rzadko ! - Co oznacza, że problem występuje u Ciebie i innych bardzo często. I nic się z tym nie robi ? Nie wiem czy któraś z tych osób kupowała montaż w zimie ... ale po testach gdzie mi on co drugą klatkę przeskakuje - od razu bym oddał ! Czy występuje to tylko przy w DDM60 czy również DDM85 ? Czy problem był opisany na forum ASA ?

 

-------------------

Odnośnie zdjęcia ... może taka tonacja - Twoje wydaje mi się za bardzo fioletowe

6888 color.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy przy montażu tak nafaszerowanym elektroniką i czujnikami nie dało by się w ujemnych temperaturach określić PE z wszystkimi skokami na początku sesji a potem po prostu tego używać. Może "nauczenie" montażu ziarnistości przy każdej sesji załatwia sprawę. Wiadomo też że zawsze możemy użyć guidingu ale to chyba nie po to te montaże są takie jakie są :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej ale ja tu czegoś nie rozumiem >?

Polska chyba nie jest krajem , w którym temp ujemne zdarzają się bardzo rzadko ! - Co oznacza, że problem występuje u Ciebie i innych bardzo często. I nic się z tym nie robi ? Nie wiem czy któraś z tych osób kupowała montaż w zimie ... ale po testach gdzie mi on co drugą klatkę przeskakuje - od razu bym oddał ! Czy występuje to tylko przy w DDM60 czy również DDM85 ? Czy problem był opisany na forum ASA ?

 

-------------------

Odnośnie zdjęcia ... może taka tonacja - Twoje wydaje mi się za bardzo fioletowe

attachicon.gif6888 color.jpg

Wszystko zależy od tego jak często użytkujemy montaż w niskich temperaturach. Czasami nie chce się wychodzić na mróz i czeka się na wiosnę. W moim przypadku wiele razy tak było. Nie mam swojego obserwatorium i wizja wynoszenia sprzętu ważącego kilkadziesiąt kg na mróz nie jest zbyt ciekawa. Poza tym przyczyną ziarnistości montażu jest prawdopodobnie wadliwy smar użyty do łożysk stożkowych. Nie od razy występuje ta wada, dopiero wtedy jak montaż wyziębi się w trakcie sesji na mrozie. Podobny przypadek z ASA DDM60 miał kolega z tego forum. To od niego dowiedziałem się, że wysłał montaż do naprawy i zrobiono mu to bezpłatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy przy montażu tak nafaszerowanym elektroniką i czujnikami nie dało by się w ujemnych temperaturach określić PE z wszystkimi skokami na początku sesji a potem po prostu tego używać. Może "nauczenie" montażu ziarnistości przy każdej sesji załatwia sprawę. Wiadomo też że zawsze możemy użyć guidingu ale to chyba nie po to te montaże są takie jakie są :)

Te montaże nie mają żadnych mechanicznych części (mechanizmów napędowych) za wyjątkiem osi i łożysk (proszę mnie poprawić jeśli piszę głupoty). Za ruch osi odpowiada jedynie pole magnetyczne (coś jak w silniku krokowym). Montaż sprawdza pozycję osi 100x na sekundę, ale jeśli natrafi przy obrocie opór "nienormalny"/ziarnistość to musi zwiększyć swój moment obrotowy. Jak "ziarno" przeskoczy to i sam trochę "przeleci" pozycję. Obawiam się że guide zadziała tu tak samo źle.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dopiero, a przecież ludzie mają taki sprzęt w obserwatorium, w zimie jest cały czas zmrożony taki montaż, aż się wierzyć nie chce że nie uwzględnili czegoś tak banalnego, ale często tak jest jak się skupia człowiek na zawiłościach technicznych, trochę nie miłe to z strony ASA zwłaszcza że tam też nie mają upałów, to nie Italia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dopiero, a przecież ludzie mają taki sprzęt w obserwatorium, w zimie jest cały czas zmrożony taki montaż, aż się wierzyć nie chce że nie uwzględnili czegoś tak banalnego, ale często tak jest jak się skupia człowiek na zawiłościach technicznych, trochę nie miłe to z strony ASA zwłaszcza że tam też nie mają upałów, to nie Italia.

 

To nie jest wada wszystkich montaży ASA, tylko kilku egzemplarzy wyprodukowanych na polski rynek. Tych kilka egzemplarzy ma wadliwe łożyska lub niewłaściwy smar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.