Skocz do zawartości

Pixinsight - kalibracja i integracja kanału Ha - Pomocy! :)


Ciechan

Rekomendowane odpowiedzi

Tu jeszcze link do fMASTERFLAT przed debeyeryzacją:

 

https://drive.google.com/file/d/0BxNnDTqzxe4nc1VySS1lQ0pXdG8/view?usp=sharing

 

Przedlądałem kanały w tym flacie i zdecydowanie coś jest nie tak... wygląda na to, że w kanale R mam tylko szum. Albo czegoś tu nie rozumiem. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kanale R będziesz miał tylko szum, bo jak masz założony filtr Ha to z czerwonego wycięte jest prawie wszystko. Flat trzeba naświetlać tak długo, aby w kanale R było 60% ADU max. a to dobierzesz wyłącznie eksperymentalnie .. czyli naświetlasz flata>debayer> ekstrakcja RED> kontrola poziomu i tak do skutku aż osiągniesz 60% ADU max WYŁĄCZNIE W KANALE CZERWONYM!

I dopiero taki flat możesz wykorzystać do kalibracji CZERWONEGO wyjętego z RGB a naświelonego z filtrem Ha.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie zdjęcie wygląda wreszcie poprawnie. A co to za format masterflata? W czym to otworzyć?

Ja proponuję flaty robić na czymś na tyle jasnym, żeby czasy był względnie krótkie. Dłuższe czasy to już pojawienie się szumu termicznego, hotpikseli i całego dziadostwa. A flata można zrobić na czymś na tyle jasnym, żeby nie wymagało długich czasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jeśli jest załoźony filtr Ha i będzie robiony flat to musimy uwzględniać poziom naświetlenia wyłącznie w kanale czerwonym, bo tylko on będzie właściwym odwzorowaniem tego, co nam jest potrzebne. Inne kanały będą miały inne dziwne poziomy lub ich zupełnie nie będzie. A jak to zrobić w kamerze OSC żeby podglądać histogram tylko jednego kanału?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kanale R będziesz miał tylko szum, bo jak masz założony filtr Ha to z czerwonego wycięte jest prawie wszystko. Flat trzeba naświetlać tak długo, aby w kanale R było 60% ADU max. a to dobierzesz wyłącznie eksperymentalnie .. czyli naświetlasz flata>debayer> ekstrakcja RED> kontrola poziomu i tak do skutku aż osiągniesz 60% ADU max WYŁĄCZNIE W KANALE CZERWONYM!

I dopiero taki flat możesz wykorzystać do kalibracji CZERWONEGO wyjętego z RGB a naświelonego z filtrem Ha.

 

Super, dzięki za podpowiedź.Tak zrobię. Do tej pory sprawdzałem ADU dla sumy kanałów. :) Naświetlę flaty jeszcze raz sprawdzając ADU tylko dla R, a resztę wytnę.

 

Jednak mam jeszcze pytanie, bo nie do końca jest dla mnie jasne to, co teraz mam.

Naświetlałem w flaty z filtrem Ha, czyli poza długością ok. 656.28nm wszytko powinno być wycięte albo prawie wszystko. A jak wyciągnę osobne kanały (image->extract->Red Channel) to dostaję szum w kanale R i obraz w kabałach G i B, a mi się wydawało, że powinno być odwrotnie.... Dlaczego tak jest? Ja nie mam pojęcia :(

 

FLAT_Ha_G14_new_1_12s_7_C0_RGB_VNG_R.jpg

 

FLAT_Ha_G14_new_1_12s_7_C0_RGB_VNG_G.jpg

 

FLAT_Ha_G14_new_1_12s_7_C0_RGB_VNG_B.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie sztucznego flata (montaż obecnie przechodzi proces wymiany łożysk i zakładania pasków więc nowe flaty muszą poczekać) i zintegrowałem sam kanał Ha. Jest lepiej ale nadal mam szum. Czy Waszym zdaniem taki poziom szumu powinien być, czy dalej z tym walczyć?

 

integration1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.