Skocz do zawartości

Taiga - 10x50 czy 9x60


Gość suchy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. Jestem tu nowy ;)

 

Zastanawiam się nad wyborem między:

 

Taiga 10x50 (219zł)

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...?id=256&lang=pl

 

Taiga 9x60 (299zł)

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...?id=257&lang=pl

 

Różnica w cenia stosunkowo nie jest duża. Nasuwa się więc pytanie, co wybrać? 60-tkę? Zawsze to o 1cm więcej...a może to bez znaczenia w tym przypadku? Proszę o poradę.

 

Pozdrawiam :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Obie lornetki widziałem i mogę spokojnie powiedzieć, że - praktycznie rzecz biorąc - różnica pomiędzy nimi jest niezauważalna. Cena jest podobna, na korzyść jednej przemawia niby większa apertura, ale trzeba się trochę natrudzić, żeby dostrzec tą przewagę w terenie.

Na Twoim miejscu albo brałbym 60tkę (dawała troszkę jaśniejsze obrazy) albo dokładnie przeszukałbym Forum w celu znalezienia opinii na temat czegoś innego o podobnych parametrach (nie ukrywam, że lornetki te na pewno nie prymują wśród dostępnych u nas na rynku za tą cenę, ale można w nie zainwestować).

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem w reku żadnej z w/w lornetek. Jeżeli jest jednak tak jak pisze mateusz, że różnica jest niezauważalna to brałbym 10x50. Jest na pewno lżejsza i dłuższe obserwacje nią nie zmęczą rąk tak jak w przypadku lornetki wiekszej 9x60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam. Też stoje przed tym wybrem (gotowy jestem dopłacić i kupić tą 60 za 299) ale mam pare pytań:

1) chodzi mi o średnice źrenic... ta 9x60 ma 7mm, a tamta 50-tka ma 5mm. Czy to ma jakieś wyraźne znaczenie ?

 

2) co jest ważniejsze: sprawnośc optyczna (80% w 60-tce i 66% w 50-tce) czy może własne pole widzenia (odpowiednio 38,8% i 51,6%)

 

ogólnie prosze o pomoc w wybraniu (bo sam w swojej niewiedzy kupiłbym 9x60 wg zasady "większe-lepsze) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem w przededniu zakupu i kryteria mam takie same jak koledzy...

Byłem w zeszłym tygodniu w DO i macałem tą 9X60 jak również 11X70 (tylko z ciekawości). Szczerze mówiąc na 10X50 nie rzuciłem nawet okiem.

 

9X60 wydaje mi się optymalnym wyborem - nie jest za duża i za ciężka do obserwacji z ręki ale osobiście się zastanawiam bo wiem że będę budował statyw a wtedy to już na pewno pokusiłbym się o 11X70 - tu różnica w wielkości i średnicy ikularów jest już duża w stosunku do poprzedniczki..

 

Moja strategia: Pomacać na zlocie jak najwięcej i wtedy podjąć decyzję :)

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja strategia: Pomacać na zlocie jak najwięcej i wtedy podjąć decyzję :)

 

Pozdro.

Kobiety uważajcie na zlocie :ha::banan:

A poważnie to przy lornetce dobierać należy źrenicę do wieku więc w okolicach trzydziestki źrenica większa niż 5-6 mm nie zostanie wykorzystana.

Ja bym wybrał 10x50 lub 12x60 ( sam mam taką) :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobiety uważajcie na zlocie :ha:  :banan:

.... dobierać należy średnicę do wieku więc w okolicach trzydziestki średnica większa niż 5-6 mm nie zostanie wykorzystana.

Ja bym wybrał 10x50 lub 12x60 ( sam mam taką) :Beer:

 

no to, tylko kwestia, odpowiedniego nastawienia, trzeba wierzyć w siebie,

co prawda o gustach się nie dyskutuje, jedni wolą trzydziestki, są nawet tacy, którzy preferują sześćdziesiątki :szczerbaty: , jeszcze inni wolą ...małolaty

 

naturalnie średnicę, która mu pasuje, każdy musi sobie dobrać indywidualnie :szczerbaty:

 

pozdrowienia

 

sorry Darku, za tą malwersację, walczyłem ze sobą, ale powstrzymać się nie mogłem :D, za pierwszym razem jak to czytałem, dokładnie tak to odebrałem :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mniej enigmy:

Z wiekiem maksymalna średnica źrenicy człowieka maleje, stąd osoby starsze i tak wykorzystają tylko część źrenicy wyjściowej (lornetki), jakby została ona zdiafragmowana przez źrenicę wejściową oka :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!!

