Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

10.07.2015r. 05:45 UT

 

R = 127

 

F = 5

 

CV = 84

 

Współrzędne grup plam na Słońcu:

 

12376 B=+4 L=61

12375 B=-11 L=126

12385 B=+6 L=106

12379 B=-11 L=104

12378 B=-8 L=89

12386 B=-17 L=86

12381 B=+12 L=81

12384 B=-17 L=11

jakim programem to tak opisac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne fotki Panowie. Ja dzisiaj walczyłem ze Słońcem ale seeing był przefatalny. Jaki był u Was? C11 to w miarę duża tuba i dość wrażliwa na kiepski seeing. Przy ogniskowej ok. 4600 mm plama słoneczna tak się rozjeżdżała, że wyglądała jakby była totalnie rozogniskowana. Najlepsza klatka z avika wygląda nieźle ale mam zbyt małą ilość w takiej jakości. Jeżeli coś ciekawego wyjdzie to na pewno się pochwalę :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety warunki dzisiaj tragiczne.Nie dość że co chwila szukałem luki w chmurach,to na dodatek wiatr nie pozwalał na stabilność.

ND 3.8,N 150-750,Baader uv/ir-cut,Solar Continuum,imx 249,Fire Capture 2

PIPP,AS!2,200 klatek,IMPPG,Corel Paint Shop x2. No i trzeba zacząć rozglądać się za korektorem komy.

AA.JPG

Edytowane przez Pietro
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa (na zdjęciu Roberta41), wszystkie są w jednej linii. Czy na takie (lub inne coś przypominające) układy zwraca się szczególną uwagę na świecie, nazywa jakoś?

Pytam naszych mistrzów od słoneczka ale nie pytam tylko o praktykę ostatnich miesięcy lecz może lata temu był jakiś głośny układ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też się dorzucę. Oto moje fotki z 11 lipca. Seeing niestety był fatalny, momentami obraz rozmywał się tak mocno, że ledwo widziałem na podglądzie plamę. Gdybym miał więcej klatek takich jak referencyjna to fotka byłaby ekstra a tak wyszła kupa, szczególnie z barlowem.

 

Sprzęt: C11, Point Grey Blackfly z imx249, filtr Omega Optical Yellow Emission, Baader Astrosolar ND5. Przydałaby się jeszcze folia ND3.8 do większych zbliżeń tak żeby czas był krótszy od 15ms.

 

Fotka w większej skali z barlowem 1,5x. Jedna fotka to resize 50%.

slonce1.jpg

slonce1kolor.jpg

slonce1resize.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa (na zdjęciu Roberta41), wszystkie są w jednej linii. Czy na takie (lub inne coś przypominające) układy zwraca się szczególną uwagę na świecie, nazywa jakoś?

Pytam naszych mistrzów od słoneczka ale nie pytam tylko o praktykę ostatnich miesięcy lecz może lata temu był jakiś głośny układ?

 

Pozdrawiam

Widoczne plamy tylko pozornie są w jednej linii, bowiem po wyznaczeniu ich szerokości heliograficznej, okazuje się, że są różne. I tu jest dobry przykład, że poza dobrymi zdjęciami, warto jeszcze prowadzić obserwacje i wyznaczać podstawowe wskaźniki aktywności Słońca, które pomagają analizować wykonane zdjęcie :sunsmiley: A tak, cóż, takich mamy mistrzów :D

Edytowane przez Pablo M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z rana spróbowałem pierwszy raz swoich sił z barlowem x2 vixena. Niestety seeing był słaby,do tego wyszło tylko 15 zestakowanych klatek które się nadawały żeby coś z nich wyrzeźbić .Cała tarcza 200klatek,wszystko w AS!2.

Co do sprzętu,jak zawsze:N 150-750,imx 249,solar continuum,uv/ir-cut.

2015.07.21.jpg

2015.07,21.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Słonecznik.Cała pestka z 300 klatek w AS!2.I zbliżenie barlowem x2 na grupkę 2390,stack 200kl.

Sprzęt: N 150-750,Folia ND 3.8,IMX 249,solar continuum,uv/ir-cut.

Obróbka: IMPPG,Corel Paint Shop Pro x2.

2015.07.28.jpg

s.jpg

Edytowane przez Pietro
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.