Jump to content

Epsilony w Lutni - "double double"

Recommended Posts

Niby znane, niby sławne ze względu na testowanie rozdzielczości optycznej, a jednak są dość duże rozbieżności w opisach separacji. W angielskojęzycznej wiki mamy separacje składników AB=2,3 i CD=2,4, ale funkcjonują różne inne wielkości np. 2,7 i 2,3 (np. w niemieckojęzycznej wiki). W angielskojęzycznej wiki jest informacje,że w 2006 roku separacja składników AB i CD wynosiła tyle samo - po 2,35". Jaka jest faktyczna separacja w 2015 roku? Rozumiem, ze są to gwiazdy które oddziaływują na siebie grawitacyjnie, a więc odległość pewnie się zmienia, ale aż tak szybko? Nie mogę znaleźć okresu obiegu tych gwiazd wokół siebie, zna go ktoś może? Pomijam rozbieżności jasności wizualnej wszystkich składników, które tez się różnią w różnych opisach, ale to dla mnie bardziej zrozumiałe, niz różnice w określeniu separacji.

Poniżej ilustracja (zdjęcie nie moje - ze strony: http://www.maughan1.com/James/Astrophoto/astrophotographs.htm),ale tak właśnie obserwowałem to sobie przez całe wczasy w Borach Tucholskich :) )

epsilony.jpg

Edited by JSC
  • Like 1
  • 3 weeks later...

No dobra - trochę poczytałem na temat, więc napiszę co i jak :)

Para AB obecnie ma separację 2,3". Gwiazdy się do siebie zbliżają i będą się zbliżac jeszcze przez ok. 100 lat az do wartosci ok. 1,7". Jeszcze w 1950 roku separacja wynosiła ok. 2,8". Będzie więc coraz trudniej rozdzielić tę parkę, dodatkową trudnościa jest róznica w jasności - wielkości obserwowanej mag.

Aby dowiedzieć sie mniej więcej jakim teleskopem je rozdzielimy - możemy skorzystać ze wzoru:

D=[140/sep]*[1+0,2(Δm2)]

W praktyce można ją na dzień dzisiejszy rozdzielić jeszcze teleskopem 70mm. Za sto lat, trzeba będzie już mieć ok. 100mm aperturę. Oczywiście są to dość orientacyjne wyliczenia, bo bardzo dużo zależy od konstrukcji teleskopu jak i seeingu. Jak ktoś chce może sobie trochę poczytać tu: http://www.brayebrookobservatory.org/BrayObsWebSite/HOMEPAGE/PageMill_Resources/Rel%20Perf%20SPEC%26OG.pdf

Ich okres obiegu wynosi ok. 1750 lat (są rozbieżności w źródłach).

Para CD obecnie ma separację ok. 2,4" i będzie ona stale rosła przez najbliższe lata, aczkolwiek bardzo nieznacznie. Okres obiegu wynosi ok. 700 lat. W przypadku tej pary rozdzielenie w teleskopie jest łatwiejsze ze względu na prawie identyczną wielkość wizualną mag.

Jeszcze może jakieś obrazki :) :

Szkice dla Newtona 6"

img2012062801_EpsilonLYR_lg_lg.jpg

oraz 8"

img2006090401_EpsilonLYR.jpg

Edited by JSC
  • Like 7
  • Thanks 1
  • 5 years later...

Zainspirowałam się świetna fotografia fizyka5 i pozwolę sobie odświeżyć temat. Przy jakim najmniejszym powiększeniu udało wam się rozdzielić obie pary i jakim sprzętem (rodzaj teleskopu, lornety i zastosowany okular)? 

Ja przy pow 110, lorneta apm100ed delite 5mm.

Edited by jerzej

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 17 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 117 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
        • Like
      • 214 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 85 replies
    • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
      Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
      6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 30 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.