Skocz do zawartości

Szerokokątne Obiektywy do Canona (filmowanie)


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Tak przy okazji szerokokatnych filmow, to jaki obiektyw polecicie do mojego Canona?

Oczywiscie cos za rozsadne pieniadze, do 500zl.

 

Jak wyglada sprawa nowy/uzywany obiektyw?

Domyslam sie, ze nie warto brac z autofocusem i najlepiej staloogniskowy.

 

Teraz mam starego MIR20mm, ale nie jesem zadowolony z jego wewnetrznych refleksow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko tak nadmienię, wiecie jako moderator muszę się udzielać...

Temat jest poświecony Ogólnopolskiemu Festiwalowi Amatorskich Filmów Astronomicznych, a nie wybieraniu obiektywów...

 

Tayson, sam założyłeś temat i już na drugiej stronie offtop? no wiesz...

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji szerokokatnych filmow, to jaki obiektyw polecicie do mojego Canona?

Oczywiscie cos za rozsadne pieniadze, do 500zl.

A jaki to canon :)

Jeśli aps-c to 20 mm to zdecydowanie za wąsko. Zdecydowanie lepiej już korzystać z jakiegoś kita, który się zaczyna od 18 mm lub lepiej od 16 mm i ma światło f/3.5.

Najlepsza byłaby jakaś stałka od Samyanga. Przy czym to już chyba nie 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do timelpasów nie trzeba cudów od obiektywu. Jakość kita jest zadowalająca. Tu nikt nie skupia się na rogach, bo obraz za szybko się zmienia, żeby wykryć wady. Co do odblasków, to na tym filmie nie wyglądają one źle. Ujęcie jest trochę niefortunne, bo łysy idzie centralnie kadrem. Generalnie odblaski nie przeszkadzają bardzo w tej dziedzinie moim zdaniem.

 

A temat faktycznie można by było wydzielić osobny. Nawet znaleźć te wskazówki będzie komuś w przyszłości trudniej, bo nie będzie szukał info o obiektywach w temacie o konkursie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samyang ma stałki do Canona nawet z opcją do filmowania specjalnie - czyli pierścień ostrości z zębatka, zew. i pierścień przesłony z zębatką i bez click stopa z tego co pamiętam, można sobie zmotoryzować przejścia na filmie, np przejście pł. ostrości, albo głębi - płynnie serwem. coś jak focuser do wyciągów astro.

 

A co do stałek to przerabiałem stare Zeissy podpinane przejściówką do body canon Eos i dawało radę za niewielką cenę, np obiektywy do starego systemu Contaxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie. Po każdej zmianie ogniskowej musisz ponownie ustawić ostrość.

Ja mam właśnie mieszane uczucia co do tej sprawy. Często, gdy robię timelapsy lub astrokrajobrazy na małej ogniskowej, to ustawiam ostrość na 70 mm i wracam do 18, gdzie focę. Na 18 mm autofocus nie daje rady, ale już na 70 łapie kilka jasnych gwiazd na niebie. Ostrość po takim zabiegu jest jak dla mnie poprawna, nie umiem dostrzec nieidealności. Teoretycznie, gdyby faktycznie ostrość była identyczna na krótkim i długim końcu obiektywu, to ustawianie jej na długim i powrót do krótkiego dawałoby lepszą precyzję, niż ostrzenie na krótkim. Tak więc moje doświadczenia mówią, że ewentualna różnica w ostrości jest niezauważalna, więc trudno stwierdzić, czy ta ostrość jest identyczna, czy mikroskopijnie inna.

Być może to zależy od obiektywu, może ja akurat dobrze trafiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam właśnie mieszane uczucia co do tej sprawy. Często, gdy robię timelapsy lub astrokrajobrazy na małej ogniskowej, to ustawiam ostrość na 70 mm i wracam do 18, gdzie focę. Na 18 mm autofocus nie daje rady, ale już na 70 łapie kilka jasnych gwiazd na niebie. Ostrość po takim zabiegu jest jak dla mnie poprawna, nie umiem dostrzec nieidealności. Teoretycznie, gdyby faktycznie ostrość była identyczna na krótkim i długim końcu obiektywu, to ustawianie jej na długim i powrót do krótkiego dawałoby lepszą precyzję, niż ostrzenie na krótkim. Tak więc moje doświadczenia mówią, że ewentualna różnica w ostrości jest niezauważalna, więc trudno stwierdzić, czy ta ostrość jest identyczna, czy mikroskopijnie inna.

Być może to zależy od obiektywu, może ja akurat dobrze trafiłem.

Trzeba ustawiać :), przynajmniej u mnie ;). Najprościej przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam obiektyw 17-85mm.

Czy jezeli ustawie ostrość na 85mm i zjade do 17 będzie ona nadal poprawnie ustawiona?

Taki bonus zauważyłem ,że występuje w tych względnie droższych obiektywach.

 

Tak jak napisał Ura wielu fanów time lapsów ma w swojej ,,kolekcji" szkieł Samyanga 10 lub 12mm f/2.8 czy też T3.1 w wersji filmowej.

Na temat obiektywów zaobrączkowanych na czerwono patrz dalej eLek :) też można napisać długi monolog.

 

,,Oczywiscie cos za rozsadne pieniadze, do 500zl."-może być ciężko.

Co do zoomów można zastanawiać się nad Canonem 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM tyle ,że kosztuje około 970zł -cashback 120zł.

To chyba najtańsza opcja ,bo canon 10-22 droższy a jaśniejsze Tokiny np. 11-16 f/2.8 tym bardziej wykraczają cenowo.

 

Mówimy tu o obiektywach EF czy EF-S można też przekopać się przez obiektywy m42 ,ale w to nie wnikam ,bo nie znam tych szkieł.

 

Takie drobne podsumowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Trochę odkopuję temat: czy ktoś może ma jakieś spostrzeżenia odnośnie "naleśnikowego" obiektywu 24mm f/2.8 STM EF-S? Na optycznych ma super recenzję, jestem ciekaw, czy nadaje się do astrofoto? Na moje oko tak, ale czy warto płacić? :D Ktoś może używał, ktoś coś wie? Wydaje mi się, że dla matrycy APS-C to bardzo fajna ogniskowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.