Skocz do zawartości

Połączenie filtra Ha i folii ND do fotografii Słońca


emeł

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule - czy ktoś z Was próbował? Jaki mógłby być efekt takiej konfiguracji? Czy udałoby się zarejestrować np. protuberancje lub inne zjawiska zachodzące na Słońcu a niewidoczne w w przypadku fotografowania z ND+SC lub samą folią ND.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj sobie na początek mini poradnik Mateusza W:

http://astropolis.pl/topic/48453-filtry-do-obserwacji-slonca-mini-poradnik/page-3

 

Cytat z tego poradnika:

 

Dlaczego „nocny” filtr Halpha 1,25” za 400 zł nie zastąpi drogiego, dedykowanego filtra? Często pada pytanie, czy filtr np. Baader Halpha 7 nm można użyć w parze z folią ND5 i uzyskać efekt taki, jak z drogiego teleskopu słonecznego. Niestety nie ma tak prosto. Taki filtr nie pokaże na Słońcu protuberancji, obraz będzie taki sam, jak w świetle białym. Dlaczego? Ponieważ do zobaczenia chromosfery potrzebne jest bardzo wąskie pasmo, rzędu 0,7-0,5 angstremów (tyle zapewniają dedykowane filtry). „Nocny” filtr Halpha ma tylko 7 nm, czyli 70 angstremów, a więc jest co najmniej 100x za szeroki

 

 

Edytowane przez grztus
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga, równie istotna kwestia: protuberancje są o wiele ciemniejsze (tysiące razy) od fotosfery. Filtry ERF mają transmisję 50-90% wokół linii Hα. Przez folię, która przyciemnia wszystko 103,8-105 razy, pospolitych protuberancji nie zobaczymy (nie licząc bardzo rzadkich).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek.

 

Mam filtry 72mm, z których nie korzystam. Chciałem z filtra zielonego i UV wyciągnąć szkiełka. Pomiędzy nie wstawić folię Baadera ND5 i skręcić wszystko oprawą filtra.

 

Co myślicie o takim rozwiązani?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podepnę się pod wątek.

Mam filtry 72mm, z których nie korzystam. Chciałem z filtra zielonego i UV wyciągnąć szkiełka. Pomiędzy nie wstawić folię Baadera ND5 i skręcić wszystko oprawą filtra.

Co myślicie o takim rozwiązani?

Bał bym się przez to zerkac. Jeśli tak by było bezpiecznie to Bader nie sprzedawał by foli tylko filtry szklane wkrecane w wyciag. Chyba że Masz te filtry na obiektyw do wkrecenia to może być.

 

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam sie ze folia w takiej konfiguracji skonczy zywot samozaplonem :) Badeer sprzedaje filtry ND w roznych odmianach ale mooooze jakims cudem mozna sprobowac ich uzyc z frontowym ERFem bo balbym sie wkrecac je tak na zywca w ognisko teleskopu. Energia skupiona pewnie rozgrzeje szklo az peknie

 

konfiguracje filtrHa + folia probowalem, widac mniej niz przez filtr Hbeta albo Solar Continuum, protuberancji raczej nie zobaczysz. Filtry Ha maja pasmo np 7nm a filtry sloneczne 0.3...1 Angstrema wiec roznica jest ogromna

 

Wysłane z mojego SM-N915F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez sq7ro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek.

 

Mam filtry 72mm, z których nie korzystam. Chciałem z filtra zielonego i UV wyciągnąć szkiełka. Pomiędzy nie wstawić folię Baadera ND5 i skręcić wszystko oprawą filtra.

 

Co myślicie o takim rozwiązani?

Absolutnie nie wolno montować folii przy okularze! tym miejscu (praktycznie ognisko) światło jest bardzo skupione i folia nagrzewałaby się do setek stopni, co prawdopodobnie by ją przepaliło. Wsadź sobie palca do wyciągu bez okularu i bez filtra na ułamek sekundy, a zobaczysz jak ładnie Cię poparzy :) Tyle samo energii musiałaby przyjąć folia. Na froncie jest inna sytuacja, bo tam światło nie jest jeszcze skupione i dlatego tam montuje się filtr.

 

Druga, równie istotna kwestia: protuberancje są o wiele ciemniejsze (tysiące razy) od fotosfery. Filtry ERF mają transmisję 50-90% wokół linii Hα. Przez folię, która przyciemnia wszystko 103,8-105 razy, pospolitych protuberancji nie zobaczymy (nie licząc bardzo rzadkich).

To w sumie połączone kwestie. Czyli po pierwsze, to w zwykłym Ha Baadera jest za mały kontrast między "białym" słońcem, a Ha, a po drugie samo w sobie Ha jest za ciemne.

Jest jeszcze trzecia, mniej ważna kwestia. Mianowicie folia jest źle skorygowana w czerwonym i podczerwonym zakresie i obraz z tych długości fal jest skaszaniony. Dlatego też, poza tym, że zwykły filtr Ha nic nowego nie pokarze, to jeszcze pokarze obraz gorszej jakości, niż np w filtrze zielonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://deltaoptical.pl/tranzyt_merkurego.php....na końcu artykułu....

 

po co wiec kombinowac co innego niz to co produceni proponują a przed czym przestrzegają?

 

gdzies na youtubie widzialem film co sie dzieje z okularem kiedy teleskop wycelujemy w slonce bez odpowiedniego filtra na obiektywie.

Nie polecam.

 

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedokładnie to napisałem. Myślę, że rysunek pokaże najlepiej, co miałem na myśli.

Mój obiektyw to MTO 500 F8. Do niego mam filtry 72mm. Z dwóch filtrów biorę szkiełka. Robię kanapkę: zielone szkło, folia, szkło UV i to wkładam do oprawy filtra. Teraz filtr przykręcam na obiektyw.

 

Robie to też, że względu na bezpieczeństwo, bo jak wiadomo folia jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne a tak zabezpieczona jest szkłem.

Teleskop nie powinien się nagrzewać bo będzie do niego docierać znikoma ilość światła. Nie wiem, czy folia sięnie usmaży w takiej kanapce.

Baader.jpg

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze _vk_ chodziło o coś takiego jak na obrazku. Też wpadłem kiedyś na taki pomysł :) Wkręciłem folię ND5 pomiędzy filtry ( chyba zielony i żółty) obiektywu MTO 500/6,3.

 

Działa bardzo fajnie i nie da się uszkodzić folii - jest zabezpieczona szkłem. Filtry są wkręcane do obiektywu na gwint, więc nie odpadną przypadkowo podczas obserwacji.

Filtr.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest filtr specjalistyczny jak w Luntach albo H, OIII, gdzie napyla się w kolejności odpowiedniej grubości warstwy, to zwykłe naparowanie jak na zwierciadło - odpowiedni gruba warstwa Al albo złota, sprawdzałem na LW które było napylone na zwykłą soczewkę płasko-wypukłą oraz na lusterku z kserokopiarki, które jest też napylone - niektórzy wycinają z nich LW do newtonów albo robią kątówki. Patrząc przez nie na żarnik żarówki albo na słońce normalnie jest ten sam efekt co przez folię Baadera. Filtry szklane są strasznie drogie a napylane są na szkło jak zwierciadła, tyle że duże tafle szkła optycznego są drogie bo to nie zwykła szyba tylko wysokiej jakości szkło o idealnie równoległych płaszczyznach jak do filtrów astro lub fotograficznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.