Skocz do zawartości

Barnard 142 ciemna mgławica w świetle Księżyca


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Duser napisał:

Ta nie do końca poważna fotografia powstała wczorajszej nocy  w ramach małego eksperymentu ( czytaj -nudy :) ). Byłem ciekawy, co wyjdzie z próby fotografowania ciemnej mgławicy w pobliżu mocno świecącego Księżyca.  Ponieważ niebo było bardzo jasne , zastosowałem krótkie, minutowe ekspozycje , bez guidingu , zbierając tylko RGB bez luminancji.  Na cel wziąłem  obiekt w gwiazdozbiorze Orła : ciemne mgławice B142 i B143.   Jak można było sie spodziewać, efekt z nóg nie zwala , ale coś tam jednak widać, choć same mgławice oczywiście nie pokazują żadnych szczegółów swojej struktury , ot , takie "dziury" na tle usianego gwiazdami tła. 

Parametry zdjęcia :

20 x 60 sek na każdy kanał RGB, TS APO 100Q, Atik 383L na HEQ5 , nieguidowany. Resize do 2000pix . Nieznacznie obcięte brzegi zdjęcia. 

Jako luminancji podczas obróbki użyłem stacka wszystkich 60-ciu zdjęć 

fin.thumb.jpg.03c3775764f621ffc9ed416bcdc89dfd.jpg

 

Dodam, że miło zaskoczył mnie mój montaż, po zaaplikowaniu mu PEC-a prowadził idealnie , spokojnie mógłbym robić  2-3 minutowe fotki bez poruszenia ( skala 1.92 arcsek/pix)

Pozdrawiam .

 

Bardzo przyjemna fotka. 

 

Sorki za małego offa, ale muszę... Mógłbyś mi podpowiedzieć jak wygrałeś PEC? 

Ja nagrałem 5 okresów w eqmod. Dałem sidereal + pec i co? Wg mnie montaż prowadzi gorzej niż bez PEC!

Z zaaplikowanym PEC strasznie mi szarpie. 

Cały czas włączony był guiding. Może to tu jest problem, bo nagrywać trzeba bez niego? 

Podpowiedz coś proszę. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za miłe słowa :)

Co do PEC-a - nagrałem go w EQMOD ( chyba właśnie 5 okresów ) i jakoś działa . Nie przestawiałem żadnych parametrów - wszystko zostawiłem na defaultcie. Nagrywałem z włączonym guidingiem ( PHD).  Sam się zdziwiłem, że tak ładnie zadziałało. Robiłem testy prowadzenia wczoraj i na wyłączonych korektach w RA oraz pozostawionych w DEC ( mam jednak trochę dryfu) montaż spokojnie mieścił się w RMS poniżej 0,7  przy nawet przez 3 -4 min , co mnie dziwi, bo to jednak tylko HEQ5 .

 

Godzinę temu, Tayson napisał:

Bardzo przyjemna fotka. 

 

Sorki za małego offa, ale muszę... Mógłbyś mi podpowiedzieć jak wygrałeś PEC? 

Ja nagrałem 5 okresów w eqmod. Dałem sidereal + pec i co? Wg mnie montaż prowadzi gorzej niż bez PEC!

Z zaaplikowanym PEC strasznie mi szarpie. 

Cały czas włączony był guiding. Może to tu jest problem, bo nagrywać trzeba bez niego? 

Podpowiedz coś proszę. 

Przyznaję, że kiedyś już próbowałem z PEC-em w EQMod i rzeczywiście rezultaty nie były zachęcające. Teraz sobie myślę, że problem paradoksalnie gorszego prowadzenia montażu z dodanym PEC może zależeć mimo wszystko ( mimo noty autorów EQModa)  od nie do końca prawidłowej współpracy programu guidującego ze sterownikiem EQModa pracującym w trybie PEC. Zauważyłem że trzeba było znacznie zredukować agresywność korekt w RA , aby poprawić prowadzenie ( bez PEC miałem ten parametr ustawiony na 70%, a po dodaniu PEC jadę na 10-15% ) . Spróbuj nagrać PEC i zmniejszyć ten  parametr w PHD i zobaczymy

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
W dniu 6.07.2017 o 23:13, Adam_Jesion napisał(a):

Jest kolor na gwiazdach, jest i lajk ;)

Jest kolor to jest i ciąg dalszy :D

 

Pozwoliłem sobie wykorzystać bezczelnie zdjęcie kolegi @Duser jako materiał porównawczy. To jest tylko test, dlatego wrócę do tematu z porządnym opisem oraz własnym zdjęciem w zakresie światła widzialnego. Jak to mówią - ja to tylko tu tak zostawię.

 

Image29.thumb.jpg.df6fa1614fd5f6d0327fabaa83d88b20.jpg

 

Image08.thumb.jpg.27314225e9d807b95fee3186e9fb09a3.jpg

 

Powyżej Barnard 143, tzw. E-Nebula - SW 200/1000; ASI 294MC; IR Pass 850nm; 5x300 sek.

 

A dla porównania fragment zdjęcia kolegi, bezczelnie zalignowany i przycięty do tego powyżej.

 

fin_jpg_f11028e733168dec91d23755b3303a23_registered.thumb.jpg.c752c3b49c6e8b727452370b3079bfa0.jpg

 

Kolory u kolegi są istotne. Patrzcie dlaczego :D Wskazówka - czerwone kropy to gwiazdy węglowe.

 

ezgif.com-gif-maker.gif.8880594d812a7b50f867147784d020d0.gif

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.