Skocz do zawartości

Newton czy refraktor?


animalis69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam małe pytanie. Jestem w posiadaniu teleskopu synta 6" na dobsonie. Jest fajny, ale w miescie malo poreczny i trudno robic z nim czeste wypady bez auta. W najbliższym czasie chciałbym go zmienic na refraktor aby uzyskać lepsze efekty i wiekszą mobilność do tego przyszłościowo może jakaś sesja astrofoto. Wybrałem model Bresser Messier AR-102/600 HEX na eq 3-2. Pytanie do mądrzejszych. Czy to zmiana na lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zły wybór.

Ten który masz jest bardziej mobilny.

Bez samochodu generalnie to tylko lornetka.

chcę się odnieść tylko do ostatniego wersu, dla chcącego nic trudnego rowerem też da radę sobie poradzić z przewiezieniem teleskopu ale max w przypadku newtona to 150mm na EQ5 bo dalej to już może być zbyt ciężko.

Wiem bo dałem radę co prawda trochę mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maki mają długa ogniskową i są ciemne. O astrofoto oprócz planetarnego możesz zapomnieć. Do tego długa ogniskowa to mała skala a mała skala to i dokładny montaż potrzebny i guider i sporo doświadczenia. Ten model który wybrałeś ( optyka plus montaż) to według mnie wyłącznie wizual.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ten temat - mobilność. I słabo to wygląda.

 

Zaczynałem od Synty 200/1000. Później zrobiłem Newtona ATM 200/1000.

W międzyczasie doszedł refraktor SW 150/750 i Mak 127 ostatnio.

Ten zestaw - refraktor 150/750 i Mak 127 to chyba najlepsze połączenie jak dla mnie, polecam.

Jednak z mobilnością nie ma to nic wspólnego. Jako para - jest super.

 

Najbardziej mobilny jest Mak 127 na np AZ4. Ale jasny nie jest. Chociaż pod ciemnym niebem daje piękne obrazy DSów, w każdym razie tych jaśniejszych.

Refraktor SW 150/750 to super sprzęt do wizuala do szerokich pól, ale jest dość ciężki...

 

Refraktorek 102/600mm to nie jest zły sprzęt. Jednak poczujesz niedosyt po Newtonie 6".

Jest to fajna tubka, mobilna na AZ4, chyba mniej na EQ3-2.

Ale moim zdaniem jako dodatek do Newtona 6", nie zamiast.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zobaczyć galaktykę Andromedy, nie jako szarą plamę, to prawdopodobnie będziesz musiał pójść w astrofoto.... Mam Gso 10" też na dobsonie i ten obiekt nadal w wizualu to szara plamka. Jeśli chcesz polować na obiekty głębokiego nieba, to jednak zwierciadło, nie soczewki (przynajmniej przy tym budżecie). Inna sprawa to naprawdę ciemne miejsce - bez zaświetlenia od miast i o czym się ostatnio przekonałem - adaptacja wzroku do kompletnej ciemności ktora trwa u mnie 1,5 godziny. Wtedy można wyłuskać lepsze szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne wyjście, jakie widzę, to powiesić aktualnego newtona 6" na paralaktyku (EQ-5 z napędem to minimum) lub dorobienie do montażu Dobsona klina paralaktyczenego, ale to półśrodek.

Jeśli nie chcesz tracić na zasięgu I rozdzielczości a jednak pchać się w refraktor, to pozostaje Ci co najmniej coś klasy semi-APO (czyli dublet ED) o średnicy 127~130mm, a to niestety kosztuje całkiem sporo.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz coś bardziej mobilnego od dobsona 6" (domyśłam się że to długa rura czyli 1200mm ogniskowa)

to najlepszym wyborem będzie refraktor na montażu azymutalnym (np. AZ4). Z tym że osobiście uważam, że

do obiektów rozciągłych DS aperturami do 20cm można sobie tylko "polukać". Natomiast (przynajmniej ja)

koncetruje się z reguły w obserwacjach na gromadach otwartych lub planetach (te ostatnie już niestety "uciekły").

Minimalna sensowna apertura to 80mm. Można kupić refraktor 120/600 z AZ4 i to będzie całkiem sympatyczny zestaw

do szerokich pól, jeśli chodzi o obiekty mgławicowe pokaże zbliżone wyniki do newtona 6".

Maki odradzam, problemem jest brak możliwości uzyskania szerokich pól przy mniejszych powiększeniach.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można rozważyć refraktor Messier AR-127s 127/635 na EQ5, lepszy jest AR-152s 152/760 ale tu trzeba montaż EQ6, bo i jego waga większa. http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_79&products_id=157&lunety=Teleskop_Messier_AR-127S_127/635_EXOS_EQ-5

Ja swój (skrócony co prawda pod bino) refraktor SW 150/750 wieszam na AZ4 albo na ALT-AZ5. Na tym focić się nie da, mobilne też nie jest za bardzo.

Też jakoś daje radę. Drgania wygaszają się w miarę szybko. To refraktor do dużych pól, dużych powiększeń tu nie stosujemy.

Ale 120/600 jest trochę lżejszy.

Jeśli chodzi o mobilność, to pozostaje chyba to co napisał kolega post wcześniej 120/600 i AZ4. Ale bardzo lekkie to nie będzie :-) i nie porobisz foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw mobilny bez auta, to krótki refraktor 100-120mm i dobry montaż AZ, np. AZ4. Natomiast EQ3-2 i każdy inny paralaktyk się nie nada, z racji wagi i złożonej konstrukcji pełnej wystających elementów, regulacji itp. Wiem, bo nosiłem się z EQ3-2 i Makiem 127 po osiedlu...
Newton 150/750 jest mobilny w sensie tuby, bo wejdzie stabilnie do dużego plecaka. O ile dałoby się to efektywnie pożenić np. z AZ4 (co ze średnicą tuby w tym aspekcie, czy nie haczy bliżej zenitu -do sprawdzenia), byłby to świetny mobilny zestaw. Podobnie, jakby do tej rury dorobić własny mały montaż Dobsona.
Tuba z Dobsona jest tu mniej poręczna, bo za długa. Tak czy owak, do transportu na nieduże odległości da się ją dostosować kombinując jakiś worek/pas nośny.
W przypadku małego zestawu (mniejszego od 6", chyba, że 150/750) można pomyslec o transporcie rowerowym -mam tu na myśli przyczepkę rowerową. Są takie, na 2 kółkach, do transportu 2-ki dzieci. Myślę,że stabilność i ładowność będzie wystarczająca (kwestia opakowania, jakieś pudło styropian/pianka?). Muszę tu zastrzec, że owych przyczepek nie widziałem w akcji za rowerem, ale już przerobione, na płozach z nart, w zaprzęgu rodzicielskim (1 lub 2-ka na nartach biegowych/śladowych). Wehikułem takowym jeździły po 2 kilkuletnie brzdące w Izerach :D Moim zdaniem idealne rozwiązanie pod teleskop dla rowerzysty.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.