Jump to content

Canon i obiektyw M42


Grzędziel
 Share

Recommended Posts

Posiadam stary obiektyw Pentacon z gwintem M42. Po zastosowaniu pierścienia redukcyjnego z 42 na bagnet canona obiektyw jest tak oddalony od matrycy, że ostrość jest możliwa wyłącznie dla bliskich odległości. Jednocześnie wielu z Was umieszcza fotki robione w ten sposób. Pytanie jaką należy zastosować przejściówkę żeby było możliwe złapanie ostro nieskończoności.

Link to comment
Share on other sites

Skoro innym redukcje działają, to pytanie raczej jakiej Ty używasz? Z systemami, które mają otwór "wlotowy" większy od M42 wystarczają najzwyklejsze kawałki blachy dostępne na popularnym portalu aukcyjnym.

A może to coś z obiektywem? Sprawdź z innym body.

Link to comment
Share on other sites

Obiektyw jest dobry bo współpracuje z analogową Prakticą i jest ok. Ponieważ wiele ludzi wrzuca tu zdjęcia wykonane różnymi obiektywami M24 domyślam się, że mają jakieś złączki dedykowane właśnie do tego. Ja używam kupionej w Teleskopy.pl która sprawdza się przy teleskopie z wyciągiem Crayforda ale jest za długa dla teleobiektywu.

Link to comment
Share on other sites

Takie gizmo zupełnie wystarcza. Inna sprawa to dokładność wykonania - nie spodziewaj się, że obiektyw będzie "na sztywno", jak na oryginalnym bagnecie

 

Canon-M42.jpg

 

ceny - od kilkunastu złotych

Edited by Fredrixxon
Link to comment
Share on other sites

Gdy byłem (20 lat temu) Nikoniarzem, pamiętam czasy gdy Canon zdecydował się na zmianę bagnetu z FD na EF. Śmiałem się z nich okrutnie, że taki numer wykręcili wszystkim swoim klientom, którzy od tego czasu, przy zmianie korpusu na nowszy musieli wymieniać szklarnię, bo stary system był niekompatybilny z nowym (stare obiektywy wymagają adaptera z soczewkami).

NIkon tego nigdy nie zrobił - mają to samo mocowanie od lat.

 

Nie znam powodów, dla których Canon się na taki krok zdecydował, ale nowy bagnet (EF) jest na tyle duży, że pozwala na podłączenie szkieł różnych systemów w tym np. Contax/Yashica gdzie wiele obiektywów robionych było przez Zeissa i są naprawdę niezłe. Za rozsądną kasę można np. kupić 300mm f4 Carl Zeiss. Fajne szkiełko - udało mi się je kiedyś kupić na ebay-u. Tak więc do Canona podłączysz nie tylko M42 ale i wiele innych systemów.

Sorki za offtop, ale w biedniejszych czasach korzystałem w zasadzie wyłącznie ze starych manualnych obiektywów. Rynek jest ich pełny i są w bardzo przystępnych cenach (jak na cenę dobrych szkieł).

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio kupiłem właśnie Pentacona 200 f/4, tak, żeby sprawdzić jak to wygląda, i z najtańszą przejściówką działa spokojnie do nieskończoności. Przy czym wiem, że jakby się uprzeć, to można "zacząć" mocowanie obiektywu w trzech różnych pozycjach, ale tylko jedna na końcu da "klik" taki, jaki byłby, gdybyśmy zaczynali od białej kropki z normalnym obiektywem.

Warto pójść gdzieś (np. do komisu) z aparatem i obiektywem i od razu sprawdzić, czy wszystko działa, a jak nie, to się zapytać sprzedawcy, z reguły ci ludzie trochę się znają na rzeczy (im mniejszy sklep, tym bardziej się znają :) )

Edited by Behlur_Olderys
Link to comment
Share on other sites

jakby się uprzeć, to można "zacząć" mocowanie obiektywu w trzech różnych pozycjach,

Po to są znaczniki na obiektywach, adapterach i korpusach, żeby tak nie robić. Chyba, że to jakaś perwersyjna frajda w robieniu wszystkiego nie tak jak trzeba ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.