Skocz do zawartości

Teleskop na prezent


Lolivette

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chcialam kupic tacie teleskop na urodziny ;) Niestety jestem totalnie zielona w temacie i mowie to zupelnie serio :D Nigdy nie miala stycznosci z takim sprzetem, ani sie tym nie interesowalam za bardzo. Szukam czegos do 2 tys zlotych. Oczywiste jest to, ze chcialabym zeby mozna bylo zobaczyc jak najwiece i zeby ogladaen obiekty byly ciekawe. Planety, gwiazdy jakies mglawice? Czy w tym przedziale cenywym jest to realne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj tutaj na forum (i na innych) tematów związanych z wyborem pierwszego teleskopu - było to wałkowane wiele, wiele razy. Oprócz ceny (2k to suma, za jaką można kupić bardzo przyzwoity sprzęt) ważne są jeszcze warunki obserwacyjne (ciemne, wiejskie niebo czy centrum miasta pełne świecących latarni), możliwości ,,operatora teleskopu" (Synta 8 waży 20 kg i nie każdy jest w stanie ją przenosić), miejsce obserwacji (ciasny balkon czy trawnik przed domem lub polana w lesie), możliwości transportowe (samochód, rower czy plecak) et cetera, et cetera...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie czytam ten watek o zakupie pierwszego teleskopu. Tylko z tego co widze to ludzie maja jakiekolwiek pojecie o tym co pisza... ja jestem ciemna. W gre wchodzi transport autem wiec warunki obserwacyjne tez mozna dogodne znalezc. Rodzice mieszkaja w malym miasteczku i na okolo same malutkie wioski wiec niebo nie jest mocno zanieczyszczone szumem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie piszący zapytania mają "jakiekolwiek pojęcie o tym co piszą", ponieważ wykazali się własną inwencją i przeczytali trochę o teleskopach przed napisaniem zapytania ;)
I w każdym z tych wątków ktoś poleca Syntę 8. Ja powtórzę, że nie każdy ma zapał na tachanie Synty. Jak to Paether ma w stopce: "Nie ma nic gorszego, niż wielki teleskop zbierający, zamiast fotonów, kurz na strychu lub w piwnicy, bo okazał się zbyt duży i ciężki, by uniósł go zapał."

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mało wyjazdów lub sił to ten (taniutki ale trochę mniejsze powiększenia)

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-bk1021-eq3-2/1965s

inaczej to ten (pod ciemne niebo idealny)

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-dobson-10-pyrex/1974s

Zamawiajac jakikolwiek z nich zamów od razu dodatkowo doń jeszcze okular 6mm lub 7mm, a do tej lunety może jeszcze 40mm

Jeśli jednak trochę dorzucisz to masz alternatywę dla tej lunety z mniejszymi powiekszeniami (ta już ciut większe)

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-bk1201-eq5/31904s

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matpio7

Moze Cie zaskocze, ale ja nie mam ;) Jak juz pisalam nie jest to moja bajka i nie jest to sprzet dla mnie ;) Gdyby bylo inaczej zapewno bym sie w to zaglebila bardziej ;) Dziekuje za pomoc :) Pozdrawiam :)

 

ekolog

 

Wasnie nad tym modelem Sky-Watcher Dobson 10" PYREX sie zastanawialam. Dziekuje :) Poczytam jeszcze troche na temat tych okularow i chyba zdecyduje sie na niego :)

 

 

Edytowane przez Lolivette
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lolivette, nie szalej za bardzo. Moim zdaniem, nie ma co się rzucać na 10-calową rurę. Optymalny będzie teleskop 6-8 calowy (150-200mm) typu Newtona na montażu Dobsona. Większy czy bardziej skomplikowany nie ma sensu. Mniejszy będzie mocno ograniczał. Proste w obsłudze jak budowa cepa, składa się z 2 części, daje się jeszcze sensownie przenieść np. do ogródka lub na parking do auta (o ile nie mieszkacie gdzieś na n-tym piętrze bez windy). Idealne auto do jego transportu to hatchback (czyli taki 3-5 drzwiowy, z dzieloną najlepiej tylną kanapą). Oczywiście mówię tu o tych małych autkach, bo jakieś większe nie narzuca specjalnych ograniczeń. Ale kolega miał swego czasu niejaki problem z transportem swojej 12-calowej Synty na Dobsie, bo miał duże auto typu sedan i ładowanie tego kloca przez boczne drzwi to była masakra.

Dobson jest bardzo uniwersalny w zastosowaniach, da się nim obserwować wystarczająco efektywnie wszystkie rodzaje obiektów -od gromad gwiazd i galaktyk (tzw. DS czy DSO -Deep Space Objects), jak i planety czy Księżyc (pomimo braku montażu paralaktycznego -EQ).

Jak Twój tata będzie chciał wejść w jakieś bardzo specjalistyczne aspekty astronomii, to kiedyś sam sprawi sobie sprzęt bardziej specjalizowany. Czy to będzie wielki Dobson-behemot pożerający na kolację małe galaktyczki, czy też jakiś spory Mak lub SC do obserwacji planet, czy zestaw do astrofotografii głębokiego nieba. Na tym etapie nie ma to sensu, utrudni tylko naukę obserwacji nieba, która ma być przyjemnością.

To czy wybierzesz 6 czy 8", zależy od logistyki -jak ten teleskop trzeba nosić, za próg tylko czy po schodach. Twój budżet wystarczy jeszcze na zakup jednego okularu , najlepiej takiego do powiększeń planetarnych. Poza tym jakiś atlas mapka nieba o zasięgu minimum 7-9 magnitudo. Gdyby starczyło funduszy, to jakaś lornetka 10x50 też nie zawadzi.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zwrócę uwagę, że zarowno dobson 8 cali jak i 10 cali przenosi się w dwóch głównych częściach, więc o problemie "wagowym" decyduje cięższa z nich, a ta w obu tych modelach podobnie waży (sic!).

Dlatego skoro Cię stać na 10 cali to co prawda ten telskop cały waży więcej ale i tak maksymalna masa do noszenia w obu jest taka sama i straszenie typu - bierz 8 bo 10 to już straszna armata - jest kontrowersyjne.

No jest to szerszy tubus i wiecej troszkę miejsca zajmie w aucie ale ludzie wożą takie rzeczy.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po poczytaniu troche w wolnej chwili i podpytaniu (dyskretnym) ciutke tate podjelam decyzje :) Zdecydowalam, ze do kompletu kupie mu jeszcze atlas i czerwona latarke (wyczytalam, ze czerwone swiatlo jest najkorzystniejsze jezeli chodzi o korzystanie w nocy podczas obserwacji). Nie ma u nas problemu z mobilnoscia bo i auto duze i sily sa :P Bardzo dziekuje wszystkim za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.