Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Kamil271

Rekomendowane odpowiedzi

Do obserwacji obiektów głębokiego nieba ten 10" Dobson jest sprzętem idealnym. Masz własne podwórko z ciemnym niebem więc ci odpadną problemy transportowe. Sam porównaj apertury 250mm i 130mm, chociaż radziłbym tobie wybrać się na jakiś zlot i zobaczyć naocznie jak i co wygląda. To duży teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że rady Krup są najbardziej sensowne, nie jesteś jeszcze zdecydowany, jaki teleskop będzie Ci najbardziej odpowiadał. Udział w zlocie da Ci możliwość poznania różnych typów teleskopów, popatrzenia przez nie, posłuchanie różnych opinii o sprzęcie i podjęcie właściwej decyzji. Warunki masz dobre do obserwacji. Zakup nieodpowiedniego teleskopu może Cię zrazić do obserwacji astronomicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://fotozakupy.pl/product-pol-997-Sky-Watcher-Dobson-10-PYREX.html

 

powyższy ma już dwa niezłe okulary (no może jeszcze dokup 7mm )

 

Tylko naucz się star hoppingu :)

 

Czyli drukujesz jakieś mapki i szukasz kroczkami ... w szukaczu lub okularem 25mm od najjaśniejszej znanej gwiazdy w rejonie celu.

 

Oczywiście oświetlając mapki latarką diodowa czerwoną, którą kupujesz razem z teleskopem najlepiej.

 

https://deltaoptical.pl/latarka-night-vision,d869.html

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale podłączę się pod ten temat z następującym pytaniem - jeżeli mieszkam w dużym mieście oczywiście dobrze oświetlonym, mam w budynku w miarę wygodny tarasik, czy w ogóle w takich warunkach istnieje jakakolwiek szansa zobaczyć głębokie niebo ? czy istnieje jakiś teleskop to umożliwiający ? czy też mam raz na zawsze porzucić wszelkie myśli na prowadzenie takich obserwacji w tych warunkach ?

 

Jestem początkującym na etapie lornetki i na razie tylko teoretycznie rozważam zakup w przyszłości teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale podłączę się pod ten temat z następującym pytaniem - jeżeli mieszkam w dużym mieście oczywiście dobrze oświetlonym, mam w budynku w miarę wygodny tarasik, czy w ogóle w takich warunkach istnieje jakakolwiek szansa zobaczyć głębokie niebo ? czy istnieje jakiś teleskop to umożliwiający ? czy też mam raz na zawsze porzucić wszelkie myśli na prowadzenie takich obserwacji w tych warunkach ?

 

Jestem początkującym na etapie lornetki i na razie tylko teoretycznie rozważam zakup w przyszłości teleskopu.

Ja mieszkałem w mieście 200 000 luda, w bloku , z balkonu ruską lornetką kronos 20x60 i chińską 25x100 oglądałem m42 , m45 , nie jest tak źle , w mieście w bloku z balkonu można wiele zobaczyć, mi się podobało. Lepiej lornetkę kupić niż teleskop ( na pierwszy raz, na zachętę ). Taka lornetka o średnicy soczewki 100-110 mm daje dobry widok , pierwszy z brzegu teleskop mały nie przeskoczy jej.

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni zgadzam sie z berkutem123, mieszkam na peryferiach Warszawy, do centrum mam 20 minut samochodem, obserwacje prowadzę lornetką 10x50 z ogródka. Chociaż warunki są odległe od doskonałych to i tak po każdej nocy z lornetką kładę się spać ustysfakcjonowany. M42 i M45 są oczywiste, ale jest dużo obiektów mnie oczywistych i trudniszych które również da radę upolować.Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.