Skocz do zawartości

NGC 4631 i okolice z Canona (POMOCY)


xinu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Przedstawiam moje wypociny poniżej. Stack 9x600s. To co mnie zaniepokoiło to walka z masakrycznym szumem, mimo 6 klatek dark. No i najważniejsze, na tych klatkach jest "coś" co psuje zdjęcie...za cholerę nie wiem co to jest ?? Podciągnąłem darka krzywymi aby uwidocznić problem. Może koledzy powiedzą jak się tego pozbyć ?

 

IMG_6222.jpg

5_filtered(rozm).jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15min Canonem to trochę za długo. Porównuję max 10min. Więcej klatek w tym samym czasie. 

Tyle się na forum pisze i mówi, że mała ilość klatek kalibracyjnych więcej szkodzi niż pomaga.... Cóż nie wszyscy czytają forum ;-)

 

Na Darku wylazi ampglow, albo jakies lewe, niechciane światło. 

Edytowane przez Tayson
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to jest 10min.Matryca juz powoli chyba niedomaga. Bo 2 lata temu na 10min. tego nie bylo...albo nie zauwazylem. Darki robilem przy zamknietm dekilku aparatu,wiec to raczej amp :g:.6 darkow myslalem ze styknie przy tej ilosci L.No i dark powinien to zdjac. Hmmm moze jeszcze raz zestakowac?

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, xinu napisał:

No ale to jest 10min...

Warto czytać ze zrozumieniem panie Tayson ;-)

 

Zajrzyj co właśnie napisałem. https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14429-przygotowanie-klatek-kalibracyjnych/

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xinu.

1) czy korzystasz z zaślepki na wizjer z tyłu aparatu? Jesli jeszcze nie - to jest to konieczne.

2) plastikowy dekielek przepuszcza promieniowanie w paśmie podczerwieni, ważne jest więc, aby przed matrycą nie było żadnych źródeł światła, nawet jak dekielek jest zasłonięty.

3) jeżeli twój aparat ma wyświetlacz na górze, to po pierwsze podświetlenie musi być wyłączone, a po drugie warto go też zakleić. Było kilka modeli Canonów i Nikonów z tzw. light leak (przeciek światła) co objawiało się tym, że przez górny wyświetlacz niechciane światło dostawało się do matrycy. Były akcje serwisowe które to niwelowały, może twój model tak właśnie ma.

Jeśli nic z powyższego, to musi być ampglow.

Edytowane przez grztus
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, xinu napisał:

Stack 9x600s. To co mnie zaniepokoiło to walka z masakrycznym szumem, mimo 6 klatek dark

Chłopie, Ty się spodziewasz wolnego od szumu zdjęcia po 9 klatkach? :-) dodaj 0 po tej 9 i będziesz miał czyste zdjęcie. Ilość klatek zwiększa SNR - czyli po ludzku: szybciej wyciągasz obiekt niż szum. Darki NIE USUWAJĄ SZUMU! a ich mała ilość psuje zdjęcie (wręcz dodaje szum). zrób więcej klatek, więcej darków i to zestackuj :-)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za radę. Spróbuje przy tej samej temp. zrobić jeszcze więcej darków i zobaczymy co wyjdzie. Wizjer, zasłonie i diodkę też :). Zobaczę jeszcze co mi wyjdzie jak zestackuje zdjęcia bez darków...choć nie wiem czy to jest sens :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pav1007 napisał:

Chłopie, Ty się spodziewasz wolnego od szumu zdjęcia po 9 klatkach? :-) dodaj 0 po tej 9 i będziesz miał czyste zdjęcie.

Oczywiście racja co do ilości materiału (więcej!) ale 90 dla Canona nie jest konieczne, Paweł użył przenośni :) Sensowność (stosunek uzysku jakości do poświęconego czasu) dla Canona  / OSC kończy się przy 50-60 klatkach (a to już jest dużo), bazując na swoim doświadczeniu proponowałbym takie ilości klatek:

- 18 (mało ale coś już można podziałać)

- około 24 (robi się przyzwoicie)

- około 30 (tu już można poszaleć z wyciąganiem)

- 36 i powyżej - ideał

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, grztus napisał:

plastikowy dekielek przepuszcza promieniowanie w paśmie podczerwieni,

Wiesz co nie jestem ekspertem z promieniowania ale to mi się wydaje nieprawdą - nie pomyliłeś pasma z rentgenowskim? :D

 

14 godzin temu, xinu napisał:

Podciągnąłem darka krzywymi aby uwidocznić problem. Może koledzy powiedzą jak się tego pozbyć ?

To jest ampglow (o ile oczywiście nie zaświeciłeś sobie gdzieś lewym światłem) i to jest normalne zjawisko. To samo masz na klatkach z materiałem tylko pewnie tego nie widzisz bo przykrywa to sygnał. Ampglow na zdjęciu usuwają właśnie darki.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za pomoc. Jak się uda, będę palił więcej :) . A tak od strony technicznej, czy jak ustawię kadr w drugą noc na "mniej wiecej" taki sam jak poprzedniej nocy to czy DSS to poprawnie poskłada ? Niestety każde robienie zdjęcia to wyjazd za miasto, rozkładanie sprzętu, ustawianie...sama kalibracja w PHD2 to ok 15 min....i czas leci :(

 

Edytowane przez xinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Tayson napisał:

Kolejne pytanie to jakim algorytmem stackujesz te 9 klatek? 

Moja rada. Jeżeli wylazi Ci duży szum tzn ze za bardzo ciagniesz fotkę. Czasami mniejsze rozciągniecie mniej pokazuje, ale nie masakruje zdjęcia. 

Stack medianą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dziki napisał:

Oczywiście racja co do ilości materiału (więcej!) ale 90 dla Canona nie jest konieczne, Paweł użył przenośni :) Sensowność (stosunek uzysku jakości do poświęconego czasu) dla Canona  / OSC kończy się przy 50-60 klatkach (a to już jest dużo), bazując na swoim doświadczeniu proponowałbym takie ilości klatek:

- 18 (mało ale coś już można podziałać)

- około 24 (robi się przyzwoicie)

- około 30 (tu już można poszaleć z wyciąganiem)

- 36 i powyżej - ideał

Przy galaktykach to się sprawdza ale przy jakichś słabych ciemnych pyłach i  materiale z canona powyższe ilości dobrze by było przemnożyć x3 :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.