Skocz do zawartości

Problem z teleskopem


DaWiD96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

siostra kupiła tacie teleskop (http://archiwum.allegro.pl/oferta/teleskop-prezent-ksiazka-dvd-perceptor-ex-900-60-i5520803706.html) na Boże narodzenie. Mi i tacie wydaje się że dobrze go zmontowaliśmy itp. ale gdy chcemy obejrzeć księżyc w pełni to widać tylko jasną białą plamę. Lepiej już widać go przez lornetkę. I tu moje pytanie co jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A łapiesz przynajmniej ostrość ? Jak kręcisz wyciągiem to ostrość powinna się poprawiać, dojść do maksimum i zacząć się pogarszać. Może jakiejś złączki nie dałeś, co jest w zestawie albo dałeś za dużo. Księżyc to łatwy obiekt powinien być ładnie widoczny nawet w takiej tandecie. Na 95% robisz coś źle. Pokombinuj, a nie zdajesz się na łaskę internetów.Zobacz czy widać przez niego budynki, bliższe i dalsze okolice. Myśl, kombinuj, czytaj instrukcję. Skąd ta nieporadność ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tata mi przypomniał że po domontowaniu dodatkowych soczewek obraz jest bardzo mały. Próbował wielu kombinacji, przestudiował wszystkie materiały jakie zostały dołączone do teleskopu(@Intimate) i nic. Dlatego właśnie zajżałem na to forum.

@Intimate Wszystko zamontowaliśmy tak jak jest na zdjęciu, nic nie zostało. A z tym próbowaniem na budynkach to powiem tacie żeby jeszcze pokombinował.

 

A tak to jeszcze jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje nie ''wkladac'' wszystkiego na raz do teleskopu. Zastosuj okular H 20mm. Wyjdzie powiekszenie 45x. To wystarczy. Nastepnie skieruj teleskop na odlegla latarnie lub budynek i wyciagiem okularowym doprowadz do sytuacji kiedy beda ostre. Nie stosuj dodatkowych elementow typu soczewka prostujaca lub Barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maks. teoretyczne powiększenie 675 x

Piła mechaniczna się odpala w kieszeni, jak czytam takie bujdy! Dawidzie, nie wierz w to! Maksymalne użyteczne powiększenie tego teleskopu to 2x średnica, czyli w tym wypadku 120x. Prawdopodobnie widzicie dziadostwo, bo macie za duże powiększenie.

W zestawie macie 3 okulary: 20, 12,5 i 4 mm. Jest też barlow 3x. Powiększenie liczysz dzieląc ogniskową teleskopu (900mm) przez ogniskową okularu. Jeśli dajesz barlowa, to mnożysz powiększenie przez jego krotność, czyli przez 3 w tym wypadku. Z tych danych mozna łatwo policzyć, że aby uzyskać powiekszenie maksymalne, czyli 120x, to potrzebujesz okularu 7,5 mm. Z tego wynika, że nie ma sensu stosowania krótszych okularów, niż 7,5. Tak więc okular 4 mm możesz wyrzucić do kosza. Również barlowa 3x możesz wyrzucić do kosza, bo w każdej konfiguracji powoduje on uzyskanie za dużego powiększenia.

Czyli podsumowując: sprawdź, jak wygląda obraz w okularze 20 mm, potem 12,5 mm, a trzeciego okularu oraz barlowa nigdy nie używaj. I być może coś sensownego zobaczysz.

 

Dzięki temu wątkowi wreszcie unaoczniłem sobie, jak niezwykle szkodliwi są ci szemrani sprzedawcy "teleskopów", który wciskają kit z tymi wielkimi powiększeniami. To nic innego, jak oszustwo. Niestety to również zniechęca początkujących do astronomii, bo kupisz sobie taki teleskop i stwierdzisz, że nic nie widać, no to się zrazisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę sobie kiedyś w jednym z marketów, patrzę a tam taka gówniana luneta, dopadł mnie pan obsługujący to stoisko i widząc co oglądałem zaczyna się narzucać. Pierwsze pytanie zadałem mu o powiększenie, z dumą udzielił odpowiedzi, jednak po kolejnych jakoś dziwnie nawiał ^_^ polecam Wam spróbować samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.