Skocz do zawartości

Plejady i Kalifornia - brak koloru


Pestek94

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie przejrzałem parę kadrów na forum z tymi obiektami i się zwierzęcy instynkt obudził: muszę mieć :D
Problem w tym, że o ile na pojedynczej klatce kolor delikatnie widać, o tyle na stacku już nic... więc nie wiem czy jest sens zbierać więcej materiału do obróbki. Daje cropa, mocno pociągnięte kontrastem. Chyba, że materiał wyjściowy do niczego.....

39 x 120 sek

iso 1000

nikon d 5200, 50 mm f 2.8 - widziałem, że ktoś ślepym na czerwień osiągnął fajny efekt a u mnie ciemnica: http://astropolis.pl/topic/51086-plejady-i-kalifornia/?hl=plejady

 

kalifornia4_2.png

15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz duze LP, a to jest problematyczne przy foceniu....

jak wiadomo kontrastem nie obrabiamy stacka :-)

 

zawsze warto spróbować.

mysle ze kolega z linka ktory podales jest bardziej doswiadczony w obrobce, a wierz mi , ze obrobka czyni cuda! poza tym tam jest 180, a nie 120s, czyli o 1/3 dluzej.

 

porownaj sobie jakosc gwiazdek u ciebie i tam - kolor, ksztal, ilosc.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz duze LP, a to jest problematyczne przy foceniu....

jak wiadomo kontrastem nie obrabiamy stacka :-)

 

zawsze warto spróbować.

mysle ze kolega z linka ktory podales jest bardziej doswiadczony w obrobce, a wierz mi , ze obrobka czyni cuda! poza tym tam jest 180, a nie 120s, czyli o 1/3 dluzej.

 

porownaj sobie jakosc gwiazdek u ciebie i tam - kolor, ksztal, ilosc.

na 3 minutach miałbym wielką czerwoną plame światla :D Własnie dlatego zjechałem z iso. Fakt, dopiero obróbki się uczę, ale brak koloru mnie zdziwił totalnie. A na rawie krztusi się, ale jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarejestrowało się całkiem sporo:

attachicon.gifkalifornia_5.jpg

 

Poobcinałem brzegi, bo niestety program stackujący nie poradził sobie z materiałem.

 

W DSS stackowałem. A z ciekawości, co robiłeś? :D bo jest duuuuuuużo wiecej niż u mnie. Więc może skusze się na dozbieranie materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słaby kolor to tylko kwestia obróbki, można go wyciągnąć na pewno więcej, niż na pojedynczym zdjęciu. A skoro na 3 min było za jasno, to trzeba było zejść z iso jeszcze bardziej. Ja ostatnio robiłem taki kadr z ISO400 i klatki 5 min. Jeśli tylko prowadzenie pozwala, to warto palić te 5 min klatki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słaby kolor to tylko kwestia obróbki, można go wyciągnąć na pewno więcej, niż na pojedynczym zdjęciu. A skoro na 3 min było za jasno, to trzeba było zejść z iso jeszcze bardziej. Ja ostatnio robiłem taki kadr z ISO400 i klatki 5 min. Jeśli tylko prowadzenie pozwala, to warto palić te 5 min klatki.

5 minut to u mnie mógłby być cud nad wisłą, na eq 3-2. Ale spróbuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie spodziewałem się tylu ciemnych mgławic i nie mam zielonego pojęcia jak je obrabiać. Spotykam się z nimi po raz pierwszy :)

Mi wyszło coś takiego.

 

EDIT: Dopiero teraz spojrzałem jak wyglądały poprzednie moje etapy. Coś zwaliłem i nie wygląda tak fajnie :/

Kalifornia.jpg

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie spodziewałem się tylu ciemnych mgławic i nie mam zielonego pojęcia jak je obrabiać. Spotykam się z nimi po raz pierwszy :)

Mi wyszło coś takiego.

 

EDIT: Dopiero teraz spojrzałem jak wyglądały poprzednie moje etapy. Coś zwaliłem i nie wygląda tak fajnie :/

 

A ja cały czas coś piernicze.. i nie wiem w którym miejscu. Plejady ostatnio mi nawet niegłupie wyszły http://astropolis.pl/topic/51908-m45/#entry603525 ,a z tego mi wychodzi jakiś .. kosmos :D Czuje się jakbym uwstecznił się w obsłudze photoshopa z tym astro ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się poddaje, nie wiem co i gdzie robie źle, ale nawet w połowie nie wygląda jak wasza obróbka.. Sztuczny flat w ps, poziomy, krzywe... nawet kilka razy powtarzałem.. pytanie, w którym miejscu błąd. Jak tego nie ogarne to coś czuje, że będzie ciężko ruszyć dalej.

 

kalifornia 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest ok, teraz tylko przyciemnij krzywymi jaśniejsze partie, bo trochę wypaliłeś gwiazdy i mgławice. Zapoznaj się z darmowym programem fitswork: http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/fitswork-sztuczny-flat.html i generalnie tą stroną bo to prawdziwa kopalnia wiedzy i skarb polskiej astronomii :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest ok, teraz tylko przyciemnij krzywymi jaśniejsze partie, bo trochę wypaliłeś gwiazdy i mgławice. Zapoznaj się z darmowym programem fitswork: http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2013/02/fitswork-sztuczny-flat.html i generalnie tą stroną bo to prawdziwa kopalnia wiedzy i skarb polskiej astronomii :)

Właśnie od niej zacząłem :D Tylko ta część nieba jest chyba nie do przejścia dla mnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem na zmianę w Lightroomie i Photoshopie. Tylko raz później zajrzałem do Fitsworka, kiedy ręcznie udało się opanować tło. Bo sztuczny flat trochę zabiera szczegółów na słabych mgławicach. Programik ten jest ogólnie fajny, ale niewiele znam jego możliwości. Nawet zaokrąglanie gwiazd mi nie wychodzi. Dlatego sądzę, że poświata pochodząca ze świateł ulicznych to pułapka, jeśli chcemy zajść gdzieś głęboko (np. uwidocznić szarość tych ciemnych mgławic). Idealnie jest wtedy, gdy sztuczny flat okazuje się niepotrzebny :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.