Skocz do zawartości

TELESKOP + MONTAŻ + OSPRZĘT


BODEK91

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ten zalinkowany refraktor, ba, dwie sztuki nawet mam (lornetkę będę próbował z nich zrobić). Dobry, w miarę tani , największy z łatwo dostępnych refraktorów, krótka ogniskowa -czyli szerokie pole -małe powiększenie. Sprawdza się jako sprzęt do dziennych obserwacji -do tego, go

używam właśnie. Ale jest ciężki , na moim statywie azymutalnym drga jak osika. To nie jest precyzyjny refraktor z lepszymi soczewkami (APO-ED). Gdyby on był z tych lepszych,kosztował by fortunę. Jak oglądasz czyjeś fotki w necie to zobacz czym je robiono. Aparat foto musi się dać podpiąć pod dowolny montaż. Ja ci nie doradzę jaki refraktor kupić , bo sam zdjęć nie robię . Podpinałem swoją lustrzankę pentaxa pod refraktor , ale tylko do zdjęć księżyca , do zdjęć dziennych. Widziałem gdzieś zdjęcia w necie robione tym refraktorem -ich autor nie polecał tego sprzętu do astrofoto.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest jakis refraktor 150mm , czymś takim plus montaż, jakiś super stabilny to co innego . Tylko cena masakryczna, tamten zalinkowany kosztuje 1/10 -1/12 tego. Astrofoto to droga zabawa , domyślam się że czasochłonna . Ludzie się napalają , fotki widzą w necie. Nawet w dzień zrobienie zdjęcia takim refraktorem jest klopotliwe , atmosfera daje mgiełkę , falowanie, tupnięcie nogą drgania, wiatr rusza rurą. A co mowić, jak ma się precyzyjnie tuba poruszać za gwiazdą , czas tego sledzenia długi (długo się naświetla) , pogoda -widoczność ,obróbka w komputerze materiału. Pewnie że nie świeci garnki lepią -Można się rzucić na głeboką wodę. http://www.astrokrak.pl/sky-watcher-/2578-teleskop-sky-watcher-esprit-150mm-f-7.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaka Tube polecacie ? Gouding itd kupie za jakis czas jak ogarne sie .. teraz tylko montaz , i tube no i ksiazki do nauki :)


Chcialbym jednak cos zobaczyc .. Pan w sklepie ( teleskopy.pl ) przekonuje mnie na ta tube co podalem wczesniej .. http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2068&lunety=Tuba_optyczna_GSO_N-254/1000_M-LRN_OTA

Moze i za jasna .. ale 10cali czyli mieszcze sie w waszych zalozeniach a z czasem ja ogarne ... i nawet " cos" zobacze o nie powiem ale jak zobacze jakas fajna gromade to juz bede zadowolony :)

A na eq6 bede robic w nocy fotki takze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan w sklepie ( teleskopy.pl ) przekonuje mnie na ta tube co podalem wczesniej .. http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2068&lunety=Tuba_optyczna_GSO_N-254/1000_M-LRN_OTA

 

Moze i za jasna .. ale 10cali czyli mieszcze sie w waszych zalozeniach a z czasem ja ogarne ... i nawet " cos" zobacze o nie powiem ale jak zobacze jakas fajna gromade to juz bede zadowolony :)

 

A na eq6 bede robic w nocy fotki takze :)

To powiedz panu w sklepie, żeby nie wciskał kitu, bo ta tuba jest za duża na NEQ6 do foto. Po co większa tubę, skoro niedokładność prowadzenia i tak sprowadzi zdjęcie do poziomu z mniejszej tuby. A nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak trudną rzeczą jest kolimacja takiego ustrojstwa i zapewnienie odpowiedniej sztywności, szczególnie dla kogoś bez doświadczenia. Ta światłosiła przełoży się tylko na wielką masakrę rogów zdjęcia, nic ponadto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych pieniądzach, to ja bym tradycyjnie polecał najtańszy refraktor apochromatyczny o ogniskowej 400mm, świetle f5.6. Używka kosztuje mniej, więcej 3,5 tys. PLN. IMHO, najlepszy stosunek jakości do ceny dla tej ogniskowej.

Niestety, polecany refraktor ma mocowanie do porządnych aparatów fotograficznych. Bezlusterkowce Sony dadzą się podpiąć przez adapter, który ma soczewki, więc degraduje obraz.

 

Link do refraktora:

http://www.optyczne.pl/175-Canon_EF_400_mm_f_5.6L_USM-specyfikacja_obiektywu.html

 

i ze dwa linki do zdjęć zrobionych tymże refraktorem przez kompletnego amatora:

http://1.bp.blogspot.com/-U6jsyjVGm6E/U1DjUZDgkCI/AAAAAAAAB_I/0BypHUjlCpI/s1600/test.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-K-SIJskCspI/VCdI3mULySI/AAAAAAAACHU/0MN7Fm63OCE/s1600/M31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz ,, ok , powiem mu . Masz to jak w banku .. ale zamiast negowac zaproponuj mi cos :) Bo mam problem tylko i wylacznie teraz z tuba a kazdy skupil sie tylko na pojezdzaniu mi jak to ja nie mam doswiadczenia ... a w innch tematach ludzie tacy sami jak i ja a doradztwo pierwsza klasa . Na poczatku jeszcze pisali ludzie z doswiadczeniem bez ironii.. a teraz .. masakra ( nie mowie o wszystkich ) Newton 150/750 ? bEDZIE PRZEZ TO COŚ WIDAC ? chodzi mi o DSy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego się spodziewasz po DS-ach? Jeśli takich widoczków jak na zdjęciach, to ni chu, chu.

