Skocz do zawartości

Vixen ultima 8X56 CZF czy Minolta activa 8X50 lub 10X50


pwojtas

Rekomendowane odpowiedzi

A zmierzyliście choć w przybliżeniu drogę światła w jej pryzmatach czy tylko mierzycie błędnie długość stożków :lol::lol::lol:

Dla przykładu rosyjskie lornetki 10x50 mają ogniskową obiektywów około 195mm a stożki długie na około 5-8cm w zależności od wielkości korpusu z pryzmatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkreślam wyraźnie, że mówiłem tylko o światłosile obiektywu. Ponieważ dochodzi jeszcze droga w pryzmatach ogniskowa całej lornetki jest jeszcze trochę większa. Zmierzyłem wszystko jeszcze raz i wyszło mi że odległośc wierzchołka stożka tubusu od soczewki wynosi 18 cm. Promienie powinny ogniskować się

ciut bliżej, powiedzmy w odległości 170 mm. Proste dzielenie 170 na 56 daje f/3 i na tym poprzestańmy.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw o średnicy czynnej 56mm i taką światłosilną optyką z F/3 miałby naprawdę duże aberracje chromatyczne a te jak piszesz są na niewielkim poziomie :salu:

Jak sobie życzysz Arku dla świętego spokoju poprzestajemy ale nadal nie jest to raczej wartość bliska prawdy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogladałem ta lornetką obrazy dzienne-nieprawdopodobna punktowość i mała aberacja chromatyczna. Aga potwierdzi-nylismy w D.Opt. przelotem jadąc do Zaburza na rekonesans. To była lornetka która nas najbardziej zafrapowała-te duże ciężkie mniej zdecydowanie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już gdzieś pisałem widziałem tą lornetkę w Czechach (Vixena) i bardzo mi się spodobała. Co więcej - cieszy się dużą popularnością wsród czeskich miłośników astronomii, dla których - oprócz nieśmiertelnych Sometów 25x100 (ech te wspomnienia ;)) - wchodzi ona w zestaw podstawowy sprzętu prawie każdego poważnie zajmującego się astronomią Czecha... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, a gdzie masz minoltę za 700 zł?

 

W USA 140USD, to robi na złotówki niecałe 500zł po dzisiejszym kursie. Musisz znależć kogoś kto jedzie do Stanów i poprosic aby Ci przywiózł lornetkę za fatyge dasz 200zł i masz Minoltę Aktive za 700zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziękowałem już za rady i napisałem, że wybrałem minolte (ze względu chyba na ten wiek i źrenicę o której pisaliście mimo że np wygląd Vixena mi bardziej odpowiadał:) ....ale..... okazało się, że żaden ze sklepów nie ma jej na stanie i trzeba czekać natomiast Vixen w Delcie oczywiście był od ręki, a że i tak zamawiałem Yukona więc ...stwierdziłem, że los tak chciał i kupiłem Vixena:))) Jest naprawdę super. Najbardziej zaskoczyło mnie to że przy obiektywach 56 jest taki lekki i super ergonomiczny także pozdrawia Was szczęśliwy posiadacz Vixena 8X56 i Yukona 6-100X100 (wiem że to bardziej "ptasi" zestaw ale na niebie też co nieco widać:)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękowałem już za rady i napisałem, że wybrałem minolte (ze względu chyba na ten wiek i źrenicę o której pisaliście mimo że np wygląd Vixena mi bardziej odpowiadał:) ....ale..... okazało się, że żaden ze sklepów nie ma jej na stanie i trzeba czekać natomiast Vixen w Delcie oczywiście był od ręki, a że i tak zamawiałem Yukona więc ...stwierdziłem, że los tak chciał i kupiłem Vixena:))) Jest naprawdę super. Najbardziej zaskoczyło mnie to że przy obiektywach 56 jest taki lekki i super ergonomiczny także pozdrawia Was szczęśliwy posiadacz Vixena 8X56 i Yukona 6-100X100 (wiem że to bardziej "ptasi" zestaw ale na niebie też co nieco widać:)).

 

Gratuluje udanego zakupu!! :)

 

Zobaczysz, że ten Vixen to naprawdę dobra inwestycja - a w parze z Yukonem masz już super mobilny zestaw na wypady obserwacyjne (sam właśnie do tego dąże :)).

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zaskoczyło mnie to że przy obiektywach 56 jest taki lekki i super ergonomiczny

 

Ja też miałem takie wrażenie jak go wziąłem w łapy.

 

I ja. Minolty bym nie wziął, bo od razu się zakochałem w Vixenie - klasyczny wygląd, dobra optyka, mała waga i leży fenomenalnie w rękach. Cud malinka. Dokonałeś jedynego słusznego wyboru moim zdaniem. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.