Skocz do zawartości

Monkey Head - NGC 2174


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Jako zwycięzca astrowizji, planujesz podzielić się widza how to obrabiales swoje zdjęcie(a)?

 

Skromnie chciałbym przypomnieć że takie były główne założenia tego konkursu - dzielenie się widza ;-)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako zwycięzca astrowizji, planujesz podzielić się widza how to obrabiales swoje zdjęcie(a)?

 

Skromnie chciałbym przypomnieć że takie były główne założenia tego konkursu - dzielenie się widza ;-)

 

To pytanie do mnie? :)

Na razie żadnej Astrowizji nie wygrałem :) (W styczniu - 2. miejsce).

 

I pytasz w kontekście tego zdjęcia, że... dobre, warte pokazania, jak obrabiałem? Czy zdjęcia z Astrowizji? Bo nie do końca rozumiem.

 

O ile to pytanie do mnie, to... kwestia obróbki... swego czasu też szukałem tutoriali, irytowałem się że nie wychodzi - każdy przechodzi chyba ten okres. W praktyce okazało się, że praktyka, praktyka i raz jeszcze praktyka jest najważniejsza.

Oczywiście mogę nakręcić filmik pokazujący krok po kroku jak obrabiam zdjęcie. Problem w tym, że od pewnego momentu każde zdjęcie obrabiam trochę inaczej - przez praktykę, zdobywasz doświadczenie.

Mam też ten problem, że uważam siebie za delikatnie mówiąc marny autorytet, którego raczej nie warto naśladować. Po prostu ciągle się uczę, ciągle szukam, czytam, kombinuję.

 

A generalnie: to wszystko jest w internecie. Cała sztuka, to poskładać to wszystko do kupy, by był efekt (doświadczenie...). Wiem też, że skoro ja (programista, czyli zero doświadczenia z Photoshop; do tego totalnie lewy jeśli chodzi o estetykę, co potwierdzi żona :D ), jestem w stanie jakoś tam obrabiać zdjęcia, to może się tego nauczyć każdy.

 

To, co mi dało najwięcej, to filmik z obróbki, jak Adam obrabia mgławicę duch. Szczena mi opadła, analizowałem to i oglądałem z 10 razy. Jak wygram Astrowizję mogę taki sam filmik zrobić, o ile to komuś pomoże :) A jeśli masz konkretne pytanie, to wal śmiało - chętnie odpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholewa, faktycznie to nie Ty wygrałes, ale byłeś moim faworytem.

 

Każdy film z obróbki jest mile widziany!

Oczywiście zdaję sobie sprawę że każde zdjęcie jest inne, bo już to zrozumiałem.

Smiem jednak twierdzić iz każde zdjęcie w początkowej fazie obróbki trzeba traktować tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też łba małpy nie widzę, ale mi się bardzo podoba to zdjęcie.

Rewelacja.

 

No to wychodzi, że na mgławicy Monkey Head nikt nie widzi głowy małpy :D

 

@Tayson

 

 

Smiem jednak twierdzić iz każde zdjęcie w początkowej fazie obróbki trzeba traktować tak samo.

 

Tak, ale to standard, jak mniemam, każdemu znany. Chyba, że nie mam racji?

 

U mnie wygląda to tak: Maxim -> składam zdjęcie -> potem dekonwulsja skryptem -> DDP i do Photoshopa. Aha, w 90% przypadków rozdzielam gwiazdy i fotografowany obiekt (Straton) i dalej... tu zaczynają się już różnice. W Photoshopie już działasz w zależności od obiektu i ciężko o jakiś jeden tutorial.

 

Jak obrabiamy kolor: gradient i tło nierówne -> Gradient XTerminator to narzędzie GENIALNE. Inne, czasami jeszcze "genialniejsze" -> Hasta La Vista, Green! -> do usuwania zafarbów w tle. Po tym - dopracowywanie koloru Hue/Saturation/Selective Color/Levelsy/Krzywe/Color Balance.

 

Jak obrabiamy Ha/L: poza krzywymi i levelsmai, to w cholerę pracy na warstwach, ich przenikaniu, kupa masek i selektywnego wyostrzania/odszumiania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.