Skocz do zawartości

Ucięta bańka i mgławica Crescent


Jarzyna B.

Rekomendowane odpowiedzi

To prawda - doświadczenie najważniejsze. To nie jest tak, że TS, czy inni ciebie oszukują (w kwestii BF). Problem polega na tym, że każdy korektor się różni (ogniskowa), tak samo, jak i sam teleskop. Dane podawane przez producenta są danymi "oczekiwanymi", ale rzeczywistość jest niestety inna. Różnice bywają spore. Idealny BF trzeba sobie samemu znaleźć (przykro mi) i jest to kluczowa kwestia jeżeli chcemy mieć perfekt gwiazdki i ostrość.

 

Przy okazji przyzywam do tego wątku @Marcinos, bo on aktualnie walczy ze swoim BF w APO TSa i zdziwił się, że są różnice. Ot taka branża. Trzeba się z tym pogodzić. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan świetne Ha ! ,

A ja mam dwa pytań , jako że tez obracam się w podobnej skali .

1.Jak radzisz sobie z temperaturą - jak miałem AP155 i QSi690 to 2-4 stopnie już mi mieszały w ostrości - czy ten Tec u Ciebie jest też tak czuły , używasz kompensacji? Teraz jak mam podłączone do ADL nawet +-6 stopni nie robi różnicy w czasie sesji .

2. Na jakich gwiazdach ustawiacie ostrość ? Standardowo FM ma chyba do 7mag i to działało jeszcze jako tako z AP , ale przy skali 0,45 już jest gorzej ... pływa to wszystko przez seeing... bierzecie ciemniejsze gwiazdy ?  Ile powinno trwać naświetlanie 0,4s - 3 s przy fokusowaniu ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Naski napisał:

2. Na jakich gwiazdach ustawiacie ostrość ? Standardowo FM ma chyba do 7mag i to działało jeszcze jako tako z AP , ale przy skali 0,45 już jest gorzej ... pływa to wszystko przez seeing... bierzecie ciemniejsze gwiazdy ?  Ile powinno trwać naświetlanie 0,4s - 3 s przy fokusowaniu ?

 

Przy małej skali (poniżej lub na granicy seeingu) wypada ustawić w FocusMax binX. Celem pracy FocusMaxa jest znalezienie środka krzywej, a nie dokładne mierzenie gwiazdy. Jeżeli będzie dramatycznie pływać, to możesz wprowadzić zbyt dużą fluktuację. Drugą metodą jest wydłużenie czasu ekspozycji, tak żeby gwiazda się uspokoiła i seeing nie miał wpływu na pomiar miejsca na krzywej.

 

Jasność dobierz tak, żeby przy czasie X gwiazda w punkcie ostrości miała prawie pełną saturację (95%).

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Bogdan za wymowny opis ...

Ale ja chyba przy tej skali 0,45 mam totalnie inne problemy ...

To jest np z przed chwili ... Ha crop 1x1 1200s B1x1 tylko dd maxim .. jestem strasznie uzależniony od seeingu ... guidowane ...

593870b11d056_NGC6888DDj1x1.jpg.4abacddaaae708b4fc4e5dca1653cab0.jpg

całość zmniejszona o około 60%

593870bb118e0_NGC6888DDjj.thumb.jpg.c3b8a8e97b7256890a1be6a753eceb21.jpg

 

opierając się na Meteoblue mam takie wartości na 1200m npm

1.jpg.c93187a5932b1b677f77f670c18d81bf.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Adam ... ale my chcemy głębiej , ostrzej , ... tylko jak  ?

1. Zmien teleskop  hmmm

2. Zmien kamerę hmmm

3. Zmien miejscówkę ooo ....

4. jak ? ... wszyscy szukamy .! Czy teleskop 3m np CDk17" coś tu zmieni ?...chyba nie ...

 

Chyba punkt 3 ma największe znaczenie ...?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Naski napisał:

Tak Adam ... ale my chcemy głębiej , ostrzej , ... tylko jak  ?

1. Zmien teleskop  hmmm

2. Zmien kamerę hmmm

3. Zmien miejscówkę ooo ....

4. jak ? ... wszyscy szukamy .! Czy teleskop 3m np CDk17" coś tu zmieni ?...chyba nie ...

