Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

 

a mi to przypomina jeszcze czerwony porfir baltycki.

pzdr

e.

 

To jest możliwe choć tutaj patrząc na fotki porfirowatość wykazuje nie na całej pow. dlatego przychylam się do Rapakiwiego. Wszelkie przliczenia biorące pod uwagę średnie wartości jakichkolwiek gęstości, ciężarów właściwych nie mają to sensu bo to tak samo jak byśmy rozpartywali ile suchej masy zostanie z kawałka kości udowej goryla o długości mniej więcej takiej samej jak ludzka... zbyt wiele tu tego mniej więcej. W geologii jest tak jak w życiu. W zależności od tego jak co jest zasilone i czym przybiera często bardzo indywidualne właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Wlad, to chodzi o ten brekulec granitowy z Żabna leżący niegdyś przy rowie melioracyjnym :Beer:

Dla mnie, przyzwyczajonego do wyjazdów obserwacyjnych z Krakowa w Bieszczady (około 300km) te 20 km w bok od głównej trasy to jest naprawdę przy drodze :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest możliwe choć tutaj patrząc na fotki porfirowatość wykazuje nie na całej pow. dlatego przychylam się do Rapakiwiego. Wszelkie przliczenia biorące pod uwagę średnie wartości jakichkolwiek gęstości, ciężarów właściwych nie mają to sensu bo to tak samo jak byśmy rozpartywali ile suchej masy zostanie z kawałka kości udowej goryla o długości mniej więcej takiej samej jak ludzka... zbyt wiele tu tego mniej więcej. W geologii jest tak jak w życiu. W zależności od tego jak co jest zasilone i czym przybiera często bardzo indywidualne właściwości.

 

Tak to już jest, ze najłatwiej jest uwierzyć w to, w co chce się uwierzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest, ze najłatwiej jest uwierzyć w to, w co chce się uwierzyć...

 

Nie wiem co ma oznaczać ta pozamerytoryczna zaczepka...

Na 100% nie jest to ciało meteoroidowe, które osiągnęło powierzchnię Ziemi.

Chciałem merytorycznie dotknąć problemu wątpliwych choć teoretycznie poniekąd poprawnych przeliczęń.

Na razie kłądąc na szalę fakty przemawiające za Rapakiwim i za czymś innym wychodzą zdecydowanie na stronę rapakiwiego.

Co do porfiru bałtyckiego. Sprawdziłęm w tym rejonie znajdowano pojedyńcze okazy.

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do innej kolorystyki, porów tego co stoi jako monument. Takie pory jakie miał fotografowany okaz powstają w wyniku działalności eolicznej i wietrzenia mrozowego co jest typowe w klimacie peryglacjalnym na przedpolu lodowca. Wystarczy, że okaz który został ustawiony jako monument został jak wiele okazów rapakiwiego wykopany ze zwietrzeliny. Np. w miejscowości Skrzyszów (ponoć jest to miejscowość na płaskowyżu Tarnowskim) znaleziono piekny duży okaz Rapakiwiego w którym skalenie są blado żółte.

Jednak najbardziej charakterystyczne są właśnie w takiej kolorystyce jak ten monument aż do okazów ciemniejszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jest mi obstawać przy swoim, bo to nie ja ważyłem ów "kamień", jednak zbyt pochopna interpretacja może przynieść więcej szkody niż pożytku, tym bardziej że poczyniona na podstawie zdjęcia a nie podstawowych badań choćby organoleptycznych nie mówiąc już o użyciu sprzętu.

Natomiast jeśli piszesz: "Wszelkie przliczenia biorące pod uwagę średnie wartości jakichkolwiek gęstości, ciężarów właściwych nie mają sensu..." to dajesz tym świadectwo rzetelności podejścia do jakichkolwiek badań, przedkładając wrażenia z obejrzenia fotografii nad fizyczne własności obiektu.

A uwagi moje nie są pozamerytoryczną zaczepką, bo meritum sprawy jest w nich ciągle ujęte, tylko włos mi się jerzy jak widzę, że ktoś próbuje PRZEKONAĆ innych do swoich CZYSTO TEORETYCZNYCH I WĄTPLIWYCH wniosków.

Nie twierdzę, że jest to meteoryt, czy też inne "cudowne" znalezisko, chcę tylko żebyśmy mieli trochę szerzej otwatre oczy, bo rutyna zżarła niejednego znawcę tematu.

