Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 7 miesięcy temu...

Witam,

 

Noszę się z zamiarem kupnem meteorytu, mam do Was prośbę o weryfikację autentyczności sprzedającego na allegro i jego meteorytów, na przykłąd ten: http://allegro.pl/campo-meteoryt-certyfikat-gwiazdka-z-nieba-i5797797430.html albo ten: http://allegro.pl/show_item.php?item=5663887434

 

On sprzedaje dużo różnych meteorytów: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=16598577&order=dd&string=meteoryt&search_scope=userItems-16598577&bmatch=time-col-1-1-1120
Napisałem do niego prośbę o jakiekolwiek potwierdzenie wiarygodności tego co sprzedaje i dostałem taką odpowiedź:
---------
witam serdecznie
Jesteśmy firmą działającą od kilku lat i oczywiście, że te okazy które opisane są jako meteoryty są prawdziwymi meteorytami.
Sprzedajemy i kupujemy tylko sprawdzone znane spadki , do których nie wykonuje się dodatkowych badań. Certyfikat i gwarancja autentyczności jest od naszej firmy i może być pan pewien, że jest to okaz prawdziwy.
Badania wykonuje się dla nowych nieznanych lokalizacji lub znalezisk, my takich nie prowadzimy, nie sprzedajemy meteorytów nienznanych tylko konkretne znane od lat spadki/typy.
---------

Będe wdzięczny za odpowiedź.

Edytowane przez Przemo_C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żaden sposób nie możemy zweryfikować, czy to meteoryty. Bo niby jak? Ja też mogę wystawić jakiś kamyk za kilkaset złotych i napisać, że to meteoryt, "bo tak".

 

Jeśli kupują "sprawdzone spadki", to na pewno są one potwierdzone odpowiednimi badaniami, a w takim razie dokumenty to poświadczające powinny być w posiadaniu sprzedającego. To że ktoś znalazł kamyk wyglądający jak meteoryt w miejscu w którym kiedyś coś spadło, nic nie znaczy. Można znaleźć wiele kamieni podobnych do meteorytów- ostateczne potwierdzenie jest zawsze po oddaniu próbki do laboratorium.

 

Słowem? Nie ma badań - nie ma meteorytu (jak dla mnie). Oczywiście mogę się mylić, ale nigdy bym nie kupił czegoś takiego bez absolutnej pewności. To że sprzedawca odpisał Ci że sprzedaje meteoryty jest oczywiste, ale wg. mnie powinien mieć coś do podparcia się. (wyniki badania z laboratorium)

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Noszę się z zamiarem kupnem meteorytu, mam do Was prośbę o weryfikację autentyczności sprzedającego na allegro i jego meteorytów, na przykłąd ten: http://allegro.pl/campo-meteoryt-certyfikat-gwiazdka-z-nieba-i5797797430.html albo ten: http://allegro.pl/show_item.php?item=5663887434

 

On sprzedaje dużo różnych meteorytów: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=16598577&order=dd&string=meteoryt&search_scope=userItems-16598577&bmatch=time-col-1-1-1120

Napisałem do niego prośbę o jakiekolwiek potwierdzenie wiarygodności tego co sprzedaje i dostałem taką odpowiedź:

---------

witam serdecznie

Jesteśmy firmą działającą od kilku lat i oczywiście, że te okazy które opisane są jako meteoryty są prawdziwymi meteorytami.

Sprzedajemy i kupujemy tylko sprawdzone znane spadki , do których nie wykonuje się dodatkowych badań. Certyfikat i gwarancja autentyczności jest od naszej firmy i może być pan pewien, że jest to okaz prawdziwy.

Badania wykonuje się dla nowych nieznanych lokalizacji lub znalezisk, my takich nie prowadzimy, nie sprzedajemy meteorytów nienznanych tylko konkretne znane od lat spadki/typy.

---------

 

Będe wdzięczny za odpowiedź.

