Skocz do zawartości

Mgławica VdB 152 blisko


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

To fragment większej pracy, pozyskany niejako "przy okazji"

Najbardziej ucieszyły mnie widoczne detale mgławicy wokół przesłoniętej mgławicą gwiazdy DB+69 1231 w "głowie" mgławicy. Widziałem je na innych fotkach ale do tej pory skala nie pozwalała ich pokazać.

Zdjęcie z Chorwacji, z wakacji w Trogirze.

FSQ 106N, ATIK ONE 9M na Takahashi EM-10 . Guidowane Lodestar SX2 z Orion Miniguide scope. Skala natywna, czyli 1,44 arcsec/piksel. To 25 % crop z pełnej klatki

60x600 sekund.

 

bb9b6ed9b2c09fa93c73ca0269e61656.16536x1

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem kolor 8x600 sekund na każdy kanał plus 4 godziny obróbki. Ale to nie jest koniec projektu..muszę popracować nad Herbig Haro 450 , bo kiepsko widać...

 

db075c0908755f91c7ee5fb59823f1ef.16536x1

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze takie przypadkowe cropy wychodzą fajnie, akurat tutaj było co pokazać. Bardzo mnie cieszą te farfocle w podświetlonej mgławicy :) . Zdjęcie będzie uzupełnione o Ha , bo tam też się sporo dzieje.

Acha, po raz pierwszy poproszę chyba posiadaczy Photoshopa o obejrzenie zdjęcia w funkcji equalize - warto!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam Twoje zdjęcia takie jak to (albo Marcina P. i innych) i czytam o godzinach zbierania materiału, potem o kolejnych godzinach żmudnej obróbki (do której potrzebna jest stosowna wiedza i doświadczenie), żeby mogło powstać takie zdjęcie. Ciężka i czasochłonna praca. No i patrzę na efekt, który rzeczywiście zadziwia...

Ja raczej nigdy takich nie będę robił.

I tak sobie myślę: ile w jest w tym jeszcze fotografii a ile już sztuki - na podobieństwo rzemieślników w dawnych czasach, którzy godzinami ślęczeli, żeby wyrzeźbić ornament np. na nodze od krzesła, które miało potem cieszyć ludzkie oko w czyimś salonie. I ten mebel nosi dziś nazwę "krzesło" i ten kupiony dziś w szwedzkim dużym sklepie również. Ale czy w obu wypadkach to słowo oznacza to samo?

 

To może wprowadźmy rozróżnienie w terminologii: na przykład "astrofotografia" i "arcyastrofotografia" :Loveit:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.