Skocz do zawartości

[APOD] Potrójna koniunkcja nad Parkiem Narodowym Wysp Galicji


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

I to jest zdjęcie zasługujące na APODA ???

Zdjęcie od strony kompozycyjnej swój urok ma, ale od strony technicznej...

Ta koniunkcja, to raczej niezbyt wymagające pod względem sprzętowym zjawisko, a więc można by oczekiwać znacznie lepszej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Dobre.

 

Nie no ale to błoto, czy mokry piaseczek wygląda ciekawie.

 

Natomiast mnie w tej nominacji martwi to, że to zdjęcie po prostu myli ludzi i jako takie zostanie uznane za dziwoląg (prześwietlony, ruszony itp).

Jest jakąś bzdurą dla zwykłego człowieka bo nie istnieje tak jasny krajobraz i tak ogromne świecące obiekty na niebie w nocy.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, z daleka wygląda ładnie :) Pomysł fajny. Niestety technicznie dużo się tu poprawić nie da, bo tej sceny nie da się naświetlać przez godzinę i stackować, a inaczej szumu się nie pozbędziemy (jedyne, co to można użyć lepszego aparatu czy jaśniejszego obiektywu). Tak więc ta scena jest z góry skazana na szum i pojechanie gwiazd, niestety. Oczywiscie dyskusyjne jest, czy nie było dziś lepszego kandydata na apod, pewnie był. Ale na pewno tego zdjęcia dużo lepiej się nie dało zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, zapewniam Cie że można to było zrobić bez widocznie pojechanych gwiazd i odpowiednio naświetlić dół. Nie mówiąc o balansie bieli jak z automatu.

 

Pomysły tak na szybko:

- aparat dajacy lepszy DR od Canona czy Olympusa (np. Nikony +3EV),

- HDR,

- filtr połówkowy,

- doświetlenie pierwszego planu blendą.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym jest DR, oświeć mnie :)

Ja tu nie widzę sensu dla HDR, czy filtra połówkowego, bo one ilość światła nie zwiększą. Doświetlenie kadru też jest bez sensu, bo tu chodzi o odbicie światła Księżycowego, a nie z lampy. Zresztą światło z lampy jest zawsze nienaturalne na nocnych zdjęciach jak dla mnie.

Aby gwiazdy nie były pojechane to trzeba po prostu skrócić czas naświetlania. A żeby zachować przy tym podobną jasność, to trzeba zwiększyć ISO i tyle. A wtedy szum zje całą fotkę i będzie kicha. Można oczywiście zrobić kilkanaście krótkich klatek nieba, zestackować i zrobić jedną długa klatkę ziemi i połączyć to, ale to już jest takie "brudne" moim zdaniem. Choć tu miałoby dużą szansę wyjść ładnie, bo nad linią horyzontu nie widać gwiazd, więc nie byłoby problemu z łączeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DR - zakres dynamiczny zdjęcia. Większy przekłada się na większą możliwość odzyskiwania danych z cieni oraz świateł. Inaczej mówiąc mając dodatkowe 3EV zakresu DR, można było skrócić ekspozycje o 4 razy (2EV) i wciąż mieć o 2 razy (1EV) mniejszy szum w cieniach.

 

W ramach dalszych wątpliwosci to wyjaśniam że sensory od Sony w bardzo dużym zakresie zachowują sie liniowo, tzn robiąc zdjęcie na ISO 100 i dodając w obróbce +5EV dostajemy szum dokładnie taki sam (całe zdjęcie jest takie samo) jak na zdjęciu zrobionym na ISO 3200.

 

O doświetlaniu lampą nic nie mówilem, bo to słaby pomysł

Pisałem o doświetleniu blendą - światłem od Księżyca - np robiąc sobie spacerek za aparatem wzdłuż całego kadru w czasie np. 15 sek.

Myślę że żeby gwiazdy pozostały punktowe to wystarczyło by tu naświetlanie na poziomie ok 15 sek - to wystarczająco żeby nawet na stosunkowo niskim ISO pokazać gwiazdki koło +4 mag.

 

HDR i filtr połowkowy oczywiscie też pomogą bo tutaj chodzi o to, że górna cześć kadru jest znacznie jaśniejsza od dolnej. Przecież ruch gwiazd jest wymuszony jedynie tym żeby kamienie na dole były czymś więcej niz tylko czarną dziurą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.