Skocz do zawartości

co na niebie w drugiej dekadzie czerwca?


poiu

Rekomendowane odpowiedzi

No to ja wczoraj, mając debiut lornetkowy nie zaliczyłem żadnego z tych obiektów.

Przy fatalnym podmiejskim niebie (mag max 3-3,5) złapałem kolejno:

M3, M81,M82, M51, M11,M5. 

Więcej mi się nie udało znaleźć (np M10 czy M12) ale warunki były bardzo słabe, równie dobrze mogłem zostać w domu i łapać te obiekty z balkonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometę C/2015 V2 Johnson:

http://heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2015 V2&lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET&cul=pl

-----

Przed chwilą Johnsona obserwowałem, a na zakończenie M13, M57, M71 i M27, którego "przeciął" przelatujący satelita.

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowany powyższym tematem (mamy środek czerwca) właśnie wróciłem z małych obserwacji.

Jako zupełnie początkujący wsparłem się Stellarium i wyszedłem z lornetką 15x70 (moim jedynym instrumentem do obserwacji) na próbę przed dom. Co szukałem (o dziwo znalazłem i widziałem:D):

  1. M5 -  bardzo wyraźny obiekt - okrągła mgiełka z bardzo gęstym środkiem,
  2. Kometę C/2015 V2 Johnson - mniej wyraźna, bardziej rozmyta kropka,
  3. M101- średnia wyrazistość,
  4. m51 galaktyka wir- tak ja gdyby rozmyty średnik,
  5. m94 - lekko rozmyta kropka/okrąg,
  6. NGC 4490 - najmniej wyraźny obiekt - rozmyty przecinek/średnik,
  7. z ciekawości i próby oceny dzisiejszych warunków Hip 74907 - gwiazda pod M5 -  wg Stellarium o wielkości gwiazdowej 10,35 mag

Generalnie moim zdaniem dzisiejsze warunki są dobre, ale w zimie widziałem dużo więcej gwiazd. Zastanawiam się czy wg powyższych obserwacji mam tzw. ciemne niebo przed domem.

Jak w skali powiedzmy 5 punktowej ocenilibyście moje miejsce obserwacji ? (gdzie 5 jest dla najciemniejszego miejsca w Polsce w okresie czerwca). Powyższe będzie mi pomocne przy decyzji wyboru zmiany sprzętu tj. lornetki na parametry 28x110, czytałem że potrzebuje ciemnego miejsca aby ją w pełni wykorzystać.  Dzięki

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z horyzontem to najgorzej mam w kierunku N (chyba przez Kraków oddalony o 80km), najlepiej W później S, najciemniej E, ale odcina go ściana lasu oddalona o 150m. 

Czyli generalnie na miejscu nam warunki do astro średnie-dobre, czyli bez przemieszczania się jest sens wymiany/uzupełnienia lornetki 15x70 na 28/110 nawet na czerwcowe (letnie) niebo?

A jaka może być różnica (dla lornetek) w zasięgu gwiazdowym powiedzmy między czerwcem (najkrótszą nocą), a  grudniem (najdłuższą nocą). O ile zmienia się mag przy założeniu takich samych warunków obserwacji (ten sam sprzęt, te same warunki atmosferyczne). Dla przykładu ostatnio (15/16 czerwiec) „wycisnąłem” z 15x70 10,35mag, a na ile więcej mag miałbym szans tym sprzętem tylko przez to, że takie obserwacje byłyby prowadzone powiedzmy 15/16 grudnia?

W większym sprzęcie (28x110) będą bardziej dostrzegalne różnice w zasięgu mag między nocą letnią , a zimową niż w 15x70?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę off top, nie odpowiem Ci na pytanie. 

Ale sam kiedyś zastanawiałem się nad zakupem takiej dużej lornety. 

I jeden z kolegów z forum, którego zapytałem na PW o lornetę 28/110, która pojawiła się na giełdzie, odradził mi ten zakup. Negatywy to: waga i trudności z kolimacją. To ostatnie dotyczy pewnie niektórych modeli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, GKG napisał:

W większym sprzęcie (28x110) będą bardziej dostrzegalne różnice w zasięgu mag między nocą letnią , a zimową niż w 15x70?

Raczej nie, powinno być to samo. Czasami wręcz wydaje mi się, że jest odwrotnie. Np. wydaje mi się że im ciemniej tym większy "boost" mam w małych lornetkach typu 7x35, niż np. w 25x100.

