Skocz do zawartości

Proszę o ostatnią poradę...


Konrad Gałązka

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądajac te wszystkie testy mam teraz taki mętlik w głowie że nie wiem co już zrobić. Ponieważ wiem że jesteście naprawdę doświadczeni w lornetkowych sprawach proszę Was o ostatnią poradę.

 

Rzecz w tym że mam około 400 zł przeznaczone na lornetkę. Po dokładnym rozeznaniu się ewentualny wybór padł na:

-Olympus 10x50 DPS I (399zł)

-Delta Optical Everest 10-30x60 (369zł) <- ale ten zoom troche mi tutaj nie pasuje

-Delta Optical Taiga 11x70 (449zł)

-Delta Optical Hunter 9x63 (429zł)

 

Lornetkę potrzebuję do obserwacji przyrody. Myślałem że Olympus to dobry wybór bo w zasadzie firma jest naprawdę porządna i ją bardzo lubię, ale jak przeczytałem test lornetek Delta Optical to trochę się zawahałem... przypuszczam że część z Was ma jedną z wymienionych lornetek dlatego bardzo proszę o pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Delta Optical Everest 10-30x60 (369zł) <- ale ten zoom troche mi tutaj nie pasuje

To właściwie dobrze, że Ci nie pasuje. Lornetki z zoomem nie nadają się do obserwacji astronomicznych (napisaleś, że chcesz do przyrody to wtedy tak ale pow. 30 x bedzie wymagalo statywu). Są za ciemne.

-Delta Optical Taiga 11x70 (449zł)

Ta lornetka może wymagać statywu ze względu na swoją wagę.

Delta Optical Hunter 9x63

Także duże obiektywy = duży ciężar

Myślałem że Olympus to dobry wybór

Też tak sądzę.

Możnaby wziąść ewentualnie pod uwagę jeszcze taigę 10x50 ale w testach nie wypadla najlepiej :(

 

Taiga 8x40 wypadla bodajże najlepiej w testach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do celów przyrodniczych nie ma sensu kupować lornetki wiekszej niż 50mm, bo będzie duża, ciężka i nieporęczna - dobra 30-tka lub 40-tka będzie nawet bardziej ergonomiczna do tych celów. Chyba,że chodzi o obserwcje przy słabym oświetleniu z duzej odległości - wtedy te 50mm szkła mają jak najbardziej sens, ale nie wieksze. Sam mam bardzo lekka 10x50 -wazy 800g,a i tak jest to kawał lornety. Co do zooma, to mógłby być O.K., gdyby nie to,że będzie miał b. wąskie pole widzenia - to zabija jedna z podstawowych zalet lornetki, nie tylko w astro. Powiekszenia ponad 10-15x będa wymagały i tak statywu. Znacznie lepszym wg. mnie wyborem od lornety zoom jest zestaw: stałoogniskowa lornetka 30-40mm o jak największym polu widzenia plus niewielka lunetka zoom na mini statywie lub małym statywie foto. Do 50mm takie lunetki są nie droższe od lornetek i maja zbliżone rozmiary, potem ich ceny i gabaryty rosną gwałtownie. Jeśli wybrac mały i kompaktowy model, to oba sprzęty mozna bedzie zabierać jednocześnie na wyjazd. Oba mają zupełnie inny zakres optymalnych zastosowań - lornetką można przepatrzyć szybko duży obszar i śledzić szybko poruszające się obiekty nawet w niewielkiej odległości. Lunetka z dużym pow. idealnie się nada do do obserwacji z dużej odległości detali konkretnego obiektu, który się nie przemieszcza. Niektóre moga służyć jako teleobiektyw do zdjęć. Nie zastąpi nam jednak lornetki, ze względu na bardzo małe pole widzenia, 2-3.5x mniejsze niż w lornetce. Lornetka zoom z kolei łączy raczej wady obu tych rozwiązań, niż zalety. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując do obserwacji przyrodniczych polecam modele 10x50 z optymalną źrenicą wyjściową 5mm z kontrastowymi, białymi obrazami w następującej kolejności:

 

Zeiss 10x50

 

Minolta Actiwa 10x50

 

Olympus 10x50

 

W plastiki i wynalazki z niższej półki nie ma sensu mierzyć bo to namiastki jakości obrazu wyżej wymienionych :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak szukasz 70-siątki to tutaj :http://www.allegro.pl/show_item.php?item=33964912 .Nie sugeruj się marką i dziwnym opisem (50x80) .Delta O. sprzedaje to samo jako Taiga 11x70.Idealna na młode oczy.Zielonkawe warstwy na obiektywach !"Skoro Dosia pierze tak samo,to po co przepłacać" :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy w trakcie opracowywyania wyników testu, więć na szczegóły trzeba poczekać. Teraz tylko

powiem, że Breakery mają pryzmaty ze szkła Bk7, a Taigi mają BaK-4. Dodatkowo pryzmaty w Beakerach

nie są niczym pokryte, a w Taigach są warstwy z fluorku magnezu. Mało?