Pozdrawiam, bez osobistych uprzedzeń. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zdjecie_36_.jpgZdjecie_37_.jpgZdjecie_38_.jpgOstatnio troche zmienilem hobby z astronomii na poszukiwanie skarbow. Powod ? W ciagu ostatnich paru miesiecy moze z 3 dobre noce do obserwacji :burza::angry::burza: . Kupilem calkiem niezly wykrywacz metali i po malutku powiekszam swoja kolekcje skarbow : :banan: . Dzisaj wrocilem z krotkiego kopania wokol miejsca gdzie powinny byc monety ( stala tam karczma ). Tym czasem odkopalem metalowa brylke przypominacjaca meteoryt. Niestety ziemia jest teraz tak zmarznieta, ze jesli chcemy cos wykopac trzeba naprawde wlozyc sily. Wlasnie to spowodowalo, ze trafilem moja zdobycz szpadlem:/ ( widac jako czarno srebrny punkt na zdjeciach ).

Czy to moze byc meteoryt ?

P.S.

Wiem, ze cienka jakosc zdjecia, ale nie mam innego aparatu <_<

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meteoryt_1_2MB_gora.JPG_noweyyy.jpg

 

Uff ale sie narobilem przy nim :D Udalo mi sie zrobic scana w swietnej jakosci poczatkowo 4800 dpi, ale jak sie okazalo zdjecie zajmowalo 5MB. Zrboilem wiec 2 scany "meteorytu" z gory i z dolu 2400dpii troche pomniejszylem ( 0,6MB kazde ). Oszlifowalem takze jedna ze stron ( ta w ktora przywalilem szpadlem ). Nie chcialem go narazie za bardzo meczyc szlifierka, bo i tak musialem potem siedziec 30min z papierem sciernym nr 2000. Jesli powiecie mi, ze moze byc to meteoryt to dalej pomecze sie z jego dokladnym oszlifowaniem. Na chwile obecna nie mam sily na zabawe z nim, jesli ma sie okazac zwyklym zlomem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieznam się na meteorytach, ale to wygląda jak meteoryt :D

a jakbyś mógł zrobić jeszcze jedno zdjęcie, np. na tle szpadla, lub pudełka zapałek ? :szczerbaty: , tzn. chodzi mi o to, jakie to ma wymiary, ew. ciężar :)

a jak to reaguje na magnes np.?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na: http://republika.pl/jba1/ jest poradnik, jak odróżnić meteoryty od ziemskiego złomu

 

i cytat:

"Bardziej wyrafinowana metoda rozpoznawania meteorytów polega na przecięciu okazu i wyszlifowaniu jego powierzchni w miejscu przecięcia. W tak obrobionym meteorycie kamiennym mogą być widoczne tzw.chondry czyli zastygłe krople materii krzemianowej o rozmiarach od ułamków milimetra do kilku milimetrów. Chondry nie występują w ziemskich skałach. Podobnie obrobiony i dodatkowo potraktowany rozcieńczonym kwasem azotowym meteoryt żelazny może ukazać tzw. figury Widmanstattena oraz linie Neumanna. Jedne i drugie twory nie występują w żelazie wytworzonym przez człowieka.". Więc może Ci to pomoże ?:)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na: http://republika.pl/jba1/ jest poradnik, jak odróżnić meteoryty od ziemskiego złomu

(...)

 

Chodzi raczej o meteoryt zelazny i jak Jarek napisal - potrzebny ci ladny szlif, 5%-owy kwas azotowy i wszystko bedzie jasne...

albo jak sadze czarne pod wplywem kwasu, bo zeszlifowane wnetrze raczej jest za ciemne. Jezeli mialby to byc meteoryt zawierajacy nikiel to metal by pieknie lsnil sreberkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Jezeli jest kruche (tzn. jezeli lekko pukniesz mlotkiem i odpadaja drobne luskowato-grudkowe kawaleczki) to nawet na 100%. Ta ruda barwa raczej przesadza sprawe. Takie zuzle (jezu jak to sie pisze? zaden slownik w open office nie zna slowa zuzel?) sa uzywane czasem do robienia bitych nawierzchni na malo uczeszczanych drogach gruntowych. Wysypuja tego pare wywrotek i przewalaja przez to walec. Barwa matowoszara lub buroruda, reaguje na magnes. Umyte ma tlustawy polysk.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim bad zrazie, czy mozna w warunkach domowych otrzymac kwas azotowy ? Jesli nie to gdzie mozna go kupic i dlaczego tak drogo ? <_<

 

Kwasu azotowego nie kupisz bo podpada pod skladnik materialow wybuchowych (proch itd.) :) Zostaje fatygnac sie na wydzial geologi UW lub innego uniwersytetu i wysepic resztki z kuwety. Z moich czasow walalo sie tego po laboratoriach litrami. Jak dopadles jakakolwiek szafke ze sloiczkami i menzurkami to po wybraniu dowolnej miales jakies 70% szans na azotowy w niewielkim stezeniu :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.