 

Nie złość się bo złość piękności szkodzi. Sęk w tym, że ci bardziej doświadczeni radzili jak trzeba, a nie jak Ty chcesz. Czyli radzili źle, więc drążysz temat, aż ktoś Ci powie to, co chciałbyś usłyszeć. Ale nikt nic takiego nie powie, bo Twoje wyobrażenia o astronomii obserwacyjnej i fotograficznej dramatycznie rozjeżdżają się z rzeczywistością.

Masz dwa wyjścia z sytuacji:

- wrócić do początku wątku i czytać ze zrozumieniem, a jak czegoś nie rozumiesz, to drążyć temat aż przyjdzie objawienie,

lub

- kupić wedle uznania. Koledzy się ucieszą, bo za niedługi czas nowe dostawy niemal nieużywanego sprzętu trafią na giełdę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał SW200/1000. Do foto dobrze dopasowany, do wizuala już w miarę rozsądny. 6" może nieco łatwiejszy w foto, ale w wizualu pozostawi niedosyt.

Dokładnie to zaproponowałem na samym początku :D... Poza tym tuba nie droga i jak już się zorientuje, co i jak będzie mógł ją sprzedać i iść w którymś kierunku :D

Tak jak ja zrobiłem ;)

 

 

Na poczatku jeszcze pisali ludzie z doswiadczeniem bez ironii.. a teraz .. masakra

 

Urocze :D:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciechan ... urocze na dobranoc ..


200x1000 czy 150x750 , ktory nada sie lepiej i da lepszy obraz ? Raz a konkretie Panowie .

jEST TROCHE COS W TYM ZE OCZEKUJE ZEBY KTOS MI PRZYTAKNAL , ,, zgadzam sie .. ale zaczyna mi sie w miare wszystko rozjasniac , ale ironii takz etutaj nie brakuje typu " kup sobie wędke ... " sam sobie kup psa i idz pasać owce ... :fool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wielki Newton dobrze dopasowany do foto dla początkującego? Serio? Nie czytałeś historycznego wątku "sprzęt zakupiony"? :)

Nawet pisałem w nim intensywnie :) Tutaj można by zrobić tak, że newton puki co wizual, a do foto obiektyw na montażu, a z czasem przejście na tubę.

A jeśli porównywać 200/1000 i 150/750, to problemy będą takie same, a jeden i drugi z guidingiem będą dobrze działać na EQ6, więc mając na względzie wizual lepiej ten większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-N-200/1000-(BKP200/1000)-OTAW-Dual-Speed-teleskopy-2461.html ???????

 

 

Ktos mi podpowie gdzie moge kupic luetke biegunowa do EQ6 ?? bo nie moge znalezc .

 

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1631

 

Nie ma za co. Nie wiem, czemu chcesz nowe, skoro na giełdzie będzie taniej...

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1631

Nie ma za co. Nie wiem, czemu chcesz nowe, skoro na giełdzie będzie taniej...

Wiem, że nie chcesz źle, ale doradzając coś w temacie, którego dobrze nie znasz możesz wprowadzać w błąd. I tak właśnie zrobiłeś, bo montaż EQ6 ma wbudowaną lunetkę i nie kupuje się jej osobno. A w linku jest do EQ5, czyli zupełnie co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie chcesz źle, ale doradzając coś w temacie, którego dobrze nie znasz możesz wprowadzać w błąd. I tak właśnie zrobiłeś, bo montaż EQ6 ma wbudowaną lunetkę i nie kupuje się jej osobno. A w linku jest do EQ5, czyli zupełnie co innego.

O widzisz. Nie wiedziałem. Człowiek się całe życie uczy.

A co do lunety to warto spojrzeć na opis

"Współpracuje m.in. z:

• Sky-Watcher EQ5, EQ6"

Jeśli mówimy o SW. a wyżej nie znalazłem informacji o innym montażu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nadal polecam sw200/1000 dual speed, na neq6.

Można już coś zobaczyć w wizualu i da się nad nim zapanować robiąc zdjęcia (wymaga to oczywiście odrobiny wprawy).

Jakie zdjęcia da się zrobić takim zestawem możesz poszukać w googlach.

A jak już będziesz wiedział, czy kręci Cię fotografia, czy jednak wolisz oglądać to albo kupisz APO lub szybkiego Newtona lub

WIELKIEGO Mewtona na dobsonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofoto - 150/750,

do wizuala 200/1000

 

z jednego i drugiego możesz robić zdjęcia i obserwować, każdy ma swoje plusy i minusy

6" łatwiej ogarniesz do robienia zdjęć, ale jak napisał Mateusz - pozostawi niedosyt w wizualu, bo to "tylko" 6"

8" da ładniejsze obrazy w wizualu, ale będzie trudniejszy do ogarnięcia w astrofoto

 

Gdybym miał polecać to poleciłbym 6" (czyli 150/750).

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.