Skocz do zawartości

Canon i obiektyw M42


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam stary obiektyw Pentacon z gwintem M42. Po zastosowaniu pierścienia redukcyjnego z 42 na bagnet canona obiektyw jest tak oddalony od matrycy, że ostrość jest możliwa wyłącznie dla bliskich odległości. Jednocześnie wielu z Was umieszcza fotki robione w ten sposób. Pytanie jaką należy zastosować przejściówkę żeby było możliwe złapanie ostro nieskończoności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro innym redukcje działają, to pytanie raczej jakiej Ty używasz? Z systemami, które mają otwór "wlotowy" większy od M42 wystarczają najzwyklejsze kawałki blachy dostępne na popularnym portalu aukcyjnym.

A może to coś z obiektywem? Sprawdź z innym body.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw jest dobry bo współpracuje z analogową Prakticą i jest ok. Ponieważ wiele ludzi wrzuca tu zdjęcia wykonane różnymi obiektywami M24 domyślam się, że mają jakieś złączki dedykowane właśnie do tego. Ja używam kupionej w Teleskopy.pl która sprawdza się przy teleskopie z wyciągiem Crayforda ale jest za długa dla teleobiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy byłem (20 lat temu) Nikoniarzem, pamiętam czasy gdy Canon zdecydował się na zmianę bagnetu z FD na EF. Śmiałem się z nich okrutnie, że taki numer wykręcili wszystkim swoim klientom, którzy od tego czasu, przy zmianie korpusu na nowszy musieli wymieniać szklarnię, bo stary system był niekompatybilny z nowym (stare obiektywy wymagają adaptera z soczewkami).

NIkon tego nigdy nie zrobił - mają to samo mocowanie od lat.

 

Nie znam powodów, dla których Canon się na taki krok zdecydował, ale nowy bagnet (EF) jest na tyle duży, że pozwala na podłączenie szkieł różnych systemów w tym np. Contax/Yashica gdzie wiele obiektywów robionych było przez Zeissa i są naprawdę niezłe. Za rozsądną kasę można np. kupić 300mm f4 Carl Zeiss. Fajne szkiełko - udało mi się je kiedyś kupić na ebay-u. Tak więc do Canona podłączysz nie tylko M42 ale i wiele innych systemów.

Sorki za offtop, ale w biedniejszych czasach korzystałem w zasadzie wyłącznie ze starych manualnych obiektywów. Rynek jest ich pełny i są w bardzo przystępnych cenach (jak na cenę dobrych szkieł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiłem właśnie Pentacona 200 f/4, tak, żeby sprawdzić jak to wygląda, i z najtańszą przejściówką działa spokojnie do nieskończoności. Przy czym wiem, że jakby się uprzeć, to można "zacząć" mocowanie obiektywu w trzech różnych pozycjach, ale tylko jedna na końcu da "klik" taki, jaki byłby, gdybyśmy zaczynali od białej kropki z normalnym obiektywem.

Warto pójść gdzieś (np. do komisu) z aparatem i obiektywem i od razu sprawdzić, czy wszystko działa, a jak nie, to się zapytać sprzedawcy, z reguły ci ludzie trochę się znają na rzeczy (im mniejszy sklep, tym bardziej się znają :) )

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.