Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Słońce z dzisiaj z godziny 12:50 Przy okazji przygotowań do zaćmienia Słońca. Pogoda zapowiada się niestety lipna :(

 

Newton 200/1000, Losmandy G11, Point Grey Blackfly, Filtr Yellow Emission. Muszę kupić filtr o większej średnicy bo mój obecny winietuje.

 

Tutaj lepsza jakość: http://www.adam.poa.com.pl/astrofoto/slonce18.03.2015r/slonce_panorama2.jpg

slonce_panorama2.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super szczegół :) Ile klatek miałeś?

Jakiej średnicy filtr masz obecnie? Nie wydaje mi się, żeby średnica filtra wpływała na winietowanie - nawet przez ten mały otworek jest raczej równe światło. Chyba, że mówisz o filtrze przy kamerce? Ale nie masz chyba takiej wielkiej matrycy przecież.

 

Kraków powinien mieć dobrą pogodę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek chyba złudzenie ;). Ja tam "jajowatości" nie widzę. Na pomniejszeniu tym bardziej. Być może to złudzenie od winiety.

 

Mateusz chodzi mi oczywiście o filtr przykręcany do noska kamery. Jest bardzo mały, chyba o połowę mniejszej średnicy niż 1,25", a moja matryca (imx249) aż taka mała nie jest ;). Ten Filtr to Yellow Emission z ebay. Mieli tylko takie małe i musiałem się takim zadowolić. Muszę poszukać w internecie może będą dostępne większe. Przykładowo na pełnej klatce filtr Coronado BF10 w rogach już mi trochę winietuje. Matryca IMX249 jest sporo większa niż w chameleonie.

 

Edit: Tak wygląda pojedyncza klatka po szybkim wyostrzeniu:

slonce3.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce sprzed roku ;-) - konkretnie z 6 września 2014.

 

Odgrzebałem stary materiał, udało mi się wyrównać i zestackować 14 klatek, kolory oczywiście sztuczne.

 

Newton 10" na dobsonie, ND 5.0, Canon 5D Mark II, ISO 200, 1/1000 sek, Registax5, PSP.

!Final_Sun_bckgr_1600px.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce sprzed roku ;-) - konkretnie z 6 września 2014.

 

Odgrzebałem stary materiał, udało mi się wyrównać i zestackować 14 klatek, kolory oczywiście sztuczne.

 

Newton 10" na dobsonie, ND 5.0, Canon 5D Mark II, ISO 200, 1/1000 sek, Registax5, PSP.

 

Hej

 

Świetnie Ci wyszło tym bardziej, że to zdjęcie z lustrzanki, gdzie trudno o dobry detal, jestem pod wrażeniem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jeszcze nie wziąłem się za obróbkę z zaćmienia a tu obrobiłem słońce z dziś :) nie mogłem przegapić ładnej grupy plam 2305 zwłaszcza że parę dni ma być pochmurnych :) GSO 8' Pentax K-5 filtr ND 3,8 39x1/1000 iso 80

Pierwsza fotka wyostrzana w Fitsworku a druga w ImPPG

Pozdrawiam :yes:

_IMG6654-39x1-1000 iso 80 godz.13.44 -026.jpg

_IMG6654-39x1-1000 iso 80 godz.13.44 -027.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Słoneczko z wczoraj.

 

Przy okazji zadam pytanie.

Możemy lustrzanką w ognisku głównym focić: Słońce, Księżyc, galaktyki, gromady lub mgławice.

 

Czy są do tych obiektów jakieś typowe najlepsze ustawienia aparatu,

chodzi mi o balans bieli i typ obrazu (krajobraz, portret)?

 

Pozdrawiam

 

222.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie, to fotografuje w trybie RAW,jezeli chodzi o obiekty mglawicowei mam ustawiony calkowicie tryb manualny, wiec w tym przypadku ustawianie BB nie ma sensu. Natomiast Slonce i Ksiezyc fotografuje w JPEG, a BB ustawiam na sloneczko, i tu rowniez tryb manualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odkręcę obiektyw, to w trybie manualnym mogę ustawiać BB i rodzaj obrazu (krajobraz, portret, np. na krajobrazie trochę lepiej wyostrza).

Rzeczywiście w BB jest słonko, ale czy to jest najlepsze ustawienie na Słoneczko.

A co z galaktykami lub mgławicami?