 

Naprawdę następnym razem zanim coś komu polecisz zastanów się nad tym. Człowiek wydaje na lornetkę

swoje ciężko zarobione pieniądze, a Ty lekką ręką twierdzisz, że jedna lornetką jest taka sama jak druga,

nie mając ich nigdy w rękach. Trochę pokory...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Stwierdziłeś cyt."Człowiek wydaje na lornetkę

swoje ciężko zarobione pieniądze, a Ty lekką ręką twierdzisz, że jedna lornetką jest taka sama jak druga,

nie mając ich nigdy w rękach. Trochę pokory... " :oops: Otóż miełem w rękach w/w Breakera oraz D.O. Taiga-16x80. Jeżeli różnica jest tylko jak Piszesz w"Breakery mają pryzmaty ze szkła Bk7, a Taigi mają BaK-4" oraz"Dodatkowo pryzmaty w Beakerach

nie są niczym pokryte, a w Taigach są warstwy z fluorku magnezu".To Twoim zdaniem warto zapłacić 2x tyle za Taige ?Ja twierdzę ,że nie.To sprzęt "popularny",i fluorek na pryzmacie Bak-4 niewiele tu zmieni.A na pewno nie uzasadnia 100% różnicy ceny.Pozdr. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, jeżeli spore winietowanie na pryzmatach Bk7, kiepska sprawnośc związana z niepokryciem aż czterech

granic nie robi różnicy w astro to kupuj Breakera. A dziw mnie jednak bierze, że skoro miałeś w rękach obie lornetki nie zauważyłeś tak podstawowych rozbieżności pomiędzy obiema lornetkami.

 

Nie są to jednak jedyne róźnice. Delta ma wpływ na swoich

producentów i to widać, że wybrzydza i odrzuca najmniej udane sztuki. Nie licz na to, że sprzedawca Breakerów z Allegro będzie stosował taką samą taktykę. Tam się sprzedaje najgorszy junk, którego już nikt inny nie chce.

 

A poza tym, jeśli komuś coś polecasz to bądź odpowiedzialny. Napisałeś wyraźnie, że to te same lornetki,

a nie są takie same. Kwestie dwukrotnej róźnicy w cenie pozostaw kupującemu.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku.Czy ja gdzikolwiek napisałem ,że w/w Breaker winietuje i.t.p.Otóż stosując Twoją definicję winietowania(pociemnienie na skraju pola widz.) w w/w wynosi ono 0 (zero). Nie wiem z kąd pochodziły Wasze ,testowane Breakery.Może tylko z wyglądu przypominały tego o którym piszę..Ja go kupiłem(tylko dla tego ,ze mogłem osobiście odebrać).Sprzedający twierdził ,ze kupił we Włoszech w cenie ~150zł.I polecam go calą odpowiedzialnością kolegom z Poznania(ponieważ osobiście można go odebrać ).A co do cyt."A poza tym, jeśli komuś coś polecasz to bądź odpowiedzialny. Napisałeś wyraźnie, że to te same lornetki,

a nie są takie same. Kwestie dwukrotnej róźnicy w cenie pozostaw kupującemu. "Pisałem ,że wygladają z zew. tak samo.A skoro nie jest taka sama jak testowane przez Ciebie ,tym bardziej polecam.Zgoda ,że 99,9% Breakerów z allegro to szmelc,to samo co na bazarach.Nie przesadzaj z tym wpływem Delty na producentów.Logo na lornetce i szum promocyjny Delty nie robią na mnie wrażenia.Tym bardziej polecam w/w oryginalnego Breakera (nie przemalowanego) ze srebrnym metalowym logo :mrgreen: a nie malowanym znakiem sprzedawcy.W końcu to "firmówka" :mrgreen: Nie rozpływam się z zachwytu bo nie ma nad czym.Ale stos. cena jakość jest b.d.b.Pozdr. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jezeli na lornetce jest napisane 50x80,a nizej, ze pole wynosi 4.8st, do tego "dustproof" z bledem ortograficznym, to sory, ale to jest zonk z zalozenia, nawet jezeli z zewnatrz wyglada jak Taiga (bo faktycznie tak wyglada). Nie dal bym za to zlamanego centa :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jezeli na lornetce jest napisane 50x80,a nizej, ze pole wynosi 4.8st, do tego "dustproof" z bledem ortograficznym, to sory, ale to jest zonk z zalozenia, nawet jezeli z zewnatrz wyglada jak Taiga (bo faktycznie tak wyglada). Nie dal bym za to zlamanego centa  :salu:
Do wczoraj byłem dokładnie tego samego zdania.Podobne napisy są chyba na wiekszości Breakerów i klonach sprzedawanych na allegro jako Nikon , Canon.Ludzie drukują co chcą.I nie Pisz ,że Breaker wygląda jak Taiga ,bo to prędzej Breaker z logo Taiga.Jeszcze ktoś pomyśli ,ze Breaker to jakiś odpad z produkcji Taigi :mrgreen: Zobacz jakie jest logo na Taidze (widok od strony okularów) na :http://www.mizar.republika.pl/delta.htm .Kto wie co oznacza W&D?Kto wie jaka firma produkuje te lornetki,Oberwerki,Barska, wszystko z jednej fabryki.?Takie czasy,globalizacja.Co to właściwie jest Breaker,firma ,marka ?Pozdr :salu:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lornetke 70x94 /napis/ canon z allegro . powieksza ok.17x , obiektyw ok6 cm . Pierwszą odesłałem , bo w prawym okularze 1/3 pola była ciemniejsza - chyba brzeg pryzmatu . Teraz mam symetrycznie rozłozone w okularze szare boki chyba z pryzmatów . Ta lornetka ma za małe pryzmaty do tego powiększenia i nie ma tolerancji w regulacjach . Jest znacznie lepsza od 7x50 tento .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.