Skocz do zawartości

Słupy świetlne


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

Dave i Adamo byli najbliżej.

Są to tzw. łupy świetlne gdy światło rozbija się o drobne kryształki lodu.

Podobno rzadki zjawisko, u mnie zdarzyło się to 12-09 ubiegłego roku.

W trakcie fotografowania było około -20 stopni ,a gdy chmura mrozu nadciągnęła w moją stronę musiałem się ewakuować do domu ponieważ mróz stał się nie do zniesienia.

Być może temperatura odczuwalna przekroczyła wtedy -30 stopni .

Co ciekawe wtedy obserwowałem jedno z najlepszych widoków z centrum miasta ,co dodam na tej fotce.

Resztę pokażę w galerii.

2002-12-09nocne-170.JPG

 

2002-12-09nocne-159.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Dnia 13.11.04 o koło godziny 10 zauważyłem małe szare pasmo w gwiazdozbiorze woźnicy który po 1 minucie nabrało koloru czerwonego wyraźnie było widać jak pulsowało pobiegłem szybko do domu po aparat Zenit E z filmem Fuji 200 i zrobiłem kilka zdjęć w fazie gdy znów pasmo nabrało koloru szarego około 1 minuty później zupełnie zniknęło. Na północy na tle wielkiej niedźwiedzicy pojawiły się wyraźne 2 słupy pomyślałem zorza polarna ! zrobiłem kilka zdjęć tym słupom . Musiałem wracać do domu szybko się podłączyłem się do internetu i ...... wszystkie wskaźniki były bardzo niskie jak pamiętam Kp było około 3 nawet na pojedynczych plotsach Activity Level . Po wywołaniu kliszy i zrobieniu odbitek zdjęcie pasma pokazuje dokładnie ! no może odrobinę lepiej to co widziałem w rzeczywistości w fazie w maksimum wraz z rodzicami a w przypadku 2 słupów na tle wielkiego wozu na zdjęciach widać o oprócz 2 jasnych słupów widać kilka innych których okiem nie widziałem w kształcie typowej draperii zorzowej :shock: Dotychczas nigdzie nie spotkałem się z takim zorzo podobnym zjawiskiem :shock: . Zdjęcia były skanowane słabej jakości skanerem i stąd ich nienajlepsza jakość .

Pozdrawiam

dupajasio.jpg

Edytowane przez Darek_B
łączenie podobnych tematów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie było pod tymi słupami świetlnymi mocnych punktowych źródeł światła, czasem się takie widuje przy mrozie i kryształkach lodu w powietrzu :salu:

 

Ps. Darek B. proszony do tablicy (czytaj klawiatury :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisalem pieknego posta ktory...poszedl w /dev/null :(((

Ciekawi mnie kiedy dodaje jakies obrazki do posta zdarza sie ze otwiera mi strone z bledem.

 

Tak po krotce to zjawisko to Light Pillars od najprawdopodniej latarni pod tym zjawiskiem.

 

Wiecej wkrotce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie Light Pillars to snop swiatla odbity w kryształach lodu zawartego w powietrzu.

Najczesciej widzimy zjawisko wywolane z odbitego swiatla słonecznego oraz ksieżycowego a ostatnio juz coraz czesciej od silnych latarni. litpillr.gif

Bardzo często takie zjawisko nazywa sie Swiatlami sw. Jerzego

 

Przykladowe zdjecia :

pillars_tape.jpg

 

pillar21.jpg

 

kangas4.jpg

 

kangas1_strip.jpg

 

Wiecej na stronach:

 

LIGHT PILLARS , Pillars from artificial lights oraz Astronomiczne zdjecie dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był wtedy niesamowity mróz. :D

 

Słyszalem o tym zeby zaistnialo takie zjawisko musi byc ok -18 stopni Celsjusza.

Tu chodzi najprawdopodobniej o strukture krysztalu ktora przy tej teperaturze pozwala na zaistnienie tego ciekawego fenomenu.

Choc zjawisko zaobserwowane przez amator2'a 13 listopada nie potwierdza tej teorii bo watpie by w ten dzien tak bylo zimno.

Jestem ciekaw jak wygladalyby te Light Pillars gdyby bylo naprawde tak bardzo zimno tej nocy.

 

PS:

Moze powinnismy stworzyc polska nazwe by nie uzywac : Light Pillars ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.