Skocz do zawartości

Buczące silniki w HEQ5


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem nowy montaż HEQ5 i w czasie pracy z jego wnętrzności wydobywa się buczenie, najprawdopodobniej odgłosy pochodzą od silników krokowych. Montaż pracuje poprawnie, na tyle na ile mogę sprawdzić w warunkach domowych silnik pracuje, zębatki kręcą się swobodnie i nic nie tyka, zgrzyta i nie rzęzi. Zastanawiam się czy mam się tym przejmować.

Silnik krokowy w pewnych okolicznościach może buczeć, tylko czy w przypadku HEQ5 tak powinno być. Słyszałam, a raczej nie słyszałem, kilka egzemplarzy tego montażu i poza odgłosami zębatek nie słyszałem tak wyraźnego buczenia. Czy da się coś z tym zrobić, czy problem jest realny, a może ja za dużo wymagam od chińskiego produktu masowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem NEQ6 i przez moment HEQ5 - obydwa owszem, rzęziły ale nie buczały. HEQ5 miałem jeden dzień i oddałem bo nie szło nijak poluzowac osi DEC a była na maxa ściśnięta. Tak czy inaczej buczeć nie buczały. Niekoniecznie musi być to silnik - stabilizator napięcia w płytce też może wydawać dość charakterystyczne dźwięki ale to oczywiście bezpodstawne gdybanie. Sprawdz czy dobrze prowadzi, obróć na najwyższej predkości *9 oś RA i DEC o pełny obrót, sprawdź czy nigdzie silnik nie gubi kroków (charakterystyczne głośne stukanie przechodzące w zgrzyt). Jak nic sie nie dzieje to sie nie martw a w razie czego masz gwarancje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyczne rzężenie występuje przy starcie i zatrzymaniu silnika przy dużych prędkościach, ale to chyba normalne.

Sprawdzałem, montaż w obu osiach płynnie i bez niepokojących odgłosów pokonuje pełen obrót.

Jutro zdemontuję pokrywy i spróbuje zlokalizować źródło buczenia. Czy przyczyną buczenia mógł by być zasilacz sieciowy ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nasz język jest bardzo mało precyzyjny jeśli chodzi o opis dźwięków :) Buczenie oznacza zapewne dźwięk o niskiej częstotliwości, a takiego raczej nie powinno być w montażach SW. HEQ5 powinien wydawać w zasadzie 3 dźwięki:

-ciche piszczenie, o średniej częstotliwości wydobywające się najpewniej z jakiejś przetwornicy (słychać, gdy silniki stoją). Coś jak dźwięk zasilaczy impulsowych.

-charakterystyczny dźwięk (nie umiem go nazwać) o sinusoidalnym przebiegu, który wydają silniki w czasie śledzenia z prędkością gwiazdową. Ten dźwięk ma taką średnio- wysoką częstotliwość (dźwięku).

-rzężenie przekładni w czasie rozpędzania i hamowania na dużych prędkościach (jest oznaką niewyregulowanych luzów :) ).

 

Poza tym nie powinno być raczej innych dźwięków. Najlepiej nagraj film i daj nam posłuchać :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi bardzo podobnie, tylko dźwięki są bardziej wiercące słuch. Coś jak ten https://www.youtube.com/watch?v=X35s0xalm8k to pewnie kwestia głośności nagrania.

Wymieniłem zasilacz na docelowy od XBoxa i montaż trochę ucichł. Pamiętam, że jak pierwszy raz włączyłem montaż do zasilania, to dźwięk był niższy buczący. Teraz po kilkunastu minutach pracy bardziej przypomina "normalne" odgłosy tzn. są bardziej piskliwe.

Może nie potrzebnie podniosłem temat do rangi problemy. W moim poprzednim montażu EQ5 synscan silników w ogóle nie było słychać, nawet przy prędkości x1 cykanie silników był ledwo słyszalne. W EQ5 i HEQ5 są chyba takie same silniki krokowe, tylko w w tym pierwszym działają na 32 mikrokrokach, a w drugim na 64 mikrokrokach. Może to stąd taka różnica w wydawanych dźwiękach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasłuchałem się nam youtube odgłosów HEQ5, że aż w głowie mi piszczy. Teraz po kilkudziesięciu minutach pracy montażu i wymianie zasilacza, wydawane odgłosy rzeczywiście bardzo przypominają te z filmików. Napisałem byczenie, bo zaraz po zakupie dźwięk bardziej przypominał takie "buuu" niż "piii" i to mnie zaniepokoiło. Choć i teraz czasami przy pewnym ustawieniu silnika nadal słuchać "biii", to widzą że nie ma się czym przejmować. Wygląda, że jest to bardziej sprawa estetyczna.

Dzięki wszystkim za zaangażowane i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.