Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio będąc na rybach, nad Narwią - miałem przy sobie neodym (rewelacyjny do ściągania zaczepionych koszyczków) i przylepił mi się taki kamyk. Ma silne właściwości przyciągania, jest jakby opalony - widoczne wtrącenia metalu . Oczywiście widziałem już malutkie (wielkości dużego żwiru) które czepiają mi się do magnesu.

Prosiłbym o opinię fachowców. Przesyłam zdjęcia.

post-21901-0-83175400-1343115567_thumb.jpg

post-21901-0-96443600-1343115544_thumb.jpg

post-21901-0-99864100-1343115600_thumb.jpg

 

pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ostatnio będąc na rybach, nad Narwią - miałem przy sobie neodym (rewelacyjny do ściągania zaczepionych koszyczków) i przylepił mi się taki kamyk. Ma silne właściwości przyciągania, jest jakby opalony - widoczne wtrącenia metalu . Oczywiście widziałem już malutkie (wielkości dużego żwiru) które czepiają mi się do magnesu.

Prosiłbym o opinię fachowców. Przesyłam zdjęcia.

102_0520.JPG

102_0518.JPG

102_0519.JPG

 

pozdrawiam Jarek

Wygląda całkiem fajnie! Nie szlifuj go bo gdyby to miał być meteoryt (a daję mu szanse) to szkoda by było zniszczyć tak unikatowy okaz.

Często bywam na obszarze spadku met. Pułtuskiego. Gdybyś miał ochotę się spotkać to mogę rzucić na to okiem. Jak chcesz to napisz do mnie na priv. Bedę w okolicach Pułtuska w następną sobotę.

Super pomysł z tą wędką i neodymem! :-)

 

PS. Do Narwii spadło bardzo dużo meteorytów Pułtuskich więc jest szansa, że złowiłeś jednego z nich :-).

Edytowane przez tinek15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe :)

Meteoryt złapany na wędkę :)

Co za czasy! ;)

 

ax

Skoro kułsuje się siecią (bolidową) to i wędką też jest szansa ;-)

A tak na serio to wg relacji świadków na cienkim lodzie Narwii leżało dużo meteorytów do których nie można się było dostać. O ile te Pułtuski, które spadły na łąki i pola zostały dość dobrze wyzbierane przez miejscowych chłopów (jeszcze w 1868 roku) o tyle te, które spadły do rzeki lub na cienki lód ostatecznie wylądowały w Narwii :-). Pytanie na jakiej wysokości ten okaz został "złowiony" bo jeżeli na wysokości Gostkowa/Rowów/Bindużki to na taki kamień trzeba zerknąć :-). Niestety jego wielkość nie jest zbyt obiecująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie został wyłowiony w wymienionych okolicach - a w okolicach Modlina.

Uuuu w takiej sytuacji szanse, że to meteoryt dramatycznie spadły :-(.

W takim razie spokojnie możesz przeszlifować (lub odciąć i przeszlifować) kamyk i podesłać na forum zdjęcie powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłałem odnośnik do wątku do Andrzeja Pilskiego z Fromborka - specjalisty od meteorytów. Napisał: "Nie jest to [że to meteoryt - dopisek mój] wykluczone, ale oględziny z zewnątrz nie wystarczą. Trzeba by zajrzeć do środka."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Spróbuje go delikatnie naciąć przy ostrej - najcieńszej, jego części. Co prawda meteoryty to nie moja dziedzina, ale zbierając militaria widziałem już przypadki masakrowania znalezisk - więc mam wrodzoną ostrożność.

Czym to zrobić / w warunkach domowych ? Szczerze? To mam do dyspozycji tylko brzeszczot piłki do metalu.

Nie chcę się tu mądrzyć - odnośnie przemieszczania się przedmiotów z nurtem rzek, ale wiem, że np pewne pozostałości po II wojnie potrafią być skupione o wiele dalej niż się spodziewamy, a poszukiwania w centrum wydarzeń mijają się zazwyczaj z celem.

Dobra spróbuje ..może połknę następnego bakcyla ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie na pierwszym zdjęciu widac coś jak by regmaglipty i jest taki obły , warto przyciąć , jak dla mnie ma male szanse ale ma na meteoryt.

