Skocz do zawartości

Jowisz 2015/2016


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Waldek jak zwylke - pojawił się i pozamiatał jakością swoich fotek. Przepiękne!

 

 

Ostro. Gdybym był autorem jednej z fotek na ostatnich dwu stronach tego wątku, to chyba po takim komentarzu był się lekko zbulwersował... :naughty:

 

 

No niestety taka smutna prawda.

Jakość wielu Jowiszów jest słabiutka , nie ma się co oszukiwać.

Np. Jowisze Wojtka z kolorowej nie mają szans przy poprzednich fotach z kamerki B/W.

A chwalenie nie jednokrotnie słabych fot to już przesada.

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z animacją jeszcze się pewnie pobawię, na razie nieco dokładniej obrobiona fotka z ostatniej sesji (troche mniej

ostre wyciąganie szczegółow plus praca nad obrzeżami planetki). Nic więcej już z tego materiału wyciągnąć się

nie dało.. ;)

 

Ale w tym rozmiarze (nie powiększane ) są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście to więcej frajdy mi daje avikowanie z kolorową kamerką. I ja nie dostrzegam kolosalnej różnicy między mono a kolorem z moich kamerek. Uważam, że to jest też kwestia osobistego postrzegania mózgu, itp. Oczywiście nie będę obalać tego co wiadomo, że kamerka mono ma większą czułość. Ale ja dla tych "paru" procentów lepszej czułości, nie zrezygnuję z koloru, tym bardziej że zabawa filtrami RGB mnie kompletnie nie interesuje. I poskładanie koloru, w zadowalającą jakość, nie zawsze się udaje. Kamerki kolorowe, te lepsze to już wcale tak mocno nie odstępują od mono. Technika idzie do przodu i wiem, że iDS ma lepsze modele, ale mnie teraz nie stać na taką. Poniżej porównanie z matrycy kolor i matrycy mono, tego samego modelu kamerki iDS.

post-20578-0-14165900-1457409131.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście to więcej frajdy mi daje avikowanie z kolorową kamerką. I ja nie dostrzegam kolosalnej różnicy między mono a kolorem z moich kamerek. Uważam, że to jest też kwestia osobistego postrzegania mózgu, itp. Oczywiście nie będę obalać tego co wiadomo, że kamerka mono ma większą czułość. Ale ja dla tych "paru" procentów lepszej czułości, nie zrezygnuję z koloru, tym bardziej że zabawa filtrami RGB mnie kompletnie nie interesuje. I poskładanie koloru, w zadowalającą jakość, nie zawsze się udaje. Kamerki kolorowe, te lepsze to już wcale tak mocno nie odstępują od mono. Technika idzie do przodu i wiem, że iDS ma lepsze modele, ale mnie teraz nie stać na taką. Poniżej porównanie z matrycy kolor i matrycy mono, tego samego modelu kamerki iDS.

Tak masz rację nie warto....

20160314_0006_Jupiter_SuperRGB_K4_improved.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No niestety taka smutna prawda.

Jakość wielu Jowiszów jest słabiutka , nie ma się co oszukiwać.

Np. Jowisze Wojtka z kolorowej nie mają szans przy poprzednich fotach z kamerki B/W.

A chwalenie nie jednokrotnie słabych fot to już przesada.

 

Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić.

Jakość jest niezła, a nawet czasami - bardzo dobra jak na tegoroczne warunki.

Jowisz jest dość nisko, dobrej pogody w zasadzie - brak.

Na forach zagranicznych w mniej - więcej tej samej szerokości geograficznej nic lepszego

nie widać więc nie jest żle.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić.

Jakość jest niezła, a nawet czasami - bardzo dobra jak na tegoroczne warunki.

Jowisz jest dość nisko, dobrej pogody w zasadzie - brak.

Na forach zagranicznych w mniej - więcej tej samej szerokości geograficznej nic lepszego

nie widać więc nie jest żle.

Niestety astrokosmo ma rację, patrząc na rozmiary tarcz i rejestrowane detale to cofnęliśmy się do webkamerek 2003r http://www.damianpeach.com/jup_0203.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście to więcej frajdy mi daje avikowanie z kolorową kamerką. I ja nie dostrzegam kolosalnej różnicy między mono a kolorem z moich kamerek. Uważam, że to jest też kwestia osobistego postrzegania mózgu, itp. Oczywiście nie będę obalać tego co wiadomo, że kamerka mono ma większą czułość. Ale ja dla tych "paru" procentów lepszej czułości, nie zrezygnuję z koloru, tym bardziej że zabawa filtrami RGB mnie kompletnie nie interesuje. I poskładanie koloru, w zadowalającą jakość, nie zawsze się udaje. Kamerki kolorowe, te lepsze to już wcale tak mocno nie odstępują od mono. Technika idzie do przodu i wiem, że iDS ma lepsze modele, ale mnie teraz nie stać na taką. Poniżej porównanie z matrycy kolor i matrycy mono, tego samego modelu kamerki iDS.

Pamiętam Twój wpis sprzed ok. 2 lat, że kolor Cię nie interesuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No niestety taka smutna prawda.

Jakość wielu Jowiszów jest słabiutka , nie ma się co oszukiwać.

Np. Jowisze Wojtka z kolorowej nie mają szans przy poprzednich fotach z kamerki B/W.

A chwalenie nie jednokrotnie słabych fot to już przesada.

