Skocz do zawartości

Eta Carinae z RPA - Open Source z ASI071


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest to miejsce i forum na dywagacje nad fotografią analogową ale wielu by się z Tobą nie zgodziło. Wszystko jest interpretacją. Analog, cyfra. W telefonie jest jeszcze oprogramowanie które interpretuje obraz. W cyfrze też - pomijając RAWy.

 

Problem tylko w tym, że to, co Szuu napisał nie bardzo poddaje się interpretacji, bo tak po prostu jest :) Reszta to kwestia emocji i miłości - i to tu można sobie interpretować, jak się chce (i dobrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzenie nowych matryc to prędzej ubije cały rynek TOP astrofoto. Na CCD z najlepszą matrycą żeby osiągnąć rozdzielczość 1" trzeba było mieć ~1800mm ogniskowej, co przy sensownej światłosile daje nam 40 cm lustra. Więc do tego trzeba montaż o dużym udźwigu, który uciągnie ładnie klatki po 20 min. I już wchodzimy w setki tyś zł.

Na takiej ASI1600 / QHY163 to samo mamy z Newtonkiem 150mm, a klatki można robić i 30 sek, więc pójdzie to pewnie i na EQ5.

 

Nie zgadzam się z tym. Apertura jednak jest ważna, co już wielokrotnie udowodniono empirycznie. Nie dostaniesz tego samego z Newtona 150 i RC 300, choćby skala zdjęcia była taka sama. Nie zgadzam się również ze świetną jakością zdjęć z kamer o bardzo małym pixelu i obiektywów foto. Nie ma takich obiektywów (albo są bardzo drogie) które by sobie poradziły z tak gęstymi matrycami.

 

CMOSy są fajne, ale niestety nadal nie ma alternatywy dla wielkoformatowych kamer CCD (większych od FF), no i nadal nie dostaniemy lepszego zdjęcia z małego CMOS+obiektyw foto vs. KAF16803 i astrograf typu Vixen VSD, choćby skala i pole były podobne.

 

Choć na pewno stosunek jakości do ceny jest o wiele, wiele lepszy dla CMOSów+obiektyw niż dla KAF16803+astrograf. I chyba tylko o to tutaj chodzi.

Edytowane przez qbanos
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam fakt, że praktycznie w każdym wątku, gdzie jest zdjęcie z CMOS powstaje taka dyskusja świadczy o tym, że coś się dzieje i przypomina mi dawne zmiany paradygmatów. Póki co, ja się cieszę, że mogę pojechać z "tanią" i lekką kamerką na drugi koniec świata i robić z małego teleskopu taki narrowband, że spokojnie mógłbym go podpisać: duży astrograf + FLI16803 - gwarantuję, że 99% osób by się nabrała. Jutro pewnie wrzucę pierwsze takie zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzenie nowych matryc to prędzej ubije cały rynek TOP astrofoto. Na CCD z najlepszą matrycą żeby osiągnąć rozdzielczość 1" trzeba było mieć ~1800mm ogniskowej, co przy sensownej światłosile daje nam 40 cm lustra. Więc do tego trzeba montaż o dużym udźwigu, który uciągnie ładnie klatki po 20 min. I już wchodzimy w setki tyś zł.

Na takiej ASI1600 / QHY163 to samo mamy z Newtonkiem 150mm, a klatki można robić i 30 sek, więc pójdzie to pewnie i na EQ5.

 

Ale wiesz że to odbywa się kosztem pokazania na gwiazdach wszystkich wad optyki i niedoskonałości korekcji pola oraz dużo niższą sprawnością całego zestawu? Coś za coś.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się również ze świetną jakością zdjęć z kamer o bardzo małym pixelu i obiektywów foto. Nie ma takich obiektywów (albo są bardzo drogie) które by sobie poradziły z tak gęstymi matrycami.

