Jump to content
wessel

European Astronomy Picture of the Day

Recommended Posts

584a72f6cfd40_Beztytuu.png.384c5858fb73d

EAPOD wydaje się być znacznie ciekawszym źródłem informacji od APOD.

Zestaw osób wybierających i nominujących fotki do EPOD jest grupą znakomitych astro-fotografów amatorów i astronomów - praktycznie uprawiających astrofotografię amatorska i pół- profesjonalną. Ich własne dokonania są imponujące, wystarczy zajrzeć na podlinkowane strony w zakładce EAPOD Team. Wybierają tylko zdjęcia zrobione przez Europejczyków i jak wynika z ich deklaracji - najchętniej robione z terenu Europy, no chyba że jakieś wybitne dzieło ...

Polecam kolegom te zdjęcia jako cenne źródło inspiracji w poszukiwaniu kadrów pokazujących piękno nieba.

• Like 9

Ano, Horalek ma dobre napady a pusobive fotky... Tak, Horalek ma dobre pomysły i ujmujące fotki :)

Paweł mi pisał rano, że przydałoby się pod to nowe subforum. Rozumiem, że chcesz od tej pory wstawiać nowy temat do nowego zdjęcia? :)

Paweł mi pisał rano, że przydałoby się pod to nowe subforum. Rozumiem, że chcesz od tej pory wstawiać nowy temat do nowego zdjęcia? :)

Nie, nowy post.

W takim razie nowy dział dla jednego wątku jest niepotrzebny. Podepnę temat, żeby był na górze :)

Popieram, zamiast mizdrzyć się do APOD-a budujmy siłę naszego regionu, przyjdzie czas, że może oni zaczną tu się dopraszać ^_^

European Astronomy Picture of the Day - 10 grudnia 2016

Orion widefield - autorzy Tom O'Donoghue i Ollie Price

Powinno być "Olly Penrice".

Poprawiłem. Powielam ich błędy na stronie :) i poprawiam. To już drugi raz.

a ja też łapałem ostatnio ten region w HST B)

Sh2-171j.jpg

• Like 2

Maciek. Dzięki, że wrzucasz EAPOD-y. Trzeba przyznać, że faktycznie poziom jest niesamowity. Irys wali z nóg.

Piękne, i to są prawdziwe zdjęcia astronomiczne, a nie jakieś tam My Little Pony.

Bliżej skóry koszula, bliżej nas i jakość osiągalna... Oglądanie zdjęć z Hubbla jest fascynujące ale porównywanie ich z fotkami z amatorskiego sprzętu to nieporozumienie.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 167 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.