Skocz do zawartości

Pixinsight - kalibracja i integracja kanału Ha - Pomocy! :)


Ciechan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

drugi tydzień walczę próbując ogarnąć temat kalibracji i składania kanału Ha.

Osiągnąłem jakiś postęp ale mimo wymiany klatek kalibracyjnych pojawia mi się po złożeniu mam bardzo dużo szumu :(

Czy tak powinno być? Jak go się pozbyć?

Pomóżcie proszę, bo kończą mi się już pomysły!

 

Pozdrawiam,

Jarek

 

PS. zdjęcie robione QHY8L

 

integration_ABE-Ha.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optyka f5.5. Klatki po 10min.

Klatek kalibrujących 50 Biasów, flatów i darków po 20

 

Czyli jak złożę więcej materiału Ha to ten szum Twoim zdaniem powinien zniknąć? Materiał mam z kilku dni. Każdy dzień chciałem złożyć osobno, a potem połączyć ale utknąłem na szumie w Ha z każdego praktycznie dnia... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę aby w kolejne dni expozycji utrzymywać identyczny kadr. Nie krec kamerą, celuj zawsze w ten sam punkt rozpoczynając sesje.

Oczywiście suby przed i po meridian flip są jak najbardziej ok.

 

Twoja kamera lubi dużo klatek.

http://astropolis.pl/topic/54624-ngc6888/

 

Czy darki i flaty masz wykonane poprawnie?

Pisałem o tym na forum dla QHY8L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - na pewno masz dobrze ustawione larametry debayeringu?

Po drugie - Ha to sygnał monochromatyczny i spokojnie możesz pozbawić go koloru GENEROWANEGO PRZEZ KAMERĘ.

Po trzecie to kamera OSC i do naświetlania Ha wymaga trzy razy tyle naświetlania co kamera mono. Proponuję przedłużyć tez czasy do 20 minut.

Po czwarte warto obrabiać wyłącznie sygnał czerwony , bo inne to tylko szum.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - na pewno masz dobrze ustawione larametry debayeringu?

Po drugie - Ha to sygnał monochromatyczny i spokojnie możesz pozbawić go koloru GENEROWANEGO PRZEZ KAMERĘ.

Po trzecie to kamera OSC i do naświetlania Ha wymaga trzy razy tyle naświetlania co kamera mono. Proponuję przedłużyć tez czasy do 20 minut.

Po czwarte warto obrabiać wyłącznie sygnał czerwony , bo inne to tylko szum.

Ad.1 - Debayering mam ustawiony dobrze.

Ad. 2 - zgadza się... tylko nie bardzo jeszcze umiem to zrobić w Pixie (to moje pierwsze kroki)

Ad. 3 - Dziękuję za radę. Tak zrobię. Przy następnym materiale wydłużę klatki. Jednak nie chciałbym wyrzucać tego, co już zebrałem. No chyba, że nic się z tym nie da zrobić.

Ad 4. - czyli z każdej klatki powinienem wyciągnąć kanał czerwony, zapisać i dopiero dalej obrabiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta metoda na sprawdzenie czy masz dobrze ustawioną debajeryzcję. Pobierz darmowy Fitswork.

W programie funkcja debayer podaję ustawienia dla QHY8L:

https://www.dropbox.com/s/rn4lvn698445v6c/qhy8l.fcm?dl=0

wczytujesz plik z powyższego linku.

Powinno wyjść czerwono.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę aby w kolejne dni expozycji utrzymywać identyczny kadr. Nie krec kamerą, celuj zawsze w ten sam punkt rozpoczynając sesje.

Oczywiście suby przed i po meridian flip są jak najbardziej ok.

 

Twoja kamera lubi dużo klatek.

http://astropolis.pl/topic/54624-ngc6888/

 

Czy darki i flaty masz wykonane poprawnie?

Pisałem o tym na forum dla QHY8L.

 

Staram się nie zmieniać kadru... ale wiesz pewnie nie ustawiam, co do piksela. W każdym razie nie zmieniam rotacji....

Co do liczby klatek to już wiem :) Podziwiałem Twoje zdjęcie i właśnie taki kanał Ha chciałbym zebrać i dodać do reszty :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez faltów da się złożyć ale z kolei jest nie wyrównane pole :)

Ale zobaczysz, czy plamy znikną.

 

Ja bym odstrzelał jeszcze 10 darków, żeby mieć te 30 sztuk, choć da to niewielką zmianę.

 

Obrób co masz, broń boże nie wyrzucaj! Zmiana subekspozycji z 10 na 20 min nie uczyni cudów, zmiana nie będzie drastyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za pomoc.

Zrobiłem nowe klatki kalibracyjne i złożyłem cały posiadany materiał w Ha.

Na razie nie wydłużyłem czasu klatki, bo nie było okazji ale przy najbliższej pogodzi dopstrykam jeszcze 20min klatek.

Na razie wyszło mi coś takiego po złożeniu, bez obróbki. Jestem bardzo dumny, bo to moje pierwsze zdjęcie Ha :)))

Teraz muszę jakoś to złożyć z resztą materiału i obrobić :)

 

 

integration1_registered-kanał-Ha.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.