 

Jeśli chodzi o obiektywy radzące sobie z pikselem 3,75 um od brzegu do brzegu to są to praktycznie wszystkie nowe stałki. Różnica tylko taka, że te w okolicy 100 mm dają super obraz od pełnej przysłony, te koło 50 mm należy przymknac o jedną działke, a te szersze o dwie. Sigma 135mm 1.8, Samyang 135mm 2.0, Sigma 85 mm 1.4 (działa super od f/2) itd itd. Nawet staruszek Canon 200L 2.8 działa akceptowalnie na pełnej przysłonie.

 

Poniżej osiągi Samyanga 135mm f/2.0 (2000 zł) na pełnej przysłonie na Canonie 5D sR 50 MPix - piksel 4,1 um (to pełen kadr FF - 44mm)

135_5dsr.jpg

 

I to będzie standardem - Sony na przyszly rok zapowiedziało średnioformatowy (53x40 cm) sensor mono o rozdzielczości 150 MPix i pikselu 3,8 um.

 

CMOSy są fajne, ale niestety nadal nie ma alternatywy dla wielkoformatowych kamer CCD (większych od FF), no i nadal nie dostaniemy lepszego zdjęcia z małego CMOS+obiektyw foto vs. KAF16803 i astrograf typu Vixen VSD, choćby skala i pole były podobne.

 

Trochę źle wybrałeś. Poniżej pola widzenia z KAF16803 + astrograf Vixen VSD f=380 mm f/3.8 oraz ASI 1600 + obiektyw f=135 mm

 

380_135.jpg

Problem w tym że obiektywy foto o tej ogniskowej działają świetnie już od pełnej przysłony. Jeśli zamiast Vixena (~25'000 zł) wybierzemy np. Sigme 135mm (~6000 zł) to mamy 4,5 raza jaśniejszy obraz. Wynik konfrontacji raczej łatwy do przewidzenia.

 

Ale wiesz że to odbywa się kosztem pokazania na gwiazdach wszystkich wad optyki i niedoskonałości korekcji pola oraz dużo niższą sprawnością całego zestawu? Coś za coś.

 

Krzychu, dobre korektory komy, szczegolnie te projektowane pod format APS-C nie mają problemów z pikselem 3,75 um.

Pisząc pieszczotliwie o Newtoniku, mam na myśli węglową tube z solidnym fokuserem z TS (3000 zł). Jeśli nie pasuje Ci seryjna optyka GSO, to za 1600 zł wymieniasz ją na 1/10 lambda OO UK ze sprawnością 97%.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, a więc jednak WO Imaging Star - nie wiem czy gdzieś już o tym pisałeś - jeśli nie czy mogę Cię prosić o parę refleksji na temat tego astrografu?

Myślę czy by sobie takiego nie sprawić (WO to moja ulubiona marka)

Dzięki

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli chodzi o obiektywy radzące sobie z pikselem 3,75 um od brzegu do brzegu to są to praktycznie wszystkie nowe stałki. Różnica tylko taka, że te w okolicy 100 mm dają super obraz od pełnej przysłony, te koło 50 mm należy przymknac o jedną działke, a te szersze o dwie. Sigma 135mm 1.8, Samyang 135mm 2.0, Sigma 85 mm 1.4 (działa super od f/2) itd itd. Nawet staruszek Canon 200L 2.8 działa akceptowalnie na pełnej przysłonie.

 

Poniżej osiągi Samyanga 135mm f/2.0 (2000 zł) na pełnej przysłonie na Canonie 5D sR 50 MPix - piksel 4,1 um (to pełen kadr FF - 44mm)

attachicon.gif135_5dsr.jpg

 

I to będzie standardem - Sony na przyszly rok zapowiedziało średnioformatowy (53x40 cm) sensor mono o rozdzielczości 150 MPix i pikselu 3,8 um.

 

 

Trochę źle wybrałeś. Poniżej pola widzenia z KAF16803 + astrograf Vixen VSD f=380 mm f/3.8 oraz ASI 1600 + obiektyw f=135 mm

 

attachicon.gif380_135.jpg

Problem w tym że obiektywy foto o tej ogniskowej działają świetnie już od pełnej przysłony. Jeśli zamiast Vixena (~25'000 zł) wybierzemy np. Sigme 135mm (~6000 zł) to mamy 4,5 raza jaśniejszy obraz. Wynik konfrontacji raczej łatwy do przewidzenia.