 

W trybie manualnym jak odkręcę obiektyw to mogę wszystko ustawiać za wyjątkiem zooma i przysłony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co odkrecasz obiektyw? W trybie RAW otrzymujemy surowa, nie skompresowana klatke. W pliki RAW nie da sie ingerowac, one takie maja byc. Nie ustawiamy ani BB ani krajobrazu ani portretu itp. Pokretlo wybieraka ustawiamy na ''M'' i na obiektywie na ''M''. W menu na RAW lub RAW +JPEG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda RAW nie ma "zaaplikowanego" balansu bieli, ale ma zapisaną jego wartość ustawioną w czasie focenia i używa jej domyślnie przy wywoływaniu lub wyświetlaniu. Tak wiec można na kompie zmienić ten parametr, ale najprościej jest mieć już ustawiony poprawny balans i się w to potem nie bawić. Z mojego doświadczenia wynika, że balans bieli taki, jak teoretycznie kolor Słońca (5800K) nie nadaje się w nocy, bo zdjęcia są zdecydowanie za czerwone. Ja używam czegoś w okolicy 4000K. Dobór temperatury zależy od LP - przy gorszym niebie dajemy mniejszą temperaturę, żeby skompensować zaczerwienienie wywołane LP.

A jeśli chodzi o rodzaj obrazu(ten krajobraz itp), to ustaw tam coś w stylu "normalny", "brak", czyli taki bez ulepszaczy. Wszystkie ulepszacze obrazu powinny być w nocy wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to boję się o coś zapytać, żeby nie wyjść na idiotę.

 

Ale zdjęcia robię w trybie raw+jpg. Jeżeli rawy na ustawienia są niewrażliwe, to może wasze porady pomogą przy jpg.

Jak napisał kolega MateuszW rodzaj obrazu ustawię na normalny, a BB na słoneczko (jak Słoneczko będę fotografował) lub na około 4000K

do innych obiektów.

Na razie mam zerowe doświadczenie z obróbką rawów. Umię je wywołać, pobawić się suwaczkami i zapisać jako tif 16 bit.

 

Jest jeszcze jedno ustawienie: sposób pomiaru jasności obrazu. Czy od niego coś zależy w jpg?

 

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi. (nie zawsze mam czas szybko odpowiadać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balans bieli skontroluj i sam oceń optymalną wartość, tak, żeby tło było neutralnego koloru. To może być 4000K +-1000. A sposób pomiaru jasności jest w astrofoto zupełnie bez znaczenia, bo przecież czas naświetlania ustawiasz ręcznie. Pomiar jasności jest wykonywany w trybie auto, żeby dobrać parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli bedziesz robil Jpeg to rodzaj obrazu ustaw na wysoki / nie normalny / szkoda rozdzielczosci. Rawy i tak beda robione z najwyzsza rozdzielczoscia. Plikow Raw nie musisz umiec obrabiac. Bedziesz po prostu je stackowal / laczyl / w jednego finalnego Tiffa 16bit, w programie DSS i bedzie sie to odbywalo automatycznie. Mowa o fotkach gwiazd i obiektow mglawicowych. Slonce lub Ksiezyc mozesz na poczatek robic pojedyncze klatki / Jpeg / a za jakis czas mozesz robic po 20-30 klatek / Jpeg / i stackowac je w programie Registax. Ale wszystko po kolei. Obecnie na niebie swieci Ksiezyc, wiec proponuje skupic sie na nim. W dzien Slonce / obowiazkowy filtr Baddera /.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :) Chciałbym się z Wami podzielić zdjęciami słońca zrobione jeszcze 29.03.2015 . Trafił mi się wyjątkowy seeing ! Były i chmurki ale wystarczyło poczekać na przerwę 5 min. czasem 10 min. ale ostrzyło się ekstra i trzaskanie fotek na serii!

GSO 8' 1000 mm , f 5 , Pentax K-5 filtr ND 3,8 RegiStax 6 , wyostrzenie w Fitsworku oraz dwie ostatnie fotki w ImPPG i właśnie te zdjęcia takie subtelne ostrzenie to mój gust :) choć jestem zadowolony z całości pracy :) Przesyłam duże rozmiary zdjęć by pokazać seeing ale mniejsza fotka też jest super :) Pozdrawiam

_IMG6784- 29.03.2015 - 26x1-1250 iso 80 godz. 12.20.jpg

_IMG6973-29.03.2015 - 21x1-1600 iso 80 godz.12.39 II_4.jpg

_IMG6973-29.03.2015 - 21x1-1600 iso 80 godz.12.39 IV_2.jpg

_IMG6973-29.03.2015 - 21x1-1600 iso 80 godz.12.39 IV ImPPG.jpg

_IMG6973-29.03.2015 - 21x1-1600 iso 80 godz.12.39 IV ImPPG II.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.