Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

12.04.2015r.
Seeing znacząco się pogorszył.najbardziej aktywnym obszarem na tarczy słonecznej jest Ar 2321,który dziś wytworzył rozbłysk klasy M1.1.
Aktywność słoneczna pozostaje na umiarkowanym poziomie.


Parametry wyk. zdjęcia:
Sw 150/750,EQ 3-2,EOS 350D
7x1/400,ISO 100
Obróbka: DSS i Gimp 2.

post-22136-0-43146300-1428850292_thumb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Alien7101 tak się zastanawiam po co łączyłeś 70 klatek jak miałeś np. słaby seeing? bo nie wiem nie pisałeś ale ja z 30 klatek wybieram 20 albo mniej i je stakuję wiem jedno nie ostre zdjęcia pogarszają cały materiał i dlatego pokazałem jedną klatkę! Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwszy raz spróbowałem stackowania zdjęć z canona. Utrzymując Słońce jak najbardziej w tym samym miejscu, zrobiłem 110 zdjęć canonem 350d w ognisku głównym GSO 10" na dobsonie. Była cała tarcza, ale coś przy stackowaniu nie poszło po mojej myśli, bo nie dość że fragment był wycięty to jeszcze spora część zdeformowana, być może coś źle zaznaczyłem a dziś już nie chce mi się ponownie próbować.

Całe szczęście najciekawszy obszar wyszedł dobrze, a nawet zostałem bardzo miło zaskoczony jakością w porównaniu z pojedynczą klatką :)

Słońce 12.04.2015.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Alien7101 tak się zastanawiam po co łączyłeś 70 klatek jak miałeś np. słaby seeing? bo nie wiem nie pisałeś ale ja z 30 klatek wybieram 20 albo mniej i je stakuję wiem jedno nie ostre zdjęcia pogarszają cały materiał i dlatego pokazałem jedną klatkę! Pozdrawiam :)

Tak po prostu odruchowo. Głównym winowajcą złych pojedynczych klatek jest sam obiektyw. Następnym razem wybiorę te najlepsze jak by to nie nazwać.

Seeing też był nienajlepszy. Przejrzę ten materiał i powybieram te dobre klatki i zestackuję.

Edytowane przez Alien7101
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Panie i Panowie wybaczcie ale cofnąłem się do Pięknej Grupy Plam AR 2192 ! Przy dzisiejszych plamkach to jak Dawid z Goliatem :icon_smile: Zrobiłem wyostrzenie tego materiału jeszcze raz w ImPPG i jestem zadowolony z tego programu ! Może to kwestia gustu !

Pogodę miałem dobrą 25.10.2014

Słońce 25.10.2014 V - Kopia.jpg

Słońce 25.10.2014 V-1 - Kopia.jpg

Słońce 25.10.2014 VI - Kopia.jpg

Słońce 25.10.2014 VI-1 - Kopia.jpg

Słońce 25.10.2014 VII - Kopia.jpg

Słońce 25.10.2014 VII-1 - Kopia.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Księżyc nie będzie bardzo jeszcze przeszkadzał.

 

Jakoś trudno mi wyobrazić sobie sytuację, w której Księżyc (obojętnie czy czterodniowy jak dzisiaj, czy w pełni) miałby przeszkadzać choćby w najmniejszym stopniu w fotografowaniu Słońca w WL. :rofl:

 

Chyba, że miałbyś ogromnego pecha i trafił na całkowite zaćmienie Słońca, to wtedy rzeczywiście rozumiem. :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze...

ISO 200, czas 1/1600

10 klatek, stack w Registax 6

1111.jpg

 

 

Dorzucę jeszcze dzisiejszą próbę z dużego refraktora, ISO 200, czas 1/2500 s. Przy takich turbulencjach powietrza trudno uzyskać coś więcej... 20 klatek stack w Registax 6

c1a1.jpg

 

Edytowane przez Robert41
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobotnia tarczka z Travel Scope 50 (mod.), ND 3,8 + Solar Continuum + UV/IR-cut, Chameleon 3 mono, AviStack 2 i Registax 6:

 

ts501.jpg

 

Z ciekawości zastąpiłem Solar Continuum filtrem UV, który kupiłem do Wenus (ten), ale nie dało się uzyskać ostrego obrazu (jasność była w porządku). Najwyraźniej achromacik TS50 ma monstrualną aberrację sferyczną w nadfiolecie. Muszę to powtórzyć z czymś czysto lustrzanym, albo i z Makiem.

 

 

Może niedługo się dorobię Blackfly imx 249 i Solar Continuum. Także chyba będzie tylko lepiej :)

 

 

 

Się wie! Powodzenia i czekamy na wyniki.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mała przerwa widzę.

No to trza przedstawić plamki z dzisiaj 7 maja 2015r. Mamy dość sporą grupę plam 2339 więc warto zobaczyć na przestrzeni dni jak się jeszcze rozwinie lub zniknie.

 

Eos350D, Samyang 800 mm Mirror MC f/8.0, N.D5.0, 16/20kl, 1/1000s, iso200

Sun 2015-05-07.jpg

 

mdi_sunspots_1024.jpg

 

angleB0grid.JPEG

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne plamki zaczynają wychodzić. Oby pogoda była łaskawa to może uda mi się zrobić close-up z C11.

 

A teraz wrzucam zaległe zdjęcie z 23.04.2015.

 

Sprzęt: Mak 102mm, PGR Blackfly IMX249, EQ3-2 bez prowadzenia, Folia Baadera ND 3.8. Seeing bardzo zmienny, momentami nieźle a później fatalnie.

 

Linki do pełnej rozdzielczości bez kompresji:

http://www.adam.poa.com.pl/astrofoto/slonce22.04.2015r/panorama1slonce.jpg

 

http://www.adam.poa.com.pl/astrofoto/slonce22.04.2015r/panorama1sloncekolor.jpg

panorama1slonce.jpg

panorama1sloncekolor.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.