Skocz do zawartości

VdB 158 Moje pierwsze podejście do mgławicy pyłowej


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Grzędziel napisał:

Pav1007-mistrz, Dziki-starszy instruktor i Grzędziel-praktykant

Ejjj, bez takiej gradacji - wszyscy jesteśmy na równym poziomie - jesteśmy pasjonatami astrofotografii :-)

Wcale nie czuję się mistrzem.

 

A zdjęcie - rewelacja Piotr! Rób kolor i wrzucaj. Bardzo fajnie wyszło.

P.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wdzięczny obiekt i nawet PK 110-12.1 jest ;) Przy dalszej obróbce zwróć uwagę na gwiazdki bo tu w miniaturce jest ok ale w pełnej rozdzielczości łączą się od odszumiania i tworzą "kaszkę". Pamiętaj również że na obraz kolorowy oko inaczej reaguje i nie ma potrzeby tak forsownego wyciągania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, .zombi. napisał:

 Pamiętaj również że na obraz kolorowy oko inaczej reaguje i nie ma potrzeby tak forsownego wyciągania.

Tajniki efektywnej reklamy wizualnej ;):P

Dobra uwaga skądinąd.

Wyciągając mocno L-kę stawiamy duże wymagania co do koloru. Te jeszcze jedna odsłona tego tematu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wessel napisał:

Pozostali dwaj członkowie Brygady ( bujarek i wessel) walczyli na północnej  rubieży wysuniętej w Broku. Dodam - z sukcesami :)

Dodam, że nie byle jacy członkowie bo Mózg Informatyczny i Ojciec Założyciel

:)

7 godzin temu, .zombi. napisał:

Przy dalszej obróbce zwróć uwagę na gwiazdki bo tu w miniaturce jest ok ale w pełnej rozdzielczości łączą się od odszumiania i tworzą "kaszkę".

6 godzin temu, MaPa napisał:

Wyciągając mocno L-kę stawiamy duże wymagania co do koloru. Te jeszcze jedna odsłona tego tematu.

Faktycznie L wyciągnąłem mocno i gwiazdki w dużym powiększeniu wyglądają tak jak napisał Zombi. Tej zaprezentowanej wersji nie będę kolorować - do koloru planuję podejść od zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wymęczyłem kolor. Długo siedziałem i sam nie wiem co jest dobrze a co nie tak. Potrzebuję z tydzień przerwy żeby spojrzeć z dystansu. Odnoszę wrażenie, że z czasów 7x300 w bin 1 trochę za mało miałem sygnału w pasmach RGB.

L: 22x600   RGB 7x300

59eb5cf6e4443_171016Vdb158L22x600RBG7x300APO102w7.thumb.jpg.7822b7df1c1c58b5c71aaf018b61d9ee.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się tak na prawdę zaczynają schody astrofotografii :). Przy mgławicach pyłowych łatwo dorobić kolor na gwiazdki i jakąś jasną cześć ( np tytularny vdB). Aby pokolorować resztę materiał koloru praktycznie musi przebijać L-kę w jakości. Czyli dużo i przede wszystkim ciemne niebo. Często widzę zdjęcia w których materiału wg mojej wiedzy wystarcza tylko na gwiazdki a pyłowe obszary trochę tak na szaro-stalowy jakiś tam odcień. Nie jest to problem zapewne ale pozostawia niedosyt u mnie.

Edytowane przez MaPa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin ma rację, chociaż co do kolorystyki pyłów akurat się nie zgadzamy :) dużo, dużo rgb potrzeba na te ciemnotki.

Fotka dobrze rokuje Piotrze, ale to jeszcze nie to. Zauważ, że wszystkie niebieskie gwiazdy masz duże , wręcz jak się patrzy na zdjęcie to widać tylko niebieskie. Przez to zanika zupełnie postrzeganie koloru innych gwiazd. Widać go dopiero po bliższym przyjrzeniu się. No a na pozostałych wyszło coś dziwnego, bo centrum ma przewagę magenty- są fioletowo- różowe.

Ja myśle że 12x600 na kolor przy Twoim setupie dałoby o wiele większą swobodę obróbki i nieporównywalnie  lepszy efekt!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, to zależy od obiektu. Co do zasady to powinno być tyle samo, ale... :) przeważnie brakuje czasu. Akurat ciemne mgławice wymagają dużo luminancji i CO NAJMNIEJ tyle samo koloru. Rozumiem to w ten sposób, że jeżeli luminancji robię 18 x600 to koloru 18x600 na kanał.

Troszkę inaczej wygląda sprawa jeśli robisz np. kolorowe gwiazdki do mgławicy Ha , jeśli oczywiście nie ma tam innych kolorów. Wtedy można sobie pozwolić na pewne oszczędności. Zobacz moją IC 405 z ubiegłego tygodnia - tu było 6x600 na kanał, no ale to po pierwsze niebo w Broku a po drugie f3, tyle że z małym pikselem 3.69. Dużą kamerą STL 11000 to samo uzyskałbym robiąc 6x300 sekund na kanał. No tylko skala byłaby już nie taka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Duser napisał:

Mam pytanie - czy na złożonym RGB było w ogóle widać choć trochę mgławicy?  Walczę z podobnymi problemami na swoich zdjęciach. Człowiek sobie myśli, że koloru można zebrać znacznie mniej niż luminancji, a tu widać dobitnie, że to nieprawda :)

Nic nie było, sam zobacz. Tylko ciemniejszy pas (zasłonięte gwiazdki).

59ec4fedd699b_Action-RGB.thumb.jpg.7278336df184bf74ffff8dac5052c541.jpg

Wessel i MaPa mają rację. Trzeba palić dużo koloru. Tylko pytanie kiedy to robić jak się mieszka w mieście i wypady pod ciemne niebo to wyprawa, abstrahując od pogody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, jedziemy na tym samym wózku... :) Ja jedna fotkę robię czasem dwa lata! Ot Wiedźma na przykład - chociaż czasy mikre, powinno być więcej. Ale przy tak niskim obiekcie masz więcej parametrów do jednoczesnej korelacji : nów, pogoda, Twój czas wolny no i przerwa między drzewami sąsiada kiedy to coś widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc to chyba nie był całkowicie surowy stack bo krzywe kolorów były bardzo podejrzanie wyrównane - pewnie soft którym składałeś coś tu podziałał. Na moje oko to tego koloru było by wystarczająco na przyzwoite pokolorowanie luminancji gdyby nie atakujące z każdej strony gradienty oraz winieta (stąd wyciągałem tylko wycinek). Obróbka ciemnych i bardzo ciemnych mgławic jest bardzo prosta jeżeli mamy materiał pozbawiony winiety, z prawidłowo skorygowaną flatem "field illumination" (nie wiem jak to przetłumaczyć)  - wtedy gradienty od zaświetlenia da się łatwo usunąć - w efekcie nawet najdrobniejsze farfocle da się wyciągnąć.

RGB2.jpg.a66d59730878fdc04d680d1f6970f4d1.jpg

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.