Skocz do zawartości

Nowy firmware do pilota SynScan i sterownik Ascom SkyWatcher


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

Na stronie Sky-Watcher USA http://skywatcherusa.com/support-center i http://ca.skywatcher.com/_english/05_service/01_download.php?cid=1 pojawiła się nowa wersja firmware sygnowana numerem 4.38.09.

Nowa wersja wprowadza (z tego co wyczytałem): wybór języka menu spośród 12 (niestety bez polskiego), funkcję wyrównania Daytime , które obejmuje wybór słońca jako gwiazdy wyrównującej i śledzenia jej (słońca) , nowy protokół komunikacji szeregowej SynScan ™ Protocol v3.3 http://ca.skywatcher.com/_english/05_service/01_download.php?ccid=55 , ponadto usuwa błędy z poprzednich wersji.

Wraz z firmware pojawił się sterownik http://download.ascom-standards.org/drivers/SkyWatcher(6.0.5961)Setup.exe, który wykorzystuje funkcje protokołu v3.3, mianowicie możliwość parkowania montażu i pulse guide. Osobiście łączę komputer z montażem via pilot, dlatego napisałem o tych nowinkach. Może komuś też się przyda.

 

Mam nadzieje, że nic nie pokręciłem.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość zmiany pozycji parkowania montażu w Maxim DL przy użyciu tego nowego sterownika SW. Parkując montaż z pilota teleskop "patrzy się" na GP, z kolei parkując w Maximie, zakładka Observatory >> Telescope > Park, montaż parkuje skierowany na wschód.

Można coś zmienić żeby montaż parkował w oby przypadkach w tej samej pozycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem sobie na zadane przez siebie pytanie. Nie można, jeszcze nie można. SW udostępnił nowszą, z czerwca http://ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm, wersję sterownika. Nie wnikałem co nowego jest w tym sterowniku, skupiłem się na znalezieniu odpowiedzi odnośnie parkowania. Z pliku pdf. wynika, że SW pracuje nad zaimplementowaniem kilku przydatnych funkcji,
Poza, przytoczonym wcześniej parkowaniem, w sterowniku ma się znaleźć PulseGuide z PEC, ustawiania SideOfPier i FindHome ( dla EQ8).

Widać, że SW nie próżnuje. Pewnie długo nie dorówna EQMODowi, ale zaczyna stanowić jakąś realną alternatywę.

 

ASCOM.SkyWatcher.Telescope.pdf

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Z opisu wynika, że poza możliwością wyboru języka w wersji 4.38..., firmware 3.38... powinien mieć identyczną funkcjonalność.

Używam 4.38 i korzystam z możliwość sterowania montażem z PC via pilot bez utraty jego (pilota) funkcjonalności, jak to ma miejsce stosując przez "PC direct mode". EQMod okrutnie mi się zacina, dlatego zdecydowałem się na ten typ połączenia.

Miałem obawy przed wgraniem nowego firmware, ale wszystko poszło gładziutko i teraz sobie chwalę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Albo jestem ślepy, albo nie mogę znaleźć tego wyrównywania na Słońce. Nie ma ani osobnego trybu wyrównywania dla Słońca, ani w 1-star nie ma Słońca jako gwiazda do wyboru. Jest za to Sun na liście obiektów do wybrania do goto. Ktoś wie, gdzie jest to wyrównywanie na Słońce? Chyba nie ma jeszcze instrukcji do tego softu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przetestowałem opcję "daytime aligment" i muszę powiedzieć że nie tego się spodziewałem. Wybierając z listy Słońce (są też do wyboru planety ale te z kolei za dnia znaleźć graniczny z cudem), pojawia się polecenie aby skierować teleskop na Słońce, zatwierdzić i już jest gotowe. Włącza się prowadzenie montażu i na tym kończy się alignacja. Wyszukiwanie planet za dnia działa ale montaż w ogólne nie trafia w żadną planetę (mam na myśli te widoczne, najjaśniejsze). Byłem przekonany że po wyborze Słońca jako obiektu do alignacji i wstępnym skierowaniu teleskopu na naszą gwiazdę, montaż gdzieś tam sobie pojedzie, po czym podejmie próbę trafienia z powrotem na Słońce z mniejszym lub większym błędem który będzie można skorygować. Mam nadzieję że może jednak czegoś nie wiem o prawidłowym działaniu nowej funkcji bo jak na razie niczego nowego nie wnosi.

 

Dodatkowe opcje językowe nie są dostępne dla aktualizacji do pilotów V3. W sumie to bez znaczenia bo języka polskiego i tak nie ma, a angielski całkowicie wystarcza do obsługi pilota.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem przekonany że po wyborze Słońca jako obiektu do alignacji i wstępnym skierowaniu teleskopu na naszą gwiazdę, montaż gdzieś tam sobie pojedzie, po czym podejmie próbę trafienia z powrotem na Słońce z mniejszym lub większym błędem który będzie można skorygować.

Ale to nie ma totalnie żadnego sensu. Skoro już wskazałeś mu raz Słońce, to drugi raz trafi na nie dokładnie w to samo miejsce (o ile mechanicznie wszystko jest ok). Alignacja 2x na ten sam punkt to bezsens. A czemu nie trafia potem na planety? Bo jest zalignowany tylko na jeden punkt, więc precyzja goto musi być słaba. Pewnie po to jako punkty alignacji można wybrać jakąś planetę, żeby mieć drugi punkt i większą precyzję celowania, ale tu koło się zamyka, bo jak zalignujemy na Słońce i planetę, to znaczy że na planetę umiemy sami trafić, więc goto nam niepotrzebne :) Aby zwiększyć precyzję goto z jednym punktem alignaci wypadałoby idealnie wypoziomować montaż - bo przy jednym punkcie on zakłada, że stoi idealnie prosto, nie może wyliczyć poprawki na to.

 

Ta alignacja ma bardziej służyć temu, żeby mieć poprawny tracking za dnia, bo AZ to nie EQ, gdzie wszędzie i zawsze prędkość trackingu jest jednakowa. A goto jak widać i jak można się było spodziewać musi być kiepskie, bo jeden punkt to zawsze tylko jeden punkt.

 

Ale może coś jednak kiepsko zrobiłeś, bo jednak w miarę rozsądnie trafiać powinien, po lekkim "przeczesaniu okolicy" powinieneś planetę znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesałem okolicę ale nic nie znalazłem. Montaż był wypoziomowany. Jeśli ta opcja ma służyć tylko zastosowaniu właściwego trackingu to ok, tu wszystko działa jak należy. Jednak miałem cichą nadzieję że będzie można z łatwością wyszukiwać planety za dnia... ;)

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Via Sky-Watcher - Facebook

"The new SynScan Firmware for V4/V3 is now released. Download via this link:

http://skywatcher.com/download/software/

 

A "Solar Track Mode" is added in the UTILITY menu.

 

To use this new function:

1) Polar align the equatorial mount or level the base of the Alt-Az mount.

2) Finish the initialization on SynScan. No alignment is needed.

3) Activate "Solar Track Mode." Now the mount will start working at solar tracking speed until exiting the "Solar Track Mode".

4) Center the Sun in FOV with SynScan hand controller.

5) Start observing.

Warning: Your telescope must be capable of observing the Sun safely."

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie kumam co ta funkcja robi, ktoś wyjaśni?

Prowadzi montaz z predkoscia Slonca na sferze?

 

W koncu bedzie mozna fotografowac Slonce z dlugimi czasami .

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.