Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Była ta skorupa ablacyjna tylko ją obstukałem i był cały czarny a poza tym jak odwrócić tą bryłę do góry nogami to można stwierdzić ze leciało to z góry a nie z huty zresztą na żywo ta bryłka wygląda inaczej,,mam skończone 40 lat i widziałem tez dużo rożnych bryłek nawet hutniczych ale one miały inne kształty,co do odpadu ze tam mogło coś być 200 lat temu i 1000,owszem tyle ze 1 bryłka i nic więcej w około z podobnych,piszcie co chcecie w końcu chciałem jakąś poradę ,będę miał trochę czasu to wyśle gdzieś do analizy kawałek albo coś bo mi to nie daje spokoju,tym bardziej ze jak go trzymam w ręce to jakoś nie wygląda mi na odpad hutniczy,kawałki które spadają i nie są przyciągane przez magnes[słabiutko] tez się zdarzają bardzo rzadko a wy od razu ze nie ,nacieki i kształt bryłki w formie trójkąta tez możne świadczyć ze spadał z góry i wytapiało go i otrzymał taki kształt,wszystkie wasze opinie są tylko ze zdjęć ,dzięki za posty myślę ze już wystarczy komentarzy reszta to ......cel praktyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryt żelazny , a tylko w tym przypadku o tym można dyskutowac zawiera żelazo , a więc bardzo silnie przyciąga magnes.

 

Jeżeli ten przedmiot go nie przyciąga nie jest meteorytem , można jedynie za pomocą testów dowiedzieć się czym jest.

 

Co do kształtów to wyciągałem z ziemi juz nie jeden kamień ziemski mający regmaglipty i skorupkę pseudo-obtopienną , przyciągający magnes i dość cięzki a to tylko kamolec.

 

Szukaj dalej życzę szczęścia , ja już szukam parę lat i nie znalazłem ale się tym wogóle nie przejmują dla mnie to hobby a nie sposób na zarabianie pieniędzy , z resztą nie chodzi tu tylko o to by królika zlapać ale żeby go gonić ;) , pozdrawiam Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg obowiązującego powszechnie podziału - meteoryty żelazne NALEŻĄ do achondrytów.

 

To ja chyba nie znam tego podziału. Główny i najważniejszy podział meteorytów opiera się na składzie mineralnym a nie na strukturze i teksturze. Meteoryty żelazne nie mają chondr, ale to nie oznacza, że są achondrytami. To są po prostu inne kryteria ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba nie znam tego podziału. Główny i najważniejszy podział meteorytów opiera się na składzie mineralnym a nie na strukturze i teksturze. Meteoryty żelazne nie mają chondr, ale to nie oznacza, że są achondrytami. To są po prostu inne kryteria ;)

 

Ten co podajesz - to starszy podział. Obecnie - zresztą nawet na głównym polskim forum - meteorytomanii - meteoryty żelazne uznawane są za achondryty.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Meteorite_classification

 

Na końcu podział, o którym właśnie mówię.

 

"where irons and stony–irons are considered to be achondrites or primitive achondrites, depending on the group."

 

ps. Można się nie zgadzać z takim podziałem (dla mnie również ten starszy jest bardziej naturalny) - niemniej z faktami się nei dyskutuje.

Edytowane przez tomasir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znałem tego podziału. Nie zauważyłem go także w żadnych publikacjach. Moim zdaniem nie jest on wogóle stosowany.

Z wikipedii wynika, że jest zatwierdzony. Nie kłócę się - istnieje. Jednak na pewno nie jest to podział obowiązujący. Tym bardziej, że zauważ, iż jest to właśnie podział który uwzględnia samą strukturę i teksturę meteorytów. Są chondryty i meteoryty nie zawierające chondr. Więc wiadomo w której grupie znajdą się iron'y ;) Jest to logiczne i dlatego nie stosowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znałem tego podziału. Nie zauważyłem go także w żadnych publikacjach. Moim zdaniem nie jest on wogóle stosowany.

Z wikipedii wynika, że jest zatwierdzony. Nie kłócę się - istnieje. Jednak na pewno nie jest to podział obowiązujący. Tym bardziej, że zauważ, iż jest to właśnie podział który uwzględnia samą strukturę i teksturę meteorytów. Są chondryty i meteoryty nie zawierające chondr. Więc wiadomo w której grupie znajdą się iron'y ;) Jest to logiczne i dlatego nie stosowane.

