Skocz do zawartości

Duże zmiany na Astro-Forum.org


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Dochodzą do naszego forum kolejne działy i niestety zaczyna robić się przysłowiowy burdel. Posiedziałem chwile nad strukturą. Moim celem było wprowadzenie takich zmian, aby:

1. nowe osoby od razu mogły się połapać "co i gdzie"

2. zawartość forum archiwizowała się tematycznie

3. łatwo było odszukać potrzebne informacje

4. otwartość struktury na "przyszłość"

 

Największe zmiany dotyczą astrofotografii. Tu podzieliłem wszystko tematycznie. Galerie mamy osobno i powoli będzimy do niej ewoluować, natomiast działy pozostaną do dyskusji. W tej chwili najpopularniejsze systemy do focenia to oczywiście Vesty i DSLR'y. Do tego dochodzą profesjonalne astrokamerki, których będzie przybywać (mamy już Piotra, PTLa, Domka, itd.). Odmienność tych systemów oznacza, że nie należy mieszać tych dyskusji w jednym forum. Czas to oddzielić. Nikt nie powinien mieć dylematu, gdzie umieścić swój temat.

 

Poniżej prezentuję to co mi się udało opracować. Wydaje mi się to optymalne, ale oczywiście czekam na wasze sugestie i ew. pytania. Zmiany chciałbym wprowadzić natychmiast.

 

Sprzęt astronomiczny

    Reflektory (sprzęt lustrzany)

    [*]Refraktory (sprzęt soczewkowy)

    [*]Lornetki

    [*]O teleskopach ogólnie

    [*]Recenzje sprzętu

    [*]Warsztat ATM

    [*]Producenci i importerzy

    [*]AstroMarket

      Astronomia praktyczna

        Obserwacje astronomiczne

        [*]Zloty i spotkania lokalne

        [*]Meteory i Meteoryty

        [*]Zjawiska atmosferyczne

        [*]Niezbędnik astroamatora

          Astrofotografia

            Cyfrowe lustrzanki (dslr Canon, Nikon, etc)

            [*]Kamery astro CCD (Starlight, FLI, SBIG, etc.)

            [*]Webcamy

            [*]Cyfrowe kompakty

            [*]Analogowe i inne

              Nauka popularna

                3A - Astronomia, Astronautyka, Astrofizyka

                [*]Granice nauki

                  Inne

                    Hyde Park - Wolne tematy

                    [*]Konkursy

                    [*]Humor

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Padl pomysl podzialu Teleskopow na Refraktory i Reflektory. Co o tym sadzicie?

     

    Moze tak:

    - Reflektory (teleskopy lustrzane)

    - Refraktory (teleskopy soczewkowe)

    - Jaki kupić teleskop (dla poczatkujacych, aby oddzielic to od reszty)

     

    Moze i to niezly koncept? Zauwazcie, ze jak ktos juz ma refraktor, to na ogol o lustrach czytac wiele nie chce.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    A gdzie pisać o katadioptrykach?  Może także dział o lornetkach?

     

    To jak najbardziej lustrzany system! Lornetka to uklad soczewkowy, ale mozna to oddzielic. Dobry pomysl!

     

    Przydałby się dział w którym można by pisać o zbliżających się zlotach i spotkaniach astro. W tej strukturze nie bardzo jest gdzie to wstawić.  

    Proponuję w :  

     

    Astronomia praktyczna  

     

    Zloty i spotkania

     

    OK - tez dobry pomysl. Obydwie zmiany dolaczam do mojej propozycji!

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Zwiększenie przejrzystości tego Forum dla nowych gości rzeczywiście jest dobrym pomysłem - szczególnie usunięcie działów, których egzystencja na Astro-Forum jest - jak dla mnie - ogromną pomyłką (np. "granice nauki" :roll: ).

     

    Należałoby rozdzielić treści w stylu "co kupić?", "jak działa?" od tematów bardziej zaawansowanych.

     

    Rozróżnienie "Refraktorów" (także lornetki) od "Reflektorów" ma swoje uzasadnienie (sprawdza się rzeczywiście na Cloudy Nights).

     

    Ogólnie jestem zwolennikiem stwierdzenia, że lepsze jest wrogiem dobrego, więc nie wprowadzałbym rewolucyjnych zmian w dobrze działającym i na wysokim poziomie merytorycznym Forum. Z drugiej strony nie można nie reagować na rodzące się potrzeby Forum i, uchroń Boże, nie można doprowadzić, aby Astro-Forum zeszło na psy tak jak A4U... :roll:

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Pomysl z rozdzieleniem dzialy sprzetowego jest o tyle niezly, ze zaczyna juz byc "troche" duzo contentu i wszystko sie zmiksowalo. Trudno np. znalezc informacje tylko o lornetkach. W zasadzie te zmiany nic wielkiego w forum nie zmienia. Po kilku dniach szybko sie przywyknie.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    A może by jeszcze dodać do Astronomii praktycznej - Koniunkcje i zakrycia

     

    Nie wiem czy to jest już rozdrabnianie, ale często w tym temacie coś się dzieje. Jak uważacie.

     

    Acha, Rado Forum, jeśli już ustalicie wstępne zmiany proponuję zrobić ankietę : Czy odpowiada Ci nowa forma Astro-Forum ? (czy jakoś tak) by nie było to zbyt pochopnie dokonane ;)

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Witam.