Co źle wybrałem? Przecież nie wskazałem konkretnej konfiguracji CMOS.

Zaden obiektyw nie będzie działał z pixelem 4um i mniejszym na pełnej dziurze. Te grafy które pokazujesz nijak się mają do obrazu gwiazd. Mam Ef 200 2.8 i nie działa on dobrze na pełnej dziurze nawet z Canonem 6D (pixel 6.54um). Przymknąć trzeba minimum do f3.5. Z ASI1600 pewnie minimum do f4.5 albo więcej. Te wszystkie wywody to mrzonki o tym, że tanim kosztem da się uzyskać dokładnie to samo co sprzętem wielkoformatowym i astrografem. Da się osiągnąć bardzo dużo, ale nie to samo. Choć tak jak wspomniałem stosunek jakości do ceny będzie rewelacyjny i na pewno o niebo lepszy niż przy drogim sprzęcie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Marek napisałeś

"Na CCD z najlepszą matrycą żeby osiągnąć rozdzielczość 1" trzeba było mieć ~1800mm ogniskowej, co przy sensownej światłosile daje nam 40 cm lustra. Więc do tego trzeba montaż o dużym udźwigu, który uciągnie ładnie klatki po 20 min. I już wchodzimy w setki tyś zł."

To wytłumacz mi jak to możliwe że moja kamera ATIK ONE 9M z pikselem 3.69 już przy ogniskowej 850 mm ma 0.9 arcsec/piksel? A to pociągnie nawet HEQ5. I z tych kilkuset tysięcy robi się kilkanaście.

 

Kuba ma rację, zresztą z każdej dyskusji to w końcu wynika. CCD nie dlatego umiera ( w zastosowaniach amatorskich oczywiście) że jest gorsze tylko dlatego że CMOS w astrofoto bardziej pasuje do dzisiejszego pędzącego świata, gdzie najcenniejszy jest czas. Zresztą , tak jak to i Adam kiedyś przyznał, CMOS nie jest po to żeby zastąpić CCD tylko zaproponować tańszą możliwość uzyskania PODOBNYCH efektów. Qbanos to dobrze ujął : stosunek cena/jakość będzie lepszy dla CMOS ale - dodam- jakość będzie lepsza dla CCD.

No i pościg za małym pikselem to nieporozumienie. Optyka zdecydowanie nie nadąża. Sądzę że cena obiektywu który zapewni płaskie pole dla sensora FF z pikselem 3.69 będzie o wiele za wysoka i trzeba będzie iść na kompromis jakość/cena.

 

I jeszcze jedno Marku "Krzychu, dobre korektory komy, szczegolnie te projektowane pod format APS-C nie mają problemów z pikselem 3,75 um."

niestety, mają. Nawet markowe ASA po kilka tysięcy EURO nie radzą sobie. Ich zadaniem jest obsłużyć duże pole ( w sensie rozmiaru fizycznego matrycy) ale... nie z pikselem poniżej 4 um.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie pasuje Ci seryjna optyka GSO, to za 1600 zł wymieniasz ją na 1/10 lambda OO UK ze sprawnością 97%.

 

Marku pisząc o sprawności miałem na myśli coś innego. Piszesz o tym że dzięki małemu pikselowi możemy uzyskać tą samą skalę i tą samą światłosiłę co większym sprzętem ze sporo większym teleskopem. Zgoda, ale zwróć uwagę, że zwiększając piksel z 3,75 na 6,45 zwiększasz powierzchnię lustra 3 krotnie. Światłosiła jest ta sama, skala ta sama, tylko lustro większe, który zestaw ma większą sprawność? Analogicznie dla 9um będzie to 5,6 razy większa powierzchnia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.