Skocz do zawartości

M 78


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

No i ładnie wyszło, gratulacje.

Ciekaw jestem tylko czemu nie stosujesz do tej tuby reduktora np x0.79. Mam takie przekonanie, że lepiej mieć światło f5,5 niż f7 i kupując identyczny refraktor od razu zamówiłem go z reduktorem. Ale to tylko przekonanie, nie musi być prawdziwe. Bardzo jestem ciekaw Twojego zdania na ten temat.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wyszło ładnie, aczkolwiek za bardzo mi w tym zdjęciu wszystko ucieka w żółcie i brązy, a za mało widać niebieskiego. A jest go tam sporo.

Gwiazdy też wszystkie żółte.  Prawidłowo skalibrowałeś kolor?

PS. Jaki masz ustawiony Gain w kamerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Grzędziel napisał:

No i ładnie wyszło, gratulacje.

Ciekaw jestem tylko czemu nie stosujesz do tej tuby reduktora np x0.79. Mam takie przekonanie, że lepiej mieć światło f5,5 niż f7 i kupując identyczny refraktor od razu zamówiłem go z reduktorem. Ale to tylko przekonanie, nie musi być prawdziwe. Bardzo jestem ciekaw Twojego zdania na ten temat.

Pozdrawiam

 

 Bo nie chciałem ze względu na wielkość obrazu. Na pewno przy F 5,5 szybciej bym nazbierał materiał bo skróciłbym czas w przypadku M 78 do 5 min na kanał ale ogniskowa tylko 719 mm. W przypadku mojej kamery jest duża różnica między 910 a 719 mm obserwowałem to na podglądzie obrazów w DSA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, rozumiem zamysł, ale ogniskowa -piszesz "tylko" 719 mm to skala ok. 1"/px wiec z 910mm detalu więcej nie wyciągniesz bo degraduje seeing, a z reduktorem zyskujesz FOV i czas naświetlania. Ale broń Boże do niczego nie chcę Cie przekonywać, wyłącznie luźne dywagacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej zastanawiam się nad kupnem tego reduktora ze względów na pogodę. Mamy coraz mniej pogodnych nocy i będzie jeszcze gorzej z tego co piszą naukowcy, a materiał trzeba zebrać jak najszybciej. Ten materiał zbierałem od 17 października do 15 stycznia a w kolejce czeka jeszcze 2 niedokończone obiekty i nie wiem czy uda mi się je dokończyć do wiosny przy takiej pogodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Antoni napisał:

Coraz bardziej zastanawiam się nad kupnem tego reduktora ze względów na pogodę. Mamy coraz mniej pogodnych nocy i będzie jeszcze gorzej z tego co piszą naukowcy, a materiał trzeba zebrać jak najszybciej. Ten materiał zbierałem od 17 października do 15 stycznia a w kolejce czeka jeszcze 2 niedokończone obiekty i nie wiem czy uda mi się je dokończyć do wiosny przy takiej pogodzie.

Ja nawet tyle szczęścia nie miałem. Ostatnia krótka sesja jaką miałem odbyła się we wrześniu.   Tak sobie przypominam pogodę z przed 15 lat, to była kolosalna różnica!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Duser napisał:

Generalnie wyszło ładnie, aczkolwiek za bardzo mi w tym zdjęciu wszystko ucieka w żółcie i brązy, a za mało widać niebieskiego. A jest go tam sporo.

Gwiazdy też wszystkie żółte.  Prawidłowo skalibrowałeś kolor?

PS. Jaki masz ustawiony Gain w kamerze?

No nie wszystkie nie przesadzaj są też i białe i niebieskie dobrze patrz. Wszystko jest prawidłowo, Balans koloru przy RGB ustawiam na gwiazdę typu naszego Słońca w przedziale od 0,65-0,70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, JaLe napisał:

Ja nawet tyle szczęścia nie miałem. Ostatnia krótka sesja jaką miałem odbyła się we wrześniu.   Tak sobie przypominam pogodę z przed 15 lat, to była kolosalna różnica!

Masz zupełnie rację kiedyś to była pogoda ile ja nocy spędziłem przy swoim teleskopie ile obserwacji komet się robiło. To tylko już historia i wspomnienia niebo było ciemne mniej zaśmiecone przez światła.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Antoni napisał:

No nie wszystkie nie przesadzaj są też i białe i niebieskie dobrze patrz. Wszystko jest prawidłowo, Balans koloru przy RGB ustawiam na gwiazdę typu naszego Słońca w przedziale od 0,65-0,70.

Antoni ma rację jeśli chodzi o gwiazdy. Tam jest tyle pyłu że większość  gwiazd w nim pływa i stąd ich żółto brunatna dominanta. Ale podobnie jak Duser uważam że zdjęcie jest z nieuzasadnioną dominantą . Nawet na samej mgławicy jest za brązowo.  Poza tym jest świetne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mebelek napisał:

Się odechciewa  samemu robić zdjęcia. Mega!  Na jakim gainie robisz?

Wypróbuj taki zestaw. Rób zdjęcia dla siebie, nie rywalizuj i nie słuchaj krytyki innych, ale sam bardzo krytycznie podchodź do swojej pracy.  To  jedyne lekarstwo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.