     

    Moze bredze ale wydaje mi sie , ze dzial AstroMarket winien nie byc podgrupa dzialu Sprzęt astronomiczny, a niezaleznym dzialem. Przy obecnie proponowanym ukladzie aby sprzedac kamerke CCD wychodzimy z Astrofotografia i ladujemy sie do Sprzęt astronomiczny aby tam szukac podgrupy.

     

    Podsumowujac AstroMarket albo na roota albo dzielic tematycznie do kazdego dzialu (teleskopy, lornety, okulary itp. do Sprzęt astronomiczny, kamery CCD itd do Astrofotografia, mapy, oprogramowanie itd. do Astronomia praktyczna).

     

    Ocene pozostawiam bardziej doswiadczonym. Byc moze moje propozycje wprowadzily by tylko zament strukturalny i nie ma sie nad nimi co rozwodzic.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    A ja lubie status quo i podoba mi sie tak jak jest. Forum juz jest mocno rozczlonkowane. Ma to swoje uzasadnienie, ale dalsza fragmentacja spowoduje moim zdaniem nie zwiekszenie przejrzystosci, ale calkowite zamazanie. Zrobi sie istny kociokwik. Pobiezne chocby przegladniecie forum bedzie wymagalo nuzacego wchodzenia do dzialow i poddzialow, potem wychodzenia itd. Mozna sie bedzie zakrecic! Poza tym podzielenie np dzialu Astrofoto na tyle czlonow spowoduje, ze ludzie fotografujacy np. DSLRami nie beda zagladac do innych dzialow, w ktorych moga sie pojawic bardzo ciekawe zdjecia. Foto to foto, a to, czym fotografujemy jest sprawa sprawa drugorzedna.

     

    PS Akurat dzial "Granice nauki" byl mooim zdaniem bardzo dobrym pomyslem, o czym swiadczy jego popularnosc. Ktos nie chce - nie czyta.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Akurat dzial "Granice nauki" byl mooim zdaniem bardzo dobrym pomyslem, o czym swiadczy jego popularnosc.

     

    Oczywiście poczytność tego działu jest pewnym argumentem, ale tak naprawdę nie jest to powód, dla którego na forum astronomicznym miałaby znajdować się podobne treści. Gdyby stworzyć na Astro-Forum dział "sportowe samochody", to także miałby dużą poczytność... :roll: - ale w ten sposób zrobimy z forum jarmark... :shock:

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Gdyby stworzyć na Astro-Forum dział "sportowe samochody", to także miałby dużą poczytność...  :roll: - ale w ten sposób zrobimy z forum jarmark... :shock:

     

    Trafne w 100%. Popieram (choć jestem na forum od niedawna, więc nie wiem czy mam moralne prawo do wypowiadania się w temacie ewentualnej likwidacji jakiegoś działu).

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    nie można doprowadzić, aby Astro-Forum zeszło na psy tak jak A4U... :roll:

     

    Mateusz, pewnie nie zrobiłeś tego specjalnie, ale próbujesz obrazić niektóre osoby. Otóż jakość forum tworzą ludzie, a nie tylko jego szata graficzna.

    Zresztą ja psy bardzo lubię. Bywam także na psim forum, więc mnie nie uraziłeś, ale jakoś mi niezręcznie za Ciebie, bo się domyślam niedobrych intencji :? :oops:

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Mateusz, pewnie nie zrobiłeś tego specjalnie, ale próbujesz obrazić niektóre osoby. Otóż jakość forum tworzą ludzie, a nie tylko jego szata graficzna.  

    Zresztą ja psy bardzo lubię. Bywam także na psim forum, więc mnie nie uraziłeś, ale jakoś mi niezręcznie za Ciebie, bo się domyślam niedobrych intencji  

     

    Przepraszam Henryku (i wszystkie osoby urażone tym stwierdzeniem) - rzeczywiście nie powinienem używać takich słów. Nie będę ukrywał, że jestem nastawiony antagonistycznie do A4U, ale te słowa nie powinny pojawić się w mojej wypowiedzi. Dla dobra wszystkich proponuję zakończyć ten temat...

     

     

    Pozdrawiam,

     

    Mateusz

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Wszystko dobrze sie zakonczylo, wiec teraz proponuje wrocic do tematu. Zeby potem nie bylo zaskoczenia, jak powyzsze zmiany wprowadze w zycie.

     

    Zaczne chyba stopniowo od np. astrofotografii, bo tam czuje naprawde duza potrzebe. Tak samo w sprzecie wytne do nowego dzialu lornetki. TO jest tak totalnie inne zagadnienie, ze nie ma co tego laczyc.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Zgodnie z zapowiedzia w dniu dzisiejszym wprowadzilem w zycie wiekszosc zmian. Za miesiac bedziemy mogli stwierdzic, czy to byl dobry pomysl, czy wrecz przeciwnie. Prosilbym o ograniczenie krytyki i probe "przyzwyczajenia" sie do nowego dzialu. Za miesiac otworze watek, czy zmiany mialy sens i czy nalezy jeszcze cos zmienic. Wtedy krytyka bedzie miala swoje DUZE miejsce.

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Witam,

     

    Zdecydowanie sprzęt astronomiczny powinien znajdować się na samej górze strony, tak jak jest teraz - jest to bardziej logiczne a poza tym to najczęściej odwiedzany dział przez Forumowiczów. Widząc stan dotychczasowy (kiedy astrofoto figurowało jako pierwsze) zacząłem się obawiać, że we "władzach" forum zadziałało lobby fotograficzne, ale teraz jestem już spokojny... ;)

     

     

    Pozdrawiam

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

    Powiadomienie o plikach cookie

    Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.