Bo nie tylko o chwalenie ale tez o naukę chodzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal w czasach web kamerek trafiały mi się o wiele lepsze warunki niż teraz, kiedyś webcamem potrafiłem uzyskać świetne fotki Saturna, dobsonem na platformie. Teraz nawet nie mam jak fotografować Saturna bo jest za nisko. Pomijając wysokość planet, coś z seeingiem jest nie tak. Ja naprawdę dobry seeing miałem ostatnio 3 października 2015! Od tego czasu albo nie było pogody albo warunki były fatalne. Zgodnie z tym co pisze Janusz za rok w ogóle nie ma sensu fotografować Jowisza bo będzie tak nisko nad horyzontem, że nie uzyskamy w połowie tak dobrych fot jak teraz. Czyli co sprzedajemy sprzęt i czekamy parę lat aż planety pójdą do góry czy cieszymy się tym co jest?

 

Mi przede wszystkim astrofoto pomaga się zrelaksować, zapomnieć o wszystkim problemach. Straszne parcie na szkło i porównywanie do najlepszych może prowadzić do frustracji. Oczywiście należy się uczyć na błędach i poprawiać swoje umiejętności no ale nie wszystko w astrofoto planet jest zależne od nas (seeing).

 

 

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, ale nie ma co negować tego co napisał astrokosmo.

 

Pamiętam Twój wpis sprzed ok. 2 lat, że kolor Cię nie interesuje...

Ale potem zobaczył ten obrazek http://vxyz.republika.pl/FRM/GRB.bmpzapisał go na kompie, otworzył w programie graficznym i usunął kolor :] wtedy zraził się do mono ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz K, ale to zapewne w kontekście filtrów RBG pisałem ;).

 

 

PS. A przecież to tak naprawdę o zabawę tu tylko chodzi. Przynajmniej dla mnie. Idąc do obserwatorium nie mam kompletnie jakiegoś przekonania, że robię coś nie wiadomo jakiej rangi, czy ważności. Ot takie urozmaicenie życia ;).

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Moje marne wypociny he he he z 16.03.2016 z godz. 22.36/ chciałem to uwiecznić bo piękne było :) wizualnie bajka choć z godziny na godzinę warunki się pogarszały ! Kamerki nie mam ale połączyłem dwa barlowy 2.5 i 5 x GSO i jakoś wyszło / GSO 8' f5 / Pentax K 5 full HD 25p więc marnie!

Pozdrawiam fotki Macie Piękne :) Gratuluję

IMGP5790 - 16.03.2016 22.36.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co jest przyczyną, ale ja też po swoich pracach obserwuję to samo. Ten sam zestaw a wyniki wiele gorsze jak w poprzednich latach...Raczej nie układ planet bo Jowisz wcale tak nisko nie jest...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobiłem ostatnie zdjęcie które wykonałem 17.03, niestety seeing już wtedy kompletnie leżał.

Wypróbowałem też opcję Drizzle x 3.

SCT8" + ASI224, gdyby tylko atmosfera była stabilna sadzę, że ten sprzęt pokazałby pazur, tymczasem podczas nagrywania tak miotało, że dosłownie widziałem 3 cienie Ganimedesa

4.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz K, ale to zapewne w kontekście filtrów RBG pisałem ;).

 

 

PS. A przecież to tak naprawdę o zabawę tu tylko chodzi. Przynajmniej dla mnie. Idąc do obserwatorium nie mam kompletnie jakiegoś przekonania, że robię coś nie wiadomo jakiej rangi, czy ważności. Ot takie urozmaicenie życia ;).

 

Znalazłem. Okazuje się jednak, że trochę inaczej zapamiętałem Twój wpis, więc zwracam honor.

 

Przeglądając Twoje fotki Jowisza zauważyłem, że zaczynałeś od koloru, przeszedłeś na mono a obecnie wróciłeś do koloru (oczywiście inną kamerą). Dość kapryśny ten Twój mózg :).

 

Temat "Jowisz 2014" strona 59.

 

Cytuję "Co ciekawe, gdy zaczynałem zabawę w avikowanie mój mózg też domagał się kolorów. Teraz jakoś nie ma tego parcia. Szczerze, to fotki mono mi wystarczają. Jednak wszystko się zmienia, więc ... ."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że poświęciłem około 30 min aby odnaleźć konkretny wpis Wojtka i przejrzałem tematy dotyczące Jowisza z lat 2013, 2014, 2015, 2016.

 

Wniosek mam taki, że w latach 2013 - 2014 zdjęcia ogółem (bo były oczywiście zdjęcia wybijające się zdecydowanie ponad przeciętność) było takie sobie. Zapewne było to efektem gorszych kamer oraz mniejszej wiedzy na temat programów do processingu. W roku 2015 zauważyłem skok jakościowy. To prawdziwy wysyp pięknych zdjęć. Ten rok z kolei jest zauważalnie słabszy. Moje prywatne obserwacje dotyczące avikowania są podobne.

 

Pół roku temu zamieniłem MAKA 180 na SCT 11. Po kilku miesiącach byłem niemalże pewny, że mój SCT to szmelc, bo nie mogę uzyskać przyzwoitego wyniku. Szczęśliwie 2 ostatnie noce pokazały, że SCT jest jak najbardziej w porządku, a niedomaga seeing.

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest. żeby się mózg nie zanudził, trzeba go stymulować ;). Oraz poważniej, to było poszukiwanie konkretnego, zestawu pod własne preferencje. Obecny zestaw jest dla mnie najlepszy, z tego co miałem do tej pory. Winą słabych fotek są przede wszystkim kiepskie warunki, jak to zauważyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwuję jeszcze jedną rzecz, która co dziwne łączy się z wprowadzeniem większych opłat za odpady(śmieci). Kiedy jest zimniej ludzie palą różne świństwa w piecach i przynajmniej u mnie spada przejrzystość powietrza. Ale może to wina czegoś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem tak wpieniony wynikiem kilkudziesięciu godzin pracy, że za chwilę wystawię sprzęt na giełdę. Nawet nie mogę się zbliźyć do wyników z zeszłego i 2014 roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.