 

hmm to kupie coś ze źrenicą 5mm (bo cała rodzinka będzie obserwować :)

ta 10x50 troche za mała - chyba dozbieram na tajge 16x80  :Boink: (jeśli będzie w sklepie bo obecnie brak :( )

dziękuje za odpowiedzi  B)

 

Skoro już tak kombinujesz, to o wiele lepiej będzie, jeżeli zainwestujesz w SkyMastera 20x80... Dlaczego?? Odpowiedź tutaj:

 

http://lornetki.camk.edu.pl/test5/wyniki.html

 

Mogę dać Ci słowo, że będziesz z niej bardziej zadowolony niż z Tajgi, bo sam to swego czasu trenowałem ;)

 

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem - czytałem o tym super sprzęcie ...

ale niestety 500zł to max wydatek na jaki biedny student (taki jak ja) może się szarpnąć :( :(

w każdym razie jeszcze się zastanowie i poczytam różne opracowania bo te 16x80 mają się pojawić dopiero w maju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!!

Skoro już tak kombinujesz, to o wiele lepiej będzie, jeżeli zainwestujesz w SkyMastera 20x80... Dlaczego?? Odpowiedź tutaj:

 

http://lornetki.camk.edu.pl/test5/wyniki.html

 

Mogę dać Ci słowo, że będziesz z niej bardziej zadowolony niż z Tajgi, bo sam to swego czasu trenowałem ;)

Pzdr

Jestem tego samego zdania.Ewentualnie "nie śmiertelna"BPC 20x60 ,lub 10x50 z rynku wtórnego.Taigi omijał bym z daleka :blink: .Inwestować warto tylko w solidny sprzęt. :rolleyes: Pozdr. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania.Ewentualnie "nie śmiertelna"BPC 20x60 ,lub 10x50 z rynku wtórnego.Taigi omijał bym z daleka :blink: .Inwestować warto tylko w solidny sprzęt.    :rolleyes:
BPC 10x50 mozna kupic za 1/2 ceny Tajgi. Trzeba tylko uwazac na kolimacje. Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to jest ta dobra BPC 20x60 ??

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=42690463

tylko czy to jest oryginał ???????

bo myślałem że już ich nie robią .... a tu pisze "nowa"

(proszę o szybką odpowiedź bo aukcja się kończy dziaiaj o 22)

Edytowane przez jacdaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
jednak kupiłem tą lornetkę z allegro.... (nie czekałem bo potem nie będzie mnie w sieci)... mam nadzieję że nie będę żałował....

jeszcze raz dziękuję za informacje.

W takim razie gratuluje podjętego ryzyka, oby się tylko opłaciło :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba jeśli chodzi o model 20x80 mamy duży krok w tył. Ten nowy wygląda na typową chińszczyznę w plastikowej obudowie i małymi pryzmatami... Wygląda na to, że zlikwidowano w ten sposób dużo zalet poprzedniej wersji 20x80, która była dużą, ciężką i metalową lornetką z potężnymi pryzmatami.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko chce wzucic jedna uwage, a mianowicie celestron wprowadzil nowa lornetke do serii SkyMaster 12x60 i wizualnie przebudowal 20x80, calkiem inaczej wyglada: lzej duzo. Mozna to zobaczyc na http://www.celestron.com/prod_pgs/bino/skymaster.htm

 

 

 

No, no... Ta 60tka może się okazać ciekawą alternatywą w tej klasie wielkości obiektywów - aż z ciekawości udam się do DO, kiedy pojawi się ona w sprzedaży!!

 

Zgadzam się z Arkiem w kwestii restylingu 80tki - przypomina teraz bardziej swoje mniejsze siostry i inne lornetki z klasy "gumowców", a szkoda...

 

Może jeszcze tak poza tym tematem - Celestron powinien zmienić tę jednoroczną gwarancję na swoje bina, bo to jest lekka żenada - ceniący się producenci tego typu sprzętu dają przecież nawet dożywotnie gwarancje na swoje wyroby... :rolleyes:

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron pisze ze teraz gwarancja jest nowa: NO FAULT LIFE TIME WARRANTY. Za $25 pisza ze zrobia wszystko... Ciekawe. A oto wszystko co pisza o tym:

 

"A. Celestron warrants this binocular to be free from defects in materials and workmanship for its usable lifetime. Celestron will repair or replace such product or part thereof which, upon inspection by Celestron, is found to be defective in materials or workmanship. As a condition to the obligation of Celestron to repair or replace such product, the product must be returned to Celestron prepaid together with proof-of-purchase satisfactory to Celestron.

 

B. The NO FAULT provision of this warranty means that regardless of how the binocular may have been damaged or rendered unusable (fully or partially) by the

Owner of the binocular, Celestron will repair or replace the binocular without any questions being asked.

 

To take advantage of this provision, enclose a check or money order for $ 25.00 (U.S. dollars) with the binocular to cover inspection, handling, and shipping.

 

All returns must be accompanied by a written statement setting forth the name, address, and daytime telephone number of the owner, together with a brief description of any claimed defects. Parts or product for which replacement is made shall become the property of Celestron."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.