 

Z racji tego iż sam nieco sprzedaję meteorytów odpowiem tak. Owszem sa to autentyczne meteoryty ale jest jedno wielkie ale (nawet kilka):

 

- przy Campo koleś nawet nie umie poprawnie napisać typu meteorytu

- ceny ma absolutnie wzięte z kosmosu (regularnie meteoryty o wartości 10-15 zł - wystawia za 100 zł)

- celowo podaje absurdalnie wagę w karatach (bo wyjdzie więcej niż w gramach i ludzie się nabiorą)

- dość często w ogóle nie podaje wagi

- opis meteorytu przez niego podawany jest często naciągany lub ma niewiele wspólnego z prawdą (pisze, że piękny meteoryt i wyraźna srebrzysta struktura - podczas gdy taka struktura przy dużych okazach campo del cielo oznacza żę mocno i "chamsko" był czyszczony)

- w innych kwestiach też nie raz potrafi rozmijać się z prawdą (np. podaje że meteoryt jest orientowany lub ma regmaglipty podczas gdy ich nie ma)

 

Co do badań to prawda - nikt nie bada kolejnej sztuki znalezionej w danej elipsie jeśli spełnia ona te same cechy co wczesniejszy okaz. Takei badanie by powodowało że każdy meteoryt by kosztował w tysiącach złotych (pełne badanie to kilkaset dolarów lub więcej).Nawet najbardziej znany kolekcjonerzy meteorytów nie dołączają dodatkowych badań z uczelni/ośrodków badań - bo ten rynek fukcjonuje inaczej. Większość sprzedających dołącza metryczkę - która jest jednocześnie potwierdzeniem, iz sprzedający bierze pełną odpowiedzialność za to co sprzedaje. Sam miałem sytuację iż jeden kupujacy nie wierzył iż to co ode mnei kupuje i sprawdzali na Uniwesytecie Jagielońskim - sami byli zdziwieni jak meteorytowe pochodzenie kamienia potwierdziło się :)

 

 

A odnosząc się do tych aukcji co podałeś:

 

http://allegro.pl/campo-meteoryt-certyfikat-gwiazdka-z-nieba-i5797797430.html- meteoryt prawdopodobnie waży jakies 20-30g (waga oczywiście ukryta)- realna cena powinna wynosić ok 50-70 zł - Campo del cielo to oktaedryt GRUBOZIARNISTY a nie drobno. Pomimo iż nawet osoby z Zarządu Polskiego Towarzystwa Meteorytowego sprzedającego o tym informowały - ten ma to gdzieś (ciemny lud wszystko kupi).

 

http://allegro.pl/show_item.php?item=5663887434- zwietrzały i nieumiejętnie wyczyszczony okaz meteorytu Morasko. Waga oczywiście podana w karatach (realnie to raptem 80g). Realna wartość w tym stanie 100-150 zł (jak nie mniej)

 

 

Nie chce oczywiście zachęcać do zakupu u mnie - bo nie w tym rzecz (jest co najmniej kilku sprzedających sprzaedających w uczciwych cenach) - ale nie dajmy z siebie robić głupka. To że sprzedający napisał: "Zajmujemy się sprzedażą minerałów, meteorytów, tektytów i skamieniałości z calego świata!

Staramy się zdobywać towar prosto od zbieraczy, głównych importerów, wydobywców dlatego ceny są bardzo atrakcyjne!

 

to zwykła marketingowa podpucha. W przypadku meteorytów jego ceny są absurdalnie wygórowane.

Edytowane przez tomasir
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

-7,2 kg max dł31cm, max szer 20cm

-przyciąga magnes

-zapach siarki, po szlifie metaliczny

-w miejscu znalezienia widziano spadający obiekt, tyle że jakieś 40 lat temu

-na tym terenie nie występują rudy żelaza

 

czy jest jakaś szansa że to meteoryt?

gdzie warto przeprowadzić test?

 

Pozdrawiam



post-30355-0-11665000-1459411529_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witaj. Jest tyle ziemskich minerałów, że nikt, nawet geolog nie odpowie Ci, co to za skała ze 100% pewnością ze zdjęcia i bez zbadania lub odłupania kawałka. Można powiedzieć co przypomina, ale jak sądzę z pośpiechu jaki włożyłeś w napisanie posta (dopisek PILNE), nie jesteś zainteresowany przypuszczeniami, tylko chcesz znać odpowiedź od razu i najlepiej trafną w 110% :)

 

Dobrze więc, napiszę Ci co to za skała:

Jest to kawałek pierwotnej słonecznej mgławicy protoplanetarnej stanowiący pozostałość po akrecji materii w wyniku której powstały planetozymale. Planetozymale te zaś łącząc się i zderzając spowodowały powstanie protoplanety o nadanej przez człowieka nazwie - Ziemia. Na skutek działania różnych procesów geologicznych poczynając od ruchu płyt tektonicznych a kończąc na wietrzeniu skał, ten jakże wyjątkowy egzemplarz skorupy ziemskiej trafił w pobliże Twojego miejsca zamieszkania.

 

Co do dalszego jego pochodzenia nie jestem pewien, ale przypomina krzemień i wygląda na świetny kamyk do skalniaczka na ogrodzie :)

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.