Podział ten obowiązuje od niedawna i jeszcze nie zdążył się ugruntować w literaturze. Ostatnie lata dały wiele ciekawych odkryć i nowych typów meteorytów, które słabo wpasowywały się w obowiązujący podział. Okazało się, że granice między typami meteorytów zaczęły się zacierać i ciężko było powiedzieć czy to jeszcze żelazny czy już achondryt... A czy achondryty prymitywne na pewno powinny nazywać się "achondryty" skoro w niektórych znajduje się reliktowe chondry... itp itd...

Trochę zaczęło się sprawdzać powiedzenie, że "im więcej wiemy tym wiemy lepiej ile jeszcze nie wiemy" :-)

Nazywanie żelaznych i żelazno/kamiennych achondrytami to w pewnym sensie uproszczenie: chondryty to prymitywna materia, achondryty to materiał mocno przetworzony :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam znalazlem w anglii wykrywaczem do metalu brylke przypominajaca meteoryt,byla czarna i ciężka z jednej strony jest stosunkowo gladka natomiast z drugiej posiada wgnioty,po oczyszczeniu ukazalsie czysty srebrny kolor z bardzo dziwnymi wzorami[figurami] napewmo jest to metal , dolączam zdjecia wtym zdjecia makro czy to jest meteoryt ???

post-21356-0-62530400-1330986146_thumb.jpg

post-21356-0-40733400-1330986172_thumb.jpg

post-21356-0-40556400-1330986202_thumb.jpg

post-21356-0-79241800-1330986246_thumb.jpg

post-21356-0-74500400-1330986266_thumb.jpg

post-21356-0-60772400-1330986291_thumb.jpg

Edytowane przez arcziluton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znalazlem w anglii wykrywaczem do metalu brylke przypominajaca meteoryt,byla czarna i ciężka z jednej strony jest stosunkowo gladka natomiast z drugiej posiada wgnioty,po oczyszczeniu ukazalsie czysty srebrny kolor z bardzo dziwnymi wzorami[figurami] napewmo jest to metal , dolączam zdjecia wtym zdjecia makro czy to jest meteoryt ???

Czy na pewno metal to już taki pewny bym nie był. Ale jeżeli twierdzisz, że tak to dominującym metalem w meteorytach jest żelazo więc sprawdź jak mocno przyciąga magnes...

Dla mnie jeżeli to jest metal to bardziej wygląda na kolor (jakiś cynk?) a to całkowicie wyklucza kosmiczne pochodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej wszystkim. Znalazłem dzisiaj meteoryt wielkości hmm no mieści się w dłoni. Meteoryt spadł 17 marca 2012 r w Wysokiej obok Wrocławia. Robiłem sobie ze znajomymi grilla na tarasie aż tu nagle coś niedaleko spadło. Wszyscy myśleli że jest to petarda. W momencie gdy spadał rozpadł się na dwie części. Wydaje mi się że znalazłem tą mniejszą. Jest żelazny, przyciąga go magnez.

 

Ile coś takiego może kosztować? Waży około 100g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No musiałem zadać jakieś pytanie zeby nie było że sie chwale kawałkiem blachy :D zdeci zalocze w tygodniu

Pieprzony materialista ;). Zdaje się, że naukowcy uniwersyteccy płacą zwyczajowo znalazcy 1 zł za gram.

Jeśli to meteoryt, to zostawiłbym go sobie. Wrzuć foty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że go pokażę. Pojutrze będę w domu wezmę wówczas porządny aparat i porobię dobre zdjęcia. Póki co dodaje zdjęcia z iPhone 3g :/ ( badziewne )

Jeśli to meteoryt i to świeży to warto go przebadać. Czy mógłbyś choć pokazać zdjęcie znaleziska?

 

Pozdrawiam

post-21428-0-70491100-1332688104_thumb.jpg

post-21428-0-72955200-1332688143_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zrobiłem :/ ale to meteoryt przyciąga magnes spadł w miejscu w którym mniej więcej powinien spaść. Po prostu widziałem jak leciał. Tylko dla tego go znalazłem. Obiecuje ze zrobie zdjecia lepszej jakości jak tylko dorwe sie do lustrzanki. Niestety zdjęcia z shit phone 3g są do dupy :/

Zdjęcie kiepskij jakości ale nie wygląda to na meteoryt.

 

Szkoda że nie zrobiłeś zdjęcia miejsca spaku - to by wiele wyjaśniło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.