 

Chyba punkt 3 ma największe znaczenie ...?!

 

To pewnie najważniejsza sprawa, dobra miejscówka i seeing. Kolega Marcin fotografuje w Nerpio ma wspaniały ogromny sprzęt, super seeing i dużo zadowolenia z tego co osiąga.

Jednak koszty takiego hobby graniczą już z ceną fajnego mieszkania! Dla mnie najważniejsza jest możliwość bezstresowego uprawiania takiej zabawy a frustracje i niepowodzenia już wielokrotnie przerabiałem. Miałem już kilka RC-ów od 10"  do 12" i szczerze powiem, że nigdy nie trafiłem na zadowalający seeing.

Poza tym chcę mieć sprzęt koło domu bo lubię w tym wszystkim grzebać oraz uczestniczyć w fotografowaniu na żywo. To miło spoglądać na gwiazdy i migające diody a w tle słyszeć szum kamery :-) Wy nie lubicie???

Wiadomo, że nie przeskoczę pewnych granic z obserwatorium na obrzeżach Krakowa ale mi teraz już głównie chodzi o zabawę a jeśli ona w jakiś sposób depta po piętach droższym i dużym teleskopom to pozostaje się tylko cieszyć !

Hej,

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja też uwielbiam patrzeć w niebo, kiedy sprzęt pracuje. Kiedy jest zimno i siedzę w "sterówce", to jak robię goto. to zawsze włączam oświetlenie i widzę przez szyby w drzwiach, jak sprzęt pracuje. Lubię czekać, aż zejdzie klatka i zobaczyć co tam się zarejestrowało poprzez dymy, cirrusy i ciężkie LP.  :)

Wreszcie buduję obserwatorium pod ciemnym niebem ( takim "brokowskim" ...Ci co wiedzą to wiedzą, nie znam lepszego określenia!) i też nie będzie to automat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250x12s to jest zupełnie inny rodzaj zdjęcia niż Twoje NB dłuugoczasowe

 

Mam zawsze dylemat gdy ktoś wrzuci na Forum zdjęcie i otrzymuje grad zachwytów nad skalą, z jednej strony mam dużo lepsze foto a tam głosy najlepszy w Polsce, najlepszy seeing, najlepsza skala, z drugiej, nie chce wyjść na buraka.

 

Mam test foto z 290tki, słabe warunki a na domiar okazało się, że kamera zakleszczona była w wyciągu tylko na jedno pokrętło z trzech, ale daje już ono wizję przyszłości. Filtry to IDAS+Neod czyli w90% UHC-S ale bez jego wady czyli krążków dookoła jasnych gwiazd.

NGC6888test.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój zestaw to chyba obecnie najlepszy wielkopołaciowy wielkoskalowy zestaw do astrofotografii na tym Forum. Lepszy był tylko ten Adama z kiedyś.

 

Naski to albo guidując szarpie obrazem malując placki, albo ma słabe LG albo ma problem z termiką w tubie. Innych pomysłów nie mam :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście pięknie to wygląda!!! Jaka to ogniskowa?

Dla mnie najważniejsze jest to, że nie mam z nim problemów i mimo fajnej skali uprawiam bezstresową astrofotografię. Mam jeszcze parę detali do dogrania, muszę poznać do końca kamerkę i wyczuć jak obrabiać najefektywniej z niej zdjęcia.

Naski może mieć jeszcze problem z kolimacją lub korektorem! Widzę, że gwiazdy mają duże rozmycie po jednej stronie co może świadczyć o kilku problemach. Wszak astrofotografia to również duże wyzwania :-)

No cóż ja to mam za sobą dzięki Bogu :-)))

hej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Jarzyna B. napisał:

Dla mnie najważniejsze jest to, że nie mam z nim problemów i mimo fajnej skali uprawiam bezstresową astrofotografię

 

Tak... To jest coś, o czym wielu - w tym ja swego czasu - zapominało. Jak astrofotgrafia ma się kojarzyć z frustracją, nerwami i stresem to nie ma to sensu. W tej chwili idę w kierunku: nawet mniejsza skala, mniejsza apertura, tańszy i prostszy sprzęt, ale ma być z tego frajda i satysfakcja. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.