Edytowane przez robert_sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to Kraków+ ew. jakaś mieścina z przodu. 80 km od wielkiego/większego miasta to już są naprawdę przyzwoite warunki,  do tego dość ciemna południowa strona i też teren bardziej górzysty na południe; cóż, jako warszawiak zazdroszczę. Nie miałem większej lornetki od 15x70, ale przy takim niebie na Podhalu wyciśniesz sporo również z 10x50:)

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, PiotrTheUniverse napisał:

to już są naprawdę przyzwoite warunki,  do tego dość ciemna południowa strona i też teren bardziej górzysty na południe; cóż, jako warszawiak zazdroszczę. Nie miałem większej lornetki od 15x70, ale przy takim niebie na Podhalu wyciśniesz sporo również z 10x50:)

No to właśnie korzystając z moich przydomowych warunków, przed chwilą schowałem 15x70 po krótkich obserwacjach.

Dzisiaj było chłodno 8 stopni, ale pogodnie i polowałem na:

Dnia ‎2017‎-‎06‎-‎15 o 22:13, Pestek94 napisał:

Pięć najważniejszych obiektów lornetkowych: M5, M101, M102, NGC 5466, NGC 5907

I tak było:

  1. M5 - kłuje po oczach,
  2. M101 - ładna, dość szeroka i wyraźna,
  3. M102 - ciekawy obiekt, trudniejszy od M101 i zdecydowanie bardziej zwarta elipsa,
  4. NGC 5466 - dość trudna, bardziej rozmyta plamka,
  5. NGC 5907 - nie wiem, mimo kilku podejść niewidoczna. Co ciekawe ma 10.40 mag i jej nie widziałem, a na lewo od niej i pod nią gwiazdy o odpowiednio  10.20 i 10.30 mag widziałem. Specjalnie wróciłem do M5 i w jej okolicy równie gwiazda HIP 74907 -10.35mag widoczna i zerkaniem HIP 74921 (10.50mag) równie widoczna!? Dziwne co mogło być nie tak z NGC 5907 bo właściwego wycelowania jestem pewien.

Ponadto dlaczego M5, M101, M102, NGC 5466, NGC 5907  to najważniejsze obiekty lornetowe w czerwcu?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5907 - fantastyczna galaktyka, kształt pomiędzy igłą a latającym spodkiem - ale to moja notka z teleskopowych obserwacji; inne źródło podaje 11,1 mag, ale może innym razem coś ledwie-ledwie dostrzeżesz - co na pewno nie będzie podobne do rozległej M 101

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie 5907 ma 11,1 mag (a nie 10,40 jak w Stellarium ) co na tle wczorajszego zasięgu szacowanego max na 10.5 mag mogło powodować, że nie widziałem jej kształtu 

12 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

pomiędzy igłą a latającym spodkiem

a z igłą mogło mieć tylko to wspólnego, że szukałem igły w stogu siana.

A może w czerwcu trudniejsze obiekty powinienem oglądać później np. o 2.00 w nocy , a nie przed 24.00? Teraz wyczytałem, że też wzrok powinien być przyzwyczajony (czego zbyt długo nie robiłem, a tylko stopniowo przechodziłem na coraz trudniejsze obiekty.

Jak na czerwiec było też dość chłodno, ale chyba nie musiałem odczekać na wychłodzenie szkła w lornetce itp? Hmm..:g: ?

Trudno - fajnie, że są inne obiekty topowe na czerwiec, więc można dalej walczyć i się uczuć obserwować (a strach sobie pomyśleć, że nie tak dawno słowo np. Andromeda nic mi nie mówiło :ermm:). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Generalnie moim zdaniem dzisiejsze warunki są dobre, ale w zimie widziałem dużo więcej gwiazd

Cytuj

A jaka może być różnica (dla lornetek) w zasięgu gwiazdowym powiedzmy między czerwcem (najkrótszą nocą), a  grudniem (najdłuższą nocą).

To nie o długość dnia (nocy) chodzi tylko o to że w naszej szerokości geograficznej mniej więcej od końca maja do połowy lipca nie ma astronomicznej nocy  Czyli Słońce nie chowa się pod horyzontem na tyle, żeby nie mieć wpływu "jasność" nocy. Czyli jak słusznie zauważyłeś w zimie widziałeś więcej gwiazd. Oczywiście zakładamy, że porównujesz noce podczas nowiu, a nie przy świecącej latarce czyli Księżycu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.