Jump to content
Radek Grochowski

"Nowy" Saturn z Cassiniego

Recommended Posts

Cassini wykonał niesamowite zdjęcie Saturna z Mimasem i cieniami rzucanymi przez pierścienie. Piszę o tym, bo nie chciałbym, żeby to komuś umknęło, a to zdjęcie naprawdę nie jest z tego świata :wink:

PIA06142_modest.jpg

Tutaj zdjęcie w pełnej rozdzielczości (idealne na tapetę): http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA06142.jpg

I trochę tekstu: http://saturn.jpl.nasa.gov/cgi-bin/gs2.cgi...es/PIA06142.jpg

Właśnie miałem o tej fotce napisać :) Już jest u mnie na tapecie. Niesamowite jest to zdjęcie... :shock:

Buelgh... argh....

Trzeba bylo ostrzegac, cherbata sie zaksztusilem :shock:

Buelgh... argh....

Trzeba bylo ostrzegac, cherbata sie zaksztusilem

Kolego uważaj.

Apeluje aby przed każdym zdjęciem umieszczać napis nic nie pić nie ruszać się,usiąść sobie itd. :mrgreen:

Zdjęcie super :shock: na tapete!!!

dajcie spokoj jak tylko wszedlem na strone astro news bylem pewny, ze to wizja artystyczna :D. Teraz dopiero zwrocilem uwage, ze to zdjecie :D

W większym formacie zdjęcie jest poprostu piękne.

Widziałem na AstroNews.

Jak z filmu S-F.

jak tylko wszedlem na strone astro news bylem pewny, ze to wizja artystyczna

Ja tak samo :D Zdjęcie jest niesamowite...

Tylko że te obrazy sa powiększone 5x, czyli w oryginale Tytan miałby jakieś 6 pikseli średnicy.

Nie ważne że są powiększone, tylko że widać tarczę Tytana, czego nikt jeszcze nie próbował.

Przy fotce Tytana ogniskowa jest wydłuzona 2,5 raza więc nie wiadomo czy te kolorki na nim nie pochodzą od barlowa o ktorym tu nic nie wiadomo.

Kolorki kolorkami, ważne, że jest ładnie widoczna tarcza, a nie świetlny punkcik :salu:

Właśnie zdjęcia się rozwarły.

Ciekawe, Tytan jak z Huble'a a przerwy Enckego ani śladu.

Właśnie Cassini przesyła nowe fotki Enceladusa, oto jedna z nich.

N00028184.jpg

przez chwile się poczułem że tam jestem :Boink:

jak by z ziemi były takie widoczki :D

super :notworthy::notworthy::notworthy:

To jest ZDJĘCIE przez duże Z...

A tak poza tym bez komentarza... :notworthy:

Mamy nowe fotki saturnowego księżyca Mimasa. Za chińskiego boga nie dam sie przekonać że ten krater na Mimasie jest uderzeniowy. To zapadlisko, nie widać żadnych śladów wyrzutu materii, ni kraterów wtórnych.

MIMAS.jpg

Znowu zabiąrę głos jako dużurny sceptyk :icon_wink: Jeżeli krater jest bardzo stary (a na to wygląda) to ślady wyrzutu materii zostały dawno zatarte przez późniejszy ostrzał. Poza tym ze względu na bardzo małe ciążenie księżyca na pewno tylko znikoma część wyrzuconej materii opadła z powrotem, większość została rozproszona w przestrzenii. Nawet gdyby powierzchnia od momentu impaktu pozostała dziewicza wyrzucona materia raczej nie uformowałaby smug rozpryskowych.

Trzeba też zadać sobie pytanie czy jest możliwość wystpienia zapadaliska na księżycu wielkości Mimasa. Ma on niecałe 400km średnicy i wystąpienie na nim jakiejkolwiek "naturanej" działalności wulkanicznej jest bardzo mało prawdopodobne, nawet w odległej przeszłości.

Pozostaje jeszcze możliwość wulkanizmu wywołanego przez siły pływowe Saturna, podobnie jak w przypadku Io. Jednak Io jest bliżej Jowisza, niż Mimas Saturna, do tego Jowisz ma dużo większą masę. Dlatego zjawiska wylkaniczne na Io są bardzo dynamiczne. Być może jakieś słaby wulkanizm "pływowy" występował kiedyś na Mimasie, ale nie potrafię sobie wyobrazić jakie zjawiska miałyby doprowadzić to powstania kaldery tej wielkości na takim maleńkim księżycu.

Na rzecz impaktu świadczy też stożek centralny. Stożki takie nie występują w kalderach wulkanicznych, albo są zupełnie symboliczne.

Jak dla mnie to jest to impakt w 99.9%.

Pozdrawiam.

Guest cygnus
Pozostaje jeszcze możliwość wulkanizmu wywołanego przez siły pływowe Saturna, podobnie jak w przypadku Io.

Krater wulkaniczny o średnicy większej niż 1/4 D globu? Przesadzasz nawet w przypuszczeniach.

Też uważam że uderzeniowy. Ale chyba niewiele brakowało do rozwalenia (i ew. powtórnego odbudowania) całego księżyca.

No cóż, nawet bardzo mało prawdopodobną hipotezę trzeba wziąć na warsztat, żeby móc ją odrzucić.

Faktycznie, czytałem, że gdyby impakt był tylko ciut większy to Mimas rozpadłby się w drobny mak. W sumie szkoda, bo może mielibyśmy dodatkowe pierścionki :)

Przyjmujecie teorię impaktową, bo jest modna, ale wnikliwsza analiza topograficzna jej nie ptwierdza. Ja wychodzę z założenia że to warunki wewnętrzne pod powierzchnią wielu księżyców są odpowiedzialne za wiekszosć tworów kraterowych. Łatwo powtarzać: że gdyby Mimas oberwał nieco wiekszym kawałkiem, to by sie rozleciał. Jeśli tak, to pwinien być nielicho naruszony, a nie widać tego. Widocznie nie jest litą skałą, tylko skupiskiem lużnej materii, ktora może doskonale amortyzować i uderzenia i może też zapadać się samoistnie, np, na skutek uwolnienia gazów, lub cieczy wewnętrznych. Słyszałem już jednego znanego astrofizyka amerykańskiego, specjalistę od planetoid i innych drobnych ciał, ktory wyraził przypuszczenie że takie obiekty są zbudowane z materiałów sypkich, o różnej frakcji, a nie są litymi skałami, jak sie powierzchownie sądzi.