 

Po szlifie zrób zdjecie makro przy oswietleniu pod różnymi kątami , kto wie rolleyes.gif

 

Czy jest cięzki jak na swój rozmiar-zbyt cięzki jak na zwykły kamyk ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie na pierwszym zdjęciu widac coś jak by regmaglipty i jest taki obły , warto przyciąć , jak dla mnie ma male szanse ale ma na meteoryt.

 

Po szlifie zrób zdjecie makro przy oswietleniu pod różnymi kątami , kto wie rolleyes.gif

 

Czy jest cięzki jak na swój rozmiar-zbyt cięzki jak na zwykły kamyk ?

 

Witam

Wydaje się , że jest dość ciężki jak na swój rozmiar. Podszlifowałem go pilnikiem - mało ale wydaje mi się, że po przecięciu będzie wyglądał jak dobry salceson :) ..ma takie ciemniejsze frakcje a wszystko w jaśniejszym otoczeniu.

Przesyłam zdjęcie - niestety niezbyt wyraźne - padły mi baterie.

Pozdrawiam Jarek

post-21901-0-66385300-1343414958_thumb.jpg

post-21901-0-45979500-1343414976_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Niestety białawo-beżowe naloty to zapewnie wapienna lub krzemienna skorupa [zwietrzlina], która w naszym klimacie na meteorytach napewno niewystepuje..Powierzchnia też nie jest typowa dla meteorytu.. A teraz coś bliżej tematu tego wątku; proponuje wszystkim przyszłym znalazcom zapoznanie się z stroną http://www.woreczko.pl/meteorites/features/glossary-Identification.htm i materiałami żródłowymi na końcu artykułu..Jeśli okaz przejdzie wszelkie testy...to kto wie :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam Wszystkich.

Jestem po raz pierwszy na Waszej stronie z powodu zakupu jakiego dokonałem niedawno.

Posiadam przedmiot o wadze około 30 dekagramów o nieregularnym kształcie (owala) i wymiarze ok. 7cm x 6cm., który składa się z czterech części (rozbity).

Na pierwszy rzut spoglądając na niego jest z metalu, dość ciężki ale nie reaguje na magnes.

W środku widać strzeliste igiełki zbiegające się do środka i jest ich wiele.

Na obrzeżu widać warsztwę około 3 mm. metalu, jak by przypaloną.

Czy na podstawie tego lakonicznego opisu można wnioskować, że jest to meteoryt.?

Na obecną chwilę nie jestem w stanie przesłać zdjęć.

Edytowane przez pajak56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

Jestem po raz pierwszy na Waszej stronie z powodu zakupu jakiego dokonałem niedawno.

Posiadam przedmiot o wadze około 30 dekagramów o nieregularnym kształcie (owala) i wymiarze ok. 7cm x 6cm., który składa się z czterech części (rozbity).

Na pierwszy rzut spoglądając na niego jest z metalu, dość ciężki ale nie reaguje na magnes.

W środku widać strzeliste igiełki zbiegające się do środka i jest ich wiele.

Na obrzeżu widać warsztwę około 3 mm. metalu, jak by przypaloną.

Czy na podstawie tego lakonicznego opisu można wnioskować, że jest to meteoryt.?

Na obecną chwilę nie jestem w stanie przesłać zdjęć.

Z tego co mi wiadomo jest kilka różnych typów meteorytów i nie koniecznie muszą on w sposób "zauważalny" reagować na magnes.

Zamieść zdjęcia to w miarę możliwości będzie można wykonać wstępne oględziny.

Trochę wiedzy: http://meteoryt.net/met_rozpoznawanie.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo jest kilka różnych typów meteorytów i nie koniecznie muszą on w sposób "zauważalny" reagować na magnes.

Zamieść zdjęcia to w miarę możliwości będzie można wykonać wstępne oględziny.

Trochę wiedzy: http://meteoryt.net/met_rozpoznawanie.htm

 

Dziękuję za wiadomość.

W najbliższym czasie postaram się zamieścić zdjęcia wysokiej rozdzielczości.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.