Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

@pmamot te zdjęcia na jakimś prowadzeniu były robione? Powiem, że mnie detal urzekł.

Hej

 

Tak neq6 . To właściwie moje pierwsze takie spotkanie SW300/1500 z kamerka ASI . Zastanawiało mnie czy kamerkę idzie dostatecznie przyciemnić kiedy to będzie w ognisku głównym . Okazało się że jest ok. Jednak łapanie ręcznie ostrości oraz trzymanie w reku laptopa w tym samym czasie to masakra. A przy tym ciemny dres nad matrycą żeby było cokolwiek widać . Fajnie że Ci się podoba . Dzięki :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadziłeś ten boiler na montażu? I nie ukręciłeś niczego? :D Ehh prowadzenie wiele wyjaśnia. Sam walczę ze skutkiem zależnym od seeingu ale takiego detalu nie osiągnąłem nigdy :D Dobre zdjęcie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hia Hia dobre . boiler . No jakoś trybiki są na razie grzeczne :) No tak ze 1.5 roku wieszam i jakoś tam daje radę . Z ruskim Barlow x 2 wyszły najlepiej . Chyba dobrze stroją . Jednak na pełnej klatce trochę się rozjeżdża lewy górny narożnik. Jeszcze nie wiem dlaczego. Bez barlowa jest ok pełna klatka ostra. Może nie jest centrycznie gdyż soczewkę mam tak trochę prowizorycznie zamocowaną . Trzeba trochę to usprawnić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się pochwalę swoimi pierwszymi próbami ze słońcem.

Może nie tak spektakularne jak wyżej, ale zawsze coś.

O Witam mojego imiennika :) . Nie gadaj spektakularnie właśnie to ja przypaliłem obrys tarczy . U ciebie idealnie . Muszę się jeszcze wiele nauczyć to moje drugie spotkanie ze słoneczkiem . Może pochwalisz się jak powstało Twoje słoneczko? Bardzo ładnie wyszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fenomenalny detal pmamot - gratulacje super wyszły plamy słoneczne!, miałeś ustawiony wcześniej montaż na polarną, pewnie na pierze - tzn zostawiony z nocy?

Cześć Ura . Nie miałem ustawionego montażu na polarną . Ale zawsze ustawiam montaż(trójnóg) na tych samych miejscach w szczelinach między kostką brukową :) Słońce jest przeogromne nie wiem jak źle by musiał być ustawiony montaż żeby obiekt nie zdążył się zarejestrować w około 60 sek na 1 avik. Dzięki za opinię przy mojej aperturze widzę że dobrze stroi barlow x2 . Pogoda była taka sobie na niebie cirrusy jakieś bez przerwy . Jak by nie to pewnie kontrast był by mocniejszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek jak na pierwszy raz to bomba! Używałeś filtra wizualnego GSO R? Jeśli tak to wybrałeś niemal najgorszy możliwy filtr. Słońce z folią baadera nie lubi podczerwieni. Jak masz to spróbuj dać filtr UV/IR CUT lub kombinację UV/IR Cut + Solar Continuum, będzie o wiele lepiej. Dobrze sprawdzają się też czerwone filtry interferencyjne, które mają wyciętą podczerwień. Co do obróbki to podszedłbym do niej jeszcze raz, wyszedł trochę szum, widać, że jest potencjał i da się z tego wycisnąć więcej. Podeślij stacka na astroadamo@gmail.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Adam . Tak jak przypuszczałeś właśnie GSO R . Ten ruski barlow x2 najlepiej wypadł w moich próbach . ale moto focuser jest mega potrzebny . Jak byś mnie widział z laptopem w lewej ręce katana na gowie żeby co kolwiek widzieć a prawa ręką przy pokrętle ostrości. Musiałem wyglądać jak nienormalny. Wysyłam stack.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heheh dobre ;). Ja wsadzam sobie laptopa w karton, który jest obklejony czarnym stretchem, wtedy wszystko ładnie widać na ekranie, tak to faktycznie jest lipa. No motofocuser to Twój zakup nr 1.

 

Edit: Wrzucam jak ja to widzę. Niestety część kadru jest nieostra najprawdopodobniej ze względu na fatalny seeing, miałem ostatnio to samo na Księżycu przy bardzo dużych skalach.

slon2_3.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hzrobićwobre ;). Ja wsadzam sobie laptopa w karton, który jest obklejony czarnym stretchem, wtedy wszystko ładnie widać na ekranie, tak to faktycznie jest lipa. No motofocuser to Twój zakup nr 1.

 

Edit: Wrzucam jak ja to widzę. Niestety część kadru jest nieostra najprawdopodobniej ze względu na fatalny seeing, miałem ostatnio to samo na Księżycu przy bardzo dużych skalach.

no teraz widzę w jakim kierunku mam iść . Dzięki Adam. Musimy sobie zrobic warsztaty w obróbce . A jeżeli to rozmycie sprawa seeingu to nic na to się nie poradzi.Ok znikam rano pobudka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, dziś seeing był .............. (tu cała seria niecenzuralności). Miałem robotę w obserwatorium zapuściłem teleskop i poszedłem pod kopułę dziergać Co jakiś czas tylko sprawdzałem czy Słonko lub ostrość nie ucieka. Teraz widzę że 90% nie nadaje się do obróbki. Dopiero przed 17 zaczęło się poprawiać nieco.
Zdjątko jest z ED 100, Continuum, klin Herschela.
Ze 150tki wszystko do kosza.
Dużą aperturą w mega stabilnych warunkach zdjęcia będą powalające.
Gratulacje pmamot - dobry start
Pozdro!

2015-05-11_163842_best.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heheh dobre ;). Ja wsadzam sobie laptopa w karton, który jest obklejony czarnym stretchem, wtedy wszystko ładnie widać na ekranie, tak to faktycznie jest lipa. No motofocuser to Twój zakup nr 1.

 

Edit: Wrzucam jak ja to widzę. Niestety część kadru jest nieostra najprawdopodobniej ze względu na fatalny seeing, miałem ostatnio to samo na Księżycu przy bardzo dużych skalach.

Cześć Adam,

To jest z SCT? Bo to mi troszke wygląda że płaszczyzna ostrości uciekła. Może ugięcie albo kolimacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol to jest zdjęcia Przemka ale obróbka moja ;). Moim zdaniem Przemek trochę za mocno pojechał w obróbce i pokazałem jak ja obrabiam te foty. Nie miałem jeszcze okazji focić Słońca przez SCT ale już wiem, że w dobrych warunkach powinno być dobrze. Tym bardziej, że fotki z Maka 102, które prezentowałem parę stron wcześniej wyglądają już obiecująco.

 

Edit: Karol jakiej kamerki używasz? Coś nowego?

 

Tak btw. postaram się w tym roku przyjechać na OZME z moją kamerką, być może Cie zaciekawi, pamiętam, że szukałeś czegoś z dużą rozdzielczością i dużym pikselem do całej tarczy.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, późna pora.... :fool:
Podtrzymuję to o kolimacji, newtony tak mogą mieć...
Teraz głównie śmigam Baslerem (1300) , ale w H alfa jechałem dziś cały dzień DMK z reduktorem - fajnie sobie radzi bo cała tarcza się mieści.
O super, że będziesz, już się cieszę. Podoba mi się nowa ASI coś (tam), pewnie kupię ją w tym roku ale na razie ważniejsze rzeczy.
To sobie pogadamy m.in o planach... zdradzę tylko tyle że bardzo ambitne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.