Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem nowym członkiem forum mimo ze żadnym astronomem amatorem. Mam następujący problem. Otóż posiadam w domu dwa dziwne kawałki i podejrzewam ze mogą to byc meteoryty. Maja metaliczną czarną powierzchnię. Sa dosyć ciężkie jak na swoje rozmiary. Jeden jest w kształcie polksiężyca a drugi jest bardziej owalny. Sa dosyć gładkie z kilkoma różnych rozmiarów wglebieniami. Nie wyglada mi to na żaden mineral czy skałę. Zamieścił bym zdjecia ale nie wiem jak bo mam internet w komórce. Czy mógłby mi ktos napisac jak w domowych warunkach sprawdzic czy to meteoryt? I czy wogole to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

Zacznę standardowo " Czy to meteoryt?"

Na zdjeciach są fragmenty większych brył znalezionych gdzieś na Syberii. Zwykły magnes ich nie łapie za to neodymowy tak (choc delikatnie).

 

Analiza chromatografem na zawartośc metali wykazała:

 

Czarne szkliste kawałki:

Mangan 46,4%

Żelazo 42,2%

Cyrkon 11,4%

post-20425-0-11267200-1308089821_thumb.jpg

post-20425-0-77427000-1308089952_thumb.jpg

Szare odłamki:

Żelazo 80,6%

Cyrkon 19,4%

post-20425-0-32529500-1308090519_thumb.jpg

post-20425-0-40652600-1308090552_thumb.jpg

 

Pierwiastków niemetalicznych chromarograf nie widzi, stąd nie wiem jaki jest stosunek pierwiastków metalicznych do niemetalicznych.

 

czy na podstawie powyższego opisu da sie jasno powiedzie czy są to meteoryty czy też nie.

 

Pzd.

 

Marcus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj w czsie spaceru przy drodze znalazlem dziwny kamień przedstawiony jest on na zdjęciach z góry przepraszam za fatalną ostrość zdjęć robilem je telefonem.

Mam pytanie czy to meteoryt jeśli tak to jakiego typu ? Interesuje się trochę astronomią i bardzo mnie zaciekawil jego wygład a konkretnie "skorupy obtopieniowej " w miejscu gdzie go znalazlem nie bylo cech szczególnych dla spadku meteorytu np krateru. Czytałem w internecie i oglądałem zdjęcia i wedlug mnie może być to meteoryt. kamień ma wszystkie cechy meteorytu, tak sądze, Wiem że ze zdjęc nie ma konkretenie dużo widać, ale proszę o pomoc

 

PS: Jest wielkości myszki od komputera

post-19341-0-44056600-1310120547_thumb.jpg

post-19341-0-59616500-1310120601_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Najpierw zrób pożądne zdjęcia, żeby były ostre. Możesz papierem ściernym 1000 lub 800 trochę podszliwować brzeg kamienia tak na ok. 0.5 cm i zrobić tego zdjęcie. Sprawdź malutkim magnezem czy kamień go przyciąga. Nie zastosuj zbyt dużego bo go rozmagnesujesz. Czy podczas znalezienia kamienia był pokryty ziemią bądź rdzą? Mam nadzieję że go nie oczyszczałeś bo mogłeś usunąć część skorupki obtopieniowej lub jej resztki. Wykonaj podane czynności może oprócz szlifowania papierem, bo co do tego nie jestem pewny i napisz wyniki tutaj. I sprawdź czy kamień ma więcej dołków czy góżków o stożkowatym kształcie.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. I podaj wymiary i wagę.

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Najpierw zrób pożądne zdjęcia, żeby były ostre. Możesz papierem ściernym 1000 lub 800 trochę podszliwować brzeg kamienia tak na ok. 0.5 cm i zrobić tego zdjęcie. Sprawdź malutkim magnezem czy kamień go przyciąga. Nie zastosuj zbyt dużego bo go rozmagnesujesz. Czy podczas znalezienia kamienia był pokryty ziemią bądź rdzą? Mam nadzieję że go nie oczyszczałeś bo mogłeś usunąć część skorupki obtopieniowej lub jej resztki. Wykonaj podane czynności może oprócz szlifowania papierem, bo co do tego nie jestem pewny i napisz wyniki tutaj. I sprawdź czy kamień ma więcej dołków czy góżków o stożkowatym kształcie.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

PS. I podaj wymiary i wagę.

 

kamień jest pokryty w calości szorstką warstwą napisalem że posiada cechy meteorytu silnie przyciąga magnez nie chcę szlifowac żeby wrazie byl to meteoryt zachowć 99% skorupy obtopieniowej a przez ten "1%" widać opilki żelaza i koloru czerwonego jakby niklu i żółtego o średnicy do 1mm i wlaśnie byl lekko pokryty rdzą. Krawędzie wszystkie są zaokrąglone i są na nim male dolki.

Waga ok 300 g

wymiary 9cm x 6cm x 3cm

 

Pozdrawiam Mateusz

post-19341-0-85829400-1310159202_thumb.jpg

Edytowane przez Matmnix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za Offtop, ale po przeczytaniu tematu ukłuło mnie wręcz jedno słowo którego nagminnie używacie: magnez, magnezem. Niby tylko jedna litera, a różnica jest ogromna pomiędzy magnezem, a magnesem...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za Offtop, ale po przeczytaniu tematu ukłuło mnie wręcz jedno słowo którego nagminnie używacie: magnez, magnezem. Niby tylko jedna litera, a różnica jest ogromna pomiędzy magnezem, a magnesem...

 

Sprobowalem zrobić "ostrzejsze" zdjęcia. pewnie i tak nic nie da pozdrawiam

 

PS przetarłem troche papierem ściernym i w środku są żółte bardzo male ziarenka a między nimi do 2mm opilki żelaza ktore silnie przyciągją magneż niektóre są lekko rdzawe. :-) Czy to coś pomogło ? piszcie nie daje zdjęć bo moim aparatem na tym kamieniu po stronie "opiłowanej" nie było nic widać :-(

Pozdro

post-19341-0-15261500-1310335018_thumb.jpg

post-19341-0-39423200-1310364481_thumb.jpg

post-19341-0-63744000-1310378568_thumb.jpg

Edytowane przez Matmnix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obficie nie znaczy wyłącznie.

Nie widzę tu cech meteorytu. Np. to co bierzesz za skorupę obtopieniową z pewnością ją nie jest.

 

Porównując z meteorytami znalezionymi w internecie sądze że jest. :g:

 

Proszę pisać dalej posty jeżeli możecie pomóc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam na polu coś co przypomina meteoryt, wydaje mi się, że to jest tektyt.

Ma szklisty przełam i pecherzykowatą powierzchnie.

Jest czarny z zielonkawymi przebarwieniami.

Jego wymiary to wys. ok. 5 cm, dł. ok. 9 cm, nie posiadam takiej wagi by móc go dokładnie zważyć ale jest dość ciężki.

Okaz nie reaguje na magnez.

 

Mieszkam w woj. kojawsko-pomorskim, czy ktoś moze wie czy jest w poblizu jakiś instytut badajacy meteoryty by móc się przekonać o pochodzeniu znaleźiska?

Bardzo proszę o poważne potraktowanie i szczere opinie.

post-20569-0-65927300-1311101506_thumb.jpg

post-20569-0-26541100-1311101559_thumb.jpg

post-20569-0-51442100-1311101580_thumb.jpg

post-20569-0-35